SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Reportażystka Radia Lublin ze srebrem w międzynarodowym konkursie radiowym

„Nasza kołysanka” - reportaż autorstwa Katarzyny Michalak, dziennikarki lubelskiej redakcji Polskiego Radia - zajął drugie miejsce na 25. Festiwalu Prix Marulić w Chorwacji. O sukcesie informuje Audionomia, fundacja założona dla promowania radiowego dokumentu.

Katarzyna Michalak z nagrodą Fot. Facebook/AudionomiaKatarzyna Michalak z nagrodą Fot. Facebook/Audionomia

Nagrodzony reportaż opowiada o ludziach chorych na zespół wrodzonej ośrodkowej hipowentylacji (w skrócie CCHS ) zwaną popularnie „klątwą Ondyny”. Ta genetyczna choroba charakteryzuje się tym, że osoba nią dotknięta – mówiąc w uproszczeniu - oddychają bardzo płytko, nie czują dyskomfortu z powodu braku tlenu we krwi – co może prowadzić do śmierci. Tą rzadką chorobą dotknięty jest też Leo, syn Tomasza Śliwińskiego i Magdy Hueckel, artystów i podróżników, bohaterów nagrodzonego reportażu Katarzyny Michalak.

 

Pierwsze miejsce w konkursie zdobył Axel Kacoutié z Wielkiej Brytanii, drugie – właśnie polska dziennikarka. Michalak zaczęła współpracę z Polskim Radiem Łódź w 1997 roku, a dwa lata później - z Radiem Lublin. Od 2001 r. pracuje w Redakcji Reportażu Polskiego tej rozgłośni. Uprawia głównie reportaż artystyczny – gatunek z pogranicza dziennikarstwa i literatury, muzyki i filmu.

Jest laureatką znaczących nagród za twórczość, m.in. Prix Europa Berlin 2005, Melchiora dla Radiowego Reportażysty Roku 2006, Prix Italia – Wenecja 2006 i Turyn 2009, Prix Marulić Hvar 2014, Prix Bohemia – Ołomuniec 2017. W 2015 roku otrzymała Złoty Mikrofon – jedną z najważniejszych nagród przyznawanych przez Polskie Radio osobom, które przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu radiofonii publicznej.

Katarzyna Michalak jest także członkinią Fundacji Audionomia, powołaną we wrześniu 2021 roku przez Hannę Bogoryja-Zakrzewską, Bartosza Panka, Agnieszkę Walewicz i Agnieszkę Dudzińską. Celem Fundacji jest - szeroko pojęta - popularyzacja i promocja audialnych narracji non-fiction, głównie takich gatunków jak dźwiękowy reportaż i dokument artystyczny.

Dołącz do dyskusji: Reportażystka Radia Lublin ze srebrem w międzynarodowym konkursie radiowym

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
aaa
brawo
odpowiedź
User
gm
Gratulacje!
odpowiedź