SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Karolina Baca-Pogorzelska z umorzeniem sprawy o zniesławienie. „Czeka mnie jeszcze proces cywilny”

Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji i umorzył sprawę wniesioną przeciwko dziennikarce Karolinie Bacy-Pogorzelskiej z artykułu 212 Kodeksu karnego. - Wyrok mnie cieszy, używanie tego artykułu to zamykanie ust dziennikarzom - komentuje dla Wirtualnemedia.pl.

Karolina Baca-Pogorzelska, Foto: Jedynka Article

Sprawa dotyczy maili z pytaniami, jakie dziennikarka kierowała do jednej ze spółek, niezwiązanej ze Skarbem Państwa (nie chce zdradzić o którą chodzi). Maile były wysłane w związku z pracą nad tekstem. Spółka uznała, że pytania dziennikarki ją zniesławiają i wniosła sprawę do sądu, bez uprzedniego żądania sprostowania. - Dostałam jedynie pismo wzywające do zaprzestania zadawania pytań kontrahentom tej firmy w taki sposób. Tekst więc się ukazał, nie żądano sprostowania - mówiła dziennikarka w maju br. portalowi Wirtualnemedia.pl.

W połowie czerwca br. Sąd Rrejonowy stwierdził, że brakuje wystarczających przesłanek dla skazania Bacy-Pogorzelskiej i umorzył sprawę. Sąd uznał, że zadawanie pytań (także droga mailową) są częścią dziennikarskiej pracy. Strona skarżąca odwołała się od wyroku i sprawa trafiła do wyższej instancji. W poniedziałek Sąd Okręgowy podtrzymał ten wyrok. - Cieszy mnie ta decyzja, bo uważam, że używanie art. 212 Kk. wobec dziennikarzy jest próbą zamykania im ust. Zwłaszcza, że moja sprawa nie dotyczyła nawet publikacji, a wysłanego maila do kontrahenta oskarżającej mnie firmy prywatnej - mówi portalowi Wirtualnemedia.pl dziennikarka.

Firma pozwała także dziennikarkę na drodze cywilnej, lecz w tym trybie nie wyznaczono jeszcze terminu rozprawy.

Karolina Baca-Pogorzelska jest dziennikarką „Dziennika Gazety Prawnej”, zajmuje się tematyką energetyki i górnictwa. Teraz przygotowuje książkę wspólnie z redakcyjnym kolegą, Michałem Potockim. W końcu listopada - jak zapowiedziała - żegna się z macierzystą redakcją, lecz na razie nie wiadomo, dokąd trafi od grudnia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Karolina Baca-Pogorzelska z umorzeniem sprawy o zniesławienie. „Czeka mnie jeszcze proces cywilny”

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
toja
BRAWO!
Nie chcemy powrotu reżimu kiedy za zadawanie pytań szło się do więzienia.
To już było...
4 1
odpowiedź
User
Slask nie ma szczescia do dziennikarzy. Robotnicze ludki: Durczok, Baca, Hytrek-Prosiecka. Tluszcz i agresja
Nie potwierdzila tez, na podparcie ktorych miala jedynie swoje domysly i "tekst zstal opublikowany" ... To jest caly jej warsztat.
Dla mnie sensatka. DGP "zaoferowal" jej glodowe warunki, wiedzac ze nie bedzoie mogla za to przezyc, by sie jej pozbyc, bo sprwadzala na redakcje przegrane procesy.
3 4
odpowiedź
User
Nie ma sensu w ogole rozmawiac
Otwierasz skrzynke w swojej prywatnej firmie, a tam powazne zarzuty, na koncu znak zapytania i masz sie odnoesc tak/nie bo łuuuna z Axel Springer na śmieciówce pisze. Żenujące. Coraz mniej ich traktuje powaznie. Wszystko sie tabloidyzuje, ale DGP w linii prograowej ma niemalze zapisane obrazanie wskazanych przez górę cele :(
1 2
odpowiedź