SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kazimiera Szczuka w RMF FM. Poprowadzi rozmowy z politykami

Od września "Popołudniową rozmowę w RMF FM" w poniedziałki będzie prowadzić Kazimiera Szczuka - dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. Dziennikarka zastąpi w tej roli Biankę Mikołajewską, która w czerwcu rozstała się z rozgłośnią.

Kazimiera Szczuka, fot. Adrian GrycukArticle

"Popołudniowa rozmowa w RMF FM" powróci na antenę krakowskiej stacji we wrześniu. W latach 2016-2021 jej gospodarzem był Marcin Zaborski, który w zeszłym roku opuścił rozgłośnię i przeszedł do TVN24. Jesienią zeszłego roku stacja postanowiła, że każdego dnia rozmowę poprowadzi inny dziennikarz. W tym sezonie skład nieznacznie się zmieni. Poniedziałkowych rozmów nie będzie już prowadzić Bianka Mikołajewska, która w lipcu dołączyła do zespołu Wirtualnej Polski. Jej miejsce zajmie Kazimiera Szczuka.

- Kazimiera Szczuka w RMF FM to nowe spojrzenie dziennikarki posiadającej wieloletnie doświadczenia pracy w różnego typu mediach i redakcjach, od prasy po telewizję. RMF FM to stacja w której jest miejsce dla dziennikarzy o różnych wrażliwościach i poglądach, tak samo jak zróżnicowane jest nasze społeczeństwo - mówi Wirtualnemedia.pl Marek Balawajder, dyrektor informacji RMF FM.

To on pod koniec czerwca zaproponował Szczuce prowadzenie popołudniowych rozmów. - Wcześniej nie pracowałam w politycznych programach, moje radiowe doświadczenie jest niewielkie. Ucieszyłam się z nowego wyzwania, ale zapytałam mojego partnera, który jest dziennikarzem, również radiowym, co o tym myśli. Powiedział, żebym się nie wahała - mówi Wirtualnemedia.pl Kazimiera Szczuka.

Do tej pory Szczuka publikowała swoje teksty m.in. w "Gazecie Wyborczej" czy kwartalniku "Res Publika Nowa". Występowała też w telewizji. W 2001 r. zadebiutowała na szklanym ekranie w magazynie kulturalnym "Dobre książki", który prowadziła z Witoldem Beresiem i Tomaszem Łubieńskim. W Telewizji Polskiej była też jedną z osób prowadzących "Pegaz". Później przeszła do TVN, gdzie była gospodynią teleturnieju "Najsłabsze ogniwo", a tam i w TVN24 razem z Krzysztofem Kłosińskim prowadziła magazyn poświęcony literaturze "Wydanie II poprawione".

"Gości będziemy ustalać wspólnie z wydawcami"

"Popołudniowa rozmowa w RMF FM" emitowana jest od poniedziałku do piątku o godz. 18:02. Pierwsza część wywiadów jest nadawana na antenie RMF FM, a druga część - wyłącznie w internetowym Radiu RMF24 i na portalu RMF24.pl.

- Twórcy anteny chcą mieć różnorodność w gronie prowadzących, dlatego będę koleżanką Tomasza Terlikowskiego - mówi Kazimiera Szczuka. Poza Terlikowskim prowadzącymi rozmowy w dni powszednie o 18.02 pozostają Paweł Balinowski z RMF FM, Piotr Salak (dziennikarz Canal+ TVN i TVN24) oraz Marek Tejchman (zastępca redaktora naczelnego "DGP").

Szczuka zapewnia, że będzie mieć dowolność w zapraszaniu rozmówców. - Gośćmi "Popołudniowej rozmowy w RMF FM" są na ogół politycy i polityczki, niekiedy bezpartyjni eksperci i ekspertki. Gości będziemy ustalać wspólnie z wydawcami audycji. Właściwie wydawczyniami, bo jest ich większość, odwrotnie niż wśród prowadzących, gdzie będę jedyną kobietą. Przedtem była nią Bianka Mikołajewska, co uważam za spory zaszczyt - przyznaje Szczuka.

Czy będzie częściej rozmawiać z kobietami? - Chciałabym, ale na pewno nie zawsze będzie to możliwe. Ogólnie nie jestem zwolenniczką rozmów kobiet z kobietami a mężczyzn z mężczyznami. Uważam, że mieszane składy prowadzących i gości są z natury ciekawsze, bo różnorodność jest ciekawsza od jednorodności. W Polsce kobiet jest wciąż za mało w sferze publicznej, ale trzeba przyznać, że się to zmienia na lepsze i to dość szybko - dodaje Szczuka.

"Problemem było dla mnie tempo rozmowy"

W lipcu odbyły się pierwsze próby w radiu. - Nagraliśmy pięć rozmów z gośćmi, m.in. Radosławem Foglem, Barbarą Nowacką czy Pauliną Matysiak. Miło, że zgodzili się przyjąć zaproszenie, mimo że to były tzw. demówki, nie na antenę, czyli z punktu widzenia polityka czas stracony. Przygotowywałam się do tych rozmów z pomocą wydawców. Problemem było dla mnie tempo rozmowy, w radiu znacznie ważniejsze niż w telewizji, jak się okazało. Goście, a zwłaszcza politycy, lubią rozwijać swoje wypowiedzi. Też to robiłam, kiedy bywałam gościem radia czy telewizji. Prowadzący miewali problem z przerwaniem mi, tak wiele miałam do powiedzenia. Teraz widzę, że trzeba złapać chwilę, gdy rozmówca bierze oddech albo stawia przecinek. Wtedy dziennikarz może się wbić i domagać konkretów albo przejść do następnego pytania.

Kazimiera Szczuka od dawna jest związana z ruchami lewicowymi. Była w gronie osób zakładających partię Zieloni 2004, z której wystąpiła po kilku latach. W 2014 r. startowała (jako bezpartyjna) w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list komitetu Europa Plus Twój Ruch. Bezskutecznie. W 2015 r. wstąpiła do Twojego Ruchu - partii Janusza Palikota. W tym samym roku startowała do Sejmu jako kandydatka Zjednoczonej Lewicy w okręgu krakowskim. Po porażce wyborczej ZL odeszła z partii.

Czy ta polityczna przeszłość nie będzie jej przeszkadzać w rozmowach? - To, że kandydowałam do Sejmu, jest argumentem za prowadzeniem wywiadów w RMF-ie, nie przeciw. Bez tego doświadczenia byłoby mi bardzo trudno przyjąć propozycję, nie wiedziałabym, z czym to się je - mówi Szczuka. I przyznaje, że w ostatnich latach śledzenie uważnie tego, co dzieje się w polskiej polityce, bywało zbyt przygnębiające.

- Wiem, że politycy unikają odpowiedzi "tak" lub "nie", a dziennikarze dociskają, by mieć newsa i dobry nagłówek. Ale zdanie pojedynczego posła niewiele znaczy, bo i tak jeśli chodzi np. o jego głosowanie, to decyduje klub, do którego należy. Rozumiem więc, dlaczego politycy nie chcą dać się złapać na konkretnych deklaracjach. Dlatego dużo milej jest być po stronie przepytującego niż wypytywanego.

Według najnowszego badania Radio Track od kwietnia do czerwca 2022 r. Radio RMF FM miało 31,2 proc. udziału w rynku słuchalności wobec 29,2 proc. rok wcześniej.

Dołącz do dyskusji: Kazimiera Szczuka w RMF FM. Poprowadzi rozmowy z politykami

45 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rafał
Niezły strzał. Bingo.
Będzie islrzyć, to dobrze.
odpowiedź
User
D
Szczuka czyli po rosyjsku szczupak.
odpowiedź
User
Tomek
Wyglada na mocno niewyspana.
odpowiedź