SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

TVP na Euro 2020 uruchomi kanał TVP 4K, który będzie obecny w DVB-T. Jacek Kurski: wchodzimy w erę 4K

Telewizja Polska na czas Euro 2020 uruchomi kanał TVP 4K, który będzie dostępny m.in. w naziemnej telewizji cyfrowej - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. - Teraz wchodzimy w erę 4K - komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes TVP.

Jacek Kurski, fot. akpaArticle

Od 11 czerwca do 11 lipca 2021 roku odbywać się będzie Euro 2020. Sportowa impreza miała mieć miejsce rok temu, ale z powodu pandemii COVID-19 przeniesiono rozgrywki na kolejny rok. W Polsce wyłączne prawa do transmisji meczów ma Telewizja Polska, która każdy mecz pokaże w TVP Sport oraz w TVP1 lub TVP2.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń o pracę

W marcu ub.r. Telewizja Polska na czas trwania rozgrywek planowała uruchomić specjalny kanał TVP 4K, który po raz pierwszy był dostępny podczas trwania mundialu w 2018 roku. Dzięki temu publiczny nadawca chciał każdy mecz pokazać w jakości 4K, ale decyzja o uruchomieniu stacji była zależna od otrzymania rekompensaty dla mediów publicznych. W tym samym miesiącu prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o przekazaniu około 2 mld zł rekompensaty na TVP i Polskie Radio.

Portal Wirtualnemedia.pl dowiedział się, że Telewizja Polska - dzięki warunkowi „posiadanie środków finansowych” - zdecydowała się na czas trwania Euro 2020 uruchomić kanał TVP 4K. Stacja ma wystartować tuż przed rozpoczęciem rozgrywek, będzie dostępna m.in. w naziemnej telewizji cyfrowej.

- Kiedy zostałem prezesem TVP tylko dwa kanały TVP 1 i TVP2 nie były w NTC w standardzie SD. Po podniesieniu do standardu HD - TVP Info, TVP Sport TVP kultura i wkrótce innych. Teraz wchodzimy w erę 4K. Bo kanał 4K będzie także w naziemnej telewizji cyfrowej. Będzie ponadto dedykowany serwis HbbTV w telewizji naziemnej z możliwością sprawdzania statystyk i aktualnych informacji oraz możliwością wybrania obrazu z dodatkowej kamery 180 stopni. Aplikacja TVP Sport na Smart TV: Tizen (Samsung), WbOs (LG) i Android TV (Sony, Philips, Xiaomi) - komentuje portalowi Wirtualnemedia.pl Jacek Kurski, prezes Telewizji Polskiej.

Jak wynika z naszych ustaleń, Telewizja Polska mecze w jakości 4K planuje pokazywać także w latach 2022-2028 (publiczny nadawca pozyskał wyłączne prawa do transmitowania meczów piłkarskiej reprezentacji Polski w tym okresie - mowa o trzech edycjach Ligi Narodów - w 2022, 2024 i 2026 roku oraz eliminacji i turniejów finałowych Euro w 2024 i 2028 roku a także Mistrzostw Świata 2026).

- Podczas mundialu w Rosji udowodniliśmy, że Telewizja Polska potrafi pokazywać atrakcyjnie największe sportowe imprezy świata. Dołączył do nas Mateusz Borek, szykujemy Dream Team niczym legendarna reprezentacja Stanów Zjednoczonych na Igrzyskach w Barcelonie w 1992 roku. Podczas Euro 2020 włączymy wspomniany kanał 4k, TVP Sport będzie nadawać codziennie na żywo od 8.00 rano do 1.00 w nocy, będzie kilka nowych formatów, ale o szczegółach będziemy informować na bieżąca. Operacja Euro 2020 trwa już od kilku miesięcy i mogę stwierdzić, że jesteśmy przygotowani na sto procent - informuje nas Kurski.

Na chwilę obecną Telewizja Polska planuje uruchomić kanał TVP 4K na czas najważniejszych piłkarskich imprez, ale nie wykluczone że stacja w przyszłości będzie dostępna na stałe.

TVP z kolejną rekompensatą abonamentową

W 2019 r. Telewizja Polska osiągnęła wzrost przychodów o 16,7 proc. do 2,56 mld zł oraz 89 mln zł zysku netto. Na koniec roku nadawca miał 2 790 etatowych pracowników zarabiających średnio 9 572 zł. Wynagrodzenie zarządu wyniosło 2,18 mln zł, prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej - na nagrody dla pracowników zostanie przeznaczone 18 mln zł.

W drugiej połowie kwietnia ub.r. zgodnie z nowelizacją ustawy abonamentowej, która weszła w życie w marcu, minister finansów przekazał Telewizji Polskiej i Polskiemu Radiu obligacje skarbowe o wartości 1,95 mld zł. 5 maja zostały one zasymilowane z inną serią obligacji, tak żeby minister finansów mógł je wykupić. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że w ramach tegorocznej rekompensaty TVP dostała 1,71 mld zł, Polskie Radio - 119,2 mln zł, a regionalne ośrodki radiowe - 119,3 mln zł.

Głównie dzięki tej rekompensacie w pierwszej połowie ub.r. Telewizja Polska zanotowała 936,5 mln zł zysku netto. Przychody spółki wyniosły 2,27 mld zł, z czego 1,8 mld zł pochodziło z abonamentu i rekompensaty abonamentowej, natomiast wpływy z reklamy spadły rok do roku o 21 proc.

Pod koniec stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2021 rok. Zapisano w niej, że Telewizja Polska i Polskie Radio otrzymają z budżetu państwa do 1,95 mld zł rekompensaty za utracone wpływy z abonamentu rtv.

Jak informowaliśmy w czwartek, minister finansów w imieniu Skarbu Państwa w przyszłym tygodniu przekaże TVP, Polskiemu Radiu i 17 regionalnym rozgłośniom publicznym obligacje skarbowe w łącznej kwocie 650 mln zł, które potem wykupi. To pierwsza transza tegorocznej rekompensaty.

Dołącz do dyskusji: TVP na Euro 2020 uruchomi kanał TVP 4K, który będzie obecny w DVB-T. Jacek Kurski: wchodzimy w erę 4K

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
sdrops
Mecze to ja bym wolał w 60 klatkach niż w 4 k. Aby były płynniejsze
odpowiedź
User
Widz TV
TVP już w 2014 roku miała interaktywny serwis HbbTV do MŚ Brazylia 2014 umożliwiający podgląd w czasie rzeczywistym statystyk z rozgrywanych meczów oraz już rozegranych spotkań. Usługa ta umożliwiała też dostęp do wybranych fragmentów meczów (bramki, akcje) jako wideo na żądanie.
odpowiedź
User
Gość
Wchodzą w erę 4K a wiele kanałów TVP zostało w erze SD.
odpowiedź