SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Karty zbliżeniowe: mamy ich 2,35 mln z tego 2,5 proc. to karty kredytowe

Polacy trzymają w portfelach ok. 2,35 mln kart zbliżeniowych – wynika z szacunków Open Finance. Zaledwie 2,5 proc. z nich to karty kredytowe.

Karty zbliżeniowe: mamy ich 2,35 mln z tego 2,5 proc. to karty kredytowe

Już 17 banków komercyjnych udostępnia płatności w technologii bezstykowej. Odkąd na początku września 2010 r. do grona tych instytucji dołączył również PKO BP liczba nowych kart rośnie lawinowo. Największy polski bank podaje, że do końca bieżącego roku wyda łącznie 6,5 mln takich plastików. Jeśli dodamy, że niespełna półtora miesiąca temu płatności zbliżeniowe wprowadził również Bank Pekao, na pewno można mówić, że pod względem liczby kart bezstykowych rok 2011 będzie przełomowy.
Karty wyposażone we wciąż nową technologię mają szansę spowodować upowszechnienie płatności bezgotówkowych. Jest to więc nie tylko gadżet dla klientów, ale kolejny krok w kierunku zmniejszenia gotówki w obiegu. Nie mniej ważnym argumentem za rozwojem technologii jest również oszczędność czasu. Przyłożenie karty do specjalnego czytnika i zapłacenie zajmuje tylko kilka sekund, ponieważ transakcja nie musi być autoryzowana PIN-em, ani podpisem, jeśli jej kwota nie przekracza 50 zł.
Oczekiwany szybki wzrost liczby kart zbliżeniowych z pewnością przełoży się również na coraz częstsze płacenie przy pomocy tej technologii. Jednak to nie tylko od banków zależy, jak często Polacy będą wyciągać z portfela bezstykowe plastiki. Równie ważnym elementem całej układanki jest sieć akceptantów. Nawet 100 proc. nasycenie rynku nowymi kartami niewiele zmieni bez dynamicznego wzrostu liczby placówek handlowo-usługowych, które przyjmują płatności w formie zbliżeniowej.
Płatności bezstykowe zawitały do Polski w grudniu 2007 r. Była to wspólna inicjatywa Banku Zachodniego WBK i organizacji MasterCard. W drugiej połowie 2008 r. na polski rynek weszła również Visa. Od tego czasu lista rozrosła się do 17 banków komercyjnych. O ile na początku technologię tę wdrażały banki innowacyjne, to z czasem przestał obowiązywać jakikolwiek schemat. A od momentu wdrożenia płatności zbliżeniowych w PKO BP i Banku Pekao rozwiązanie płatności zbliżeniowych przestało być nowinką, stało się wręcz rynkowym standardem. Dlatego wprowadzenie zbliżeniowych kart płatniczych w kolejnych bankach będzie już jedynie równaniem do średniej od dołu. 
 

Dostępność płatności zbliżeniowych w bankach komercyjnych

Bank

Karta debetowa

Karta kredytowa

Inne

Alior Bank

MasterCard

MasterCard

-

Bank BPH

-

Visa

-

Bank Millennium

MasterCard (Maestro)

MasterCard

-

Bank Pocztowy

Visa

Visa

-

BZ WBK

Visa

MasterCard

karta pre-paid (MasterCard), naklejka (MC), zegarek (MC)

Citi Handlowy

MasterCard

-

naklejka (MasterCard) - funkcjonalność k. debetowej

Deutsche Bank PBC

-

MasterCard

-

Getin Bank

MasterCard (Maestro)

MasterCard

-

ING Bank Śląski

MasterCard (Maestro)

-

naklejka (MasterCard) - funkcjonalność k. debetowej

Inteligo

-

MasterCard, Visa

-

Invest-Bank

MasterCard (Maestro)

-

-

mBank

MasterCard, Visa

MasterCard

brelok (MasterCard) - funkcjonalność k. debetowej

MultiBank

MasterCard, Visa

MasterCard, Visa

-

Pekao

MasterCard

-

-

PKO BP

Visa

-

-

Polbank EFG

-

-

naklejka (MasterCard) - funkcjonalność k. kredytowej

Raiffeisen Bank

MasterCard

-

-

Źródło: Open Finance

Płatności zbliżeniowe organizacji MasterCard występujące pod nazwą PayPass są bardziej elastyczne niż rozwiązanie Visy (payWave). Dzięki temu banki współpracujące z MasterCardem zaoferowały karty w bardziej innowacyjnej formie, niż tradycyjny plastik. Klienci mogą liczyć na naklejki (BZ WBK, Citi Handlowy, ING Bank Śląski i Polbank), breloki (mBank), czy nawet zegarki (BZ WBK).
Nic nie zapowiada, żeby kolejne banki miały zrezygnować z wprowadzenia płatności bezstykowych. Mówiąc jednak o nowościach w kontekście płatności bezgotówkowych należy zwracać uwagę już na nowsze rozwiązania. Dlatego wielu klientów już teraz czeka na powszechny dostęp do płatności przy pomocy telefonu komórkowego z wykorzystaniem technologii NFC.

Michał Sadrak, Open Finance

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Karty zbliżeniowe: mamy ich 2,35 mln z tego 2,5 proc. to karty kredytowe

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
v444v
zobacz także tu:

http://dobra-karta-kredytowa.blogspot.com
odpowiedź