SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Główny akcjonariusz wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” na liście giełdowych alertów i poza indeksem WIG-media

Z początkiem lipca akcje KCI, większościowego akcjonariusza spółki Gremi Media wydającej „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”, zostały dołączone przez warszawską giełdę na listę alertów i do strefy niższej płynności, a także wykreślone z indeksu sektorowego WIG-media.

Piotr Łysek, prezes KCI Article

Zgodnie z uchwałą zarządu warszawskiej giełdy sprzed sześciu lat na listę alertów trafiają spółki, których średnie kursy na warszawskim parkiecie z ostatnich trzech miesięcy były poniżej 50 groszy. Po wpisaniu na tę listę firmy są notowane w systemie notowań jednolitych, z dwukrotnym ustalaniem kursu w ciągu dnia.

Z początkiem lipca na tę listę oprócz KCI trafiły Atlantis, CFI i Redan, opuściły ją natomiast Coal Energy, Interbud Lublin oraz Zastal. Obecnie na liście jest 38 spółek, wobec 40 kwartał wcześniej.

KCI ze spadkiem kursu, nową strategią i roszadami we władzach

Do KCI należy obecnie 1,404 mln akcji stanowiących 82,22 proc. kapitału zakładowego Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Jak już informowaliśmy, w zeszły piątek KCI sprzedało 34,2 tys. walorów tej spółki za 5,02 mln zł.

Z kolei głównymi akcjonariuszami KCI są dwie spółki kontrolowane przez Grzegorza Hajdarowicza: Gremi Inwestycje (ma 33,11 proc. kapitału) i Gremi International (24,35 proc.).

Pod koniec czerwca z zarządu firmy odeszli Hajdarowicz (był prezesem) i Dariusz Bąk, zostali członkami jej rady nadzorczej. Funkcję prezesa z początkiem lipca objął Piotr Łysek.

KCI jest notowane na głównym rynku warszawskiej giełdy. Kurs spółki od wiosny 2014 do listopada ub.r. utrzymywał się w przedziale od 50 groszy do złotówki, na krótko rósł nawet powyżej 1 zł.

Za to od połowy listopada ub.r. do drugiej połowy stycznia br. zmalał poniżej 50 groszy, a kolejny raz poniżej tego poziomu utrzymuje się od połowy kwietnia. Od tego momentu tylko raz obroty walorami firmy w ciągu dnia przekroczyły 20 tys. zł (14 maja wyniosły 27,1 tys. zł), a dwukrotnie (25 kwietnia i 27 maja) wynosiły nieco ponad 10 tys. zł.

Spółki, które wskutek trwającego minimum 3 miesiące spadku ceny akcji poniżej 50 groszy zostały zakwalifikowane na listę alertów giełdowych, w przeszłości nieraz decydowały się na scalenie swoich akcji w różnych proporcjach, co automatycznie podbijało odpowiednio ich kurs.

Pod koniec czerwca na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy KCI zaakceptowano strategię firmy na lata 2019-2030. Zaplanowano w niej m.in. zmniejszenie zaangażowania kapitałowego w Gremi Media z obecnych 84,21 proc. do 40-60 proc. oraz inwestycje w park edukacji i rozrywki Alvernia Planet.

Ponadto akcjonariusze zaakceptowali zmianę statutu spółki upoważniającą zarząd do podwyższania kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji o łącznej wartości nominalnej maksymalnie 39 mln zł. Zaznaczono, że przy tych emisjach zarząd za zgodą rady nadzorczej może pozbawić obecnych akcjonariuszy prawa poboru (w całości lub części) nowych walorów, również w związku z wykonaniem praw z warrantów subskrypcyjnych.

KCI poza WIG-media, wycofuje się z segmentu nieruchomości

Władze warszawskiej giełdy zdecydowały też, że akcje KCI zostaną wykreślone z indeksu sektorowego WIG-media.

Po wykluczeniu KCI indeks ten obejmuje 12 firm z branż mediów (głównie telewizji, prasy i internetu) oraz marketingu (m.in. Mediacap, K2 i Larq). Zdecydowanie największy udział mają w nim Wirtualna Polska (55,18 proc) i Agora (24 proc.).

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa KCI zanotowała 26,75 mln zł przychodów i 2,85 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec 24,95 mln zł wpływów i 72 tys. zł zysku netto rok wcześniej. W segmencie mediowym miała 24,66 mln zł wpływów i 2,89 mln zł zysku netto (wobec 23,07 mln zł przychodów i 362 tys. zł w pierwszym kwartale ub.r.).

Spółka działa też w sektorze inwestycyjnym - od stycznia do marca br. zanotowała w nim 2,09 mln zł wpływów i 642 tys. zł zysku netto (przed rokiem było to 1,89 mln zł wpływów i 489 tys. zł zysku netto). Natomiast w pionie nieruchomości nie prowadziła żadnej działalności.

W nowej strategii firma zapowiedziała, że wycofuje się z branży nieruchomości. - Zrealizowana w I kwartale 2019 roku sprzedaż jednego z ostatnich aktywów nieruchomościowych spółki i skomercjalizowanie lokali umiejscowionych w Warszawie da spółce możliwość zakończenia realizacji własnych inwestycji i lokowanie środków i wsparcia w inne projekty, prowadzone przez podmioty kapitałowo powiązane z Gremi International - poinformowano.

Na koniec marca br. KCI nie miało żadnych zobowiązań z tytułu obligacji (tak samo jak rok wcześniej), natomiast zobowiązania kredytowe firmy zmalały w skali roku z 41,62 do 16,51 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Główny akcjonariusz wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” na liście giełdowych alertów i poza indeksem WIG-media

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LKP
Nie może być! Przecież Hajdabomber to taki świetny biznesmen, samo pasmo sukcesów. Cóż za złośliwa giełda, uwzięła się na wizjonera.
20 2
odpowiedź
User
pech
najgorsze co mogło przytrafić się Rzepie i Parkietowi to duet Hajdar i Bąk i niestety się przytrafiło.
13 1
odpowiedź
User
paff
A tak ładnie oczka inwestorom (naiwniakom) mydli.
9 0
odpowiedź
User
Hahaha
Wartość rynkowa kci pokazuje chyba ile naprawdę jest warte Gremi i Rzeczpospolita. Czyż nie?
10 0
odpowiedź
User
As
I po co Pan tak pompowal akcji Hajdatowicza ? Wstyd.
4 0
odpowiedź