SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Technologia 5G sprawdza się podczas mundialu w Katarze

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze są pierwszymi w historii z zasięgiem sieci 5G. Z raportu firmy Ookla opartego na znanym mierniku prędkości Speedtest wynika, że przy okazji mundialu doszło do wzrostu wydajności miejscowych operatorów komórkowych.

fot. materiały prasowefot. materiały prasowe

W drugim tygodniu imprezy prędkość pobierania katarskiej sieci 5G osiągnęła średnio 489 Mb/s, czemu towarzyszyła prędkość wysyłania 38,3 Mb/s. Wskaźniki były znacznie wyższe niż odnotowane przez Ookla w tym kraju dziesięć tygodni wcześniej – czyli 394 Mb/s i 19,9 Mb/s. Operatorzy komórkowi, tacy jak Ooredoo i Vodafone Qatar zobowiązały się do wdrożenia komercyjnych sieci 5G w gęsto zaludnionych obszarach, we wszystkich lokalizacjach związanych z mundialem.

Zobacz także: UKE zaczyna konsultacje przed aukcją dot. 5G

Ponad 5 tys. nowych lokalizacji w zasięgu 5G

W przypadku sieci komórkowej Ooredoo objęto zasięgiem 5G ponad 5 tys. nowych lokalizacji. Wzmocniono też sygnał w miejscach, gdzie technologia była dostępna wcześniej. - Firma podjęła również całkowitą modernizację systemów, przenosząc je na architekturę opartą na chmurze, jednocześnie poprawiając przepustowość krajowych i międzynarodowych połączeń IP, aby zapewnić wystarczającą pojemność fanom korzystających z popularnych usług OTT - zauważyła Ookla w swoim raporcie. W ten sposób fani obecni w Katarze mogli oglądać mecze ulubionych drużyn w streamingu sportowym.

Zobacz także: Ranking internetu 5G - w październiku na czele sieć Plus

W analizie Ookli porównano jakość transmisji z mundialu z jakością oferowaną podczas innych dużych imprez sportowych. Wyższe prędkości pobierania były możliwe w czasie Super Bowl 2022 w Stanach Zjednoczonych (1063 Gb/s), GP F1 w Abu Dhabi (808 Mb /s) i US Open (737 Mb /s), ale wszystkie były oglądane przez znacznie mniej widzów niż kibice obecni w Katarze. W państwie tym mieszka jedynie 2,931 mln osób. Tylko w ciągu dwóch pierwszych tygodni mundialu kraj ten odwiedziło 765 tys. kibiców. Na stadionach zasiadło łącznie 2,4 mln osób. Wielu z zagranicznych gości kupuje lokalne karty SIM, aby uniknąć wysokich rachunków za roaming danych. To dla miejscowych operatorów komórkowych wyzwanie.  Ooredoo oferuje kibicom za darmo wazną 3 dni kartę SIM pozwalającą na pobranie ponad 2 GB danych. Analogiczna oferta Vodafone obejmuje aż 3 GB.

Zobacz także: Dariusz Szpakowski skomentuje w TVP finał mundialu

- Na stadionie al Janoub (w Al-Wakrah) zarejestrowano średnią prędkość pobierania z sieci 5G na poziomie 757 Mb/s. Wszystkie etapy Mistrzostw Świata w 2022 roku miały średnią prędkość pobierania ponad 400 Mb/s -  podkreśla Ookla. Jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie technologie (nie tylko 5G, ale też 4G), średnia prędkość sieci komórkowych Kataru wzrosła z 190,9 Mb/s w październiku do 263,3 Mb/s w listopadzie.

Dołącz do dyskusji: Technologia 5G sprawdza się podczas mundialu w Katarze

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl