SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Karim Mottaghi laureatem Konkursu im. Krzysztofa Millera

Fotoreportaż Karima Mottaghiego o pochówku ofiar koronawirusa, zrealizowany na irańskim cmentarzu Vadi-Rahmat, otrzymał tegoroczną Nagrodę im. Krzysztofa Millera najlepszy materiał fotograficzny 2020 roku.

fot. materiały prasoweArticle

W ramach 3. edycji konkursu organizowanego przez „Gazetę Wyborczą" przyznana została też nagroda Fundacji „Gazety Wyborczej" - „Wolność, solidarność, tolerancja", której laureatem został Jędrzej Nowicki za fotoreportaż z Białorusi zrealizowany w sierpniu br.

Rekordowa liczba zdjęć

Do tegorocznej, 3. już edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera zgłoszono rekordową liczbę zdjęć - organizatorzy otrzymali 370 fotoreportaży z całego świata m.in. z Ghany, Iranu, Argentyny, Chin, USA, Turcji, Maroka, Indii, Boliwii, Senegalu, Kambodży, Litwy, ale też Polski. Swoje prace przesyłali zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy fotografii, indywidualni autorzy oraz kolektywy fotografów.

Decyzją jury nagrodę główną otrzymał Irańczyk Karim Mottaghi za poruszający fotoreportaż, przedstawiający pochówek ofiar koronawirusa, zrealizowany na cmentarzu Vadi-Rahmat w Tebrizie. Mottaghi przez 48 dni fotografował, nagrywał filmy, ale też pomagał przygotowywać zmarłych do pochówku w sektorze 65 położonym na uboczu cmentarza Vadi-Rahmat w Tebrizie, największej nekropolii w północno-zachodnim Iranie - reportaż ten w wersji multimedialnej (również w wersji angielskojęzycznej) można obejrzeć tutaj. Materiał laureata zostanie opublikowany również w papierowym wydaniu „Gazety Wyborczej" - 7 grudnia br. na  łamach „Dużego Formatu".

- Bez zdjęcia nic się dziś nie zdarza, nie liczy się żadna informacja, a wpis nie dostanie lajków. Fotografia zaświadcza, że jesteśmy na wakacjach na końcu świata, że policja użyła pałek teleskopowych podczas protestu Strajku Kobiet, że komuś urodziło się dziecko, a kot wykonał skok roku pod sufit. Jednak fotografia zaświadcza również, a może przede wszystkim, że każdy z nas umrze. O tym trudno się rozmawia, niechętnie ogląda na zdjęciach. Laureat 3. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera zrealizował materiał, który nie tylko wymagał odwagi patrzenia, ale również odwagi pokazania innym tego, co zobaczył. Jego zdjęcia, przypominające kadry z futurystycznego filmu, niestety nie są fikcją. Można ich nie oglądać kolejny raz, jednak myśli nie przestają wokół nich krążyć. Bliżej nie dało się już podejść - powiedziałby Krzysztof Miller oglądając fotografie zwycięzcy - uzasadniła wybór Beata Łyżwa-Sokół, szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej" i przewodnicząca jury konkursu.

Laureatem Nagrody Fundacji „Gazety Wyborczej" w kategorii „Wolność, solidarność, tolerancja" został Jędrzej Nowicki za fotoreportaż z Białorusi zrealizowany w sierpniu tego roku, gdy tuż po wyborach prezydenckich, oficjalnie wygranych przez Aleksandra Łukaszenkę, w geście protestu tłumy Białorusinów i Białorusinek wyszły na ulice w całym kraju.

- Chcemy wyróżnić Jędrzeja Nowickiego za odwagę w dokumentowaniu, ale też bycie wśród walczących o swoją wolność i wolność swojego kraju oraz postawę obywatelską, pokazującą, że nie ma wolności bez naszej solidarności - powiedziała podczas finału Joanna Krawczyk, prezeska Fundacji „Gazety Wyborczej".

Zwycięzca konkursu otrzymuje nagrodę pieniężną 10 tys. złotych oraz statuetkę zaprojektowaną przez Ewę - Marię Śmigielską, natomiast laureat Nagrody Fundacji „Gazety Wyborczej" - 3 tys. złotych.

Tegoroczne zdjęcia oceniało jury w składzie: Ewa Ewart - producentka filmów dokumentalnych i dziennikarka BBC, Anna Bedyńska - fotoreporterka i laureatka World Press Photo oraz Grand Press Photo, Karolina Sekuła-fotografka, fotoedytorka współpracująca z Bloomberg EMEA w Londynie, Paweł Kopczyński - szef redakcji fotograficznej na Europę Środkową i Wschodnią oraz wydarzeń sportowych w Reuters Pictures, Tomasz Kowalski - prezes zarządu Deutsche Bank Polska, Joanna Krawczyk - prezeska zarządu Fundacji „Gazety Wyborczej", Jerzy B. Wójcik - wydawca „Gazety Wyborczej" oraz Beata Łyżwa-Sokół - szefowa działu Foto „Gazety Wyborczej".

Konkurs fotograficzny im. Krzysztofa Millera „Odwaga patrzenia" powstał, by upamiętnić jednego z najważniejszych i najwybitniejszych fotoreporterów w historii dziennika - Krzysztofa Millera (1962-2016), legendę fotoreportażu wojennego i autora wielu znanych zdjęć. W ciągu ponad 25 lat fotografował on niemal wszystkie konflikty zbrojne na świecie oraz wydarzenia historyczne. Robił zdjęcia m.in. w Afganistanie, Czeczenii, Afryce. Dokumentował przewrót w Rumunii, wojny w Gruzji i Bośni, trzęsienie ziemi w Iranie, Aksamitną Rewolucję w Czechosłowacji. Więcej informacji na temat konkursu oraz jego na stronie: Wyborcza.pl/zdjęcia. Serwis prezentuje też multimedia, galerie, materiały wideo i teksty archiwalne związane z konkursem oraz z samym Krzysztofem Millerem.

Redakcja „Gazety Wyborczej" ustanowiła Nagrodę im. Krzysztofa Millera za odwagę patrzenia w 2018 r. Celem konkursu jest promocja fotografii o wyjątkowych wartościach dziennikarskich, wyróżniających się pogłębionym, rzetelnym i odważnym spojrzeniem na trudne tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne i kulturowe. Do pierwszej edycji konkursu fotograficznego na najlepszy materiał roku zgłoszono 300 prac, czyli blisko 5 tysięcy zdjęć. Jego zwyciężczynią została Anna Liminowicz nagrodzona za fotoreportaż „Między blokami" o związku dwóch kobiet. Opublikował go „Duży Format", a później "The New York Times". Laureatem drugiej edycji konkursu był Alessio Paduano, stale współpracujący z redakcjami "Corriere della Sera, la Repubblica", "The Guardian", "Newsweek" i "Time".

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Karim Mottaghi laureatem Konkursu im. Krzysztofa Millera

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl