SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Główny akcjonariusz wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” na liście giełdowych alertów i poza indeksem WIG-media

Z początkiem lipca akcje KCI, większościowego akcjonariusza spółki Gremi Media wydającej „Rzeczpospolitą” i „Parkiet”, zostały dołączone przez warszawską giełdę na listę alertów i do strefy niższej płynności, a także wykreślone z indeksu sektorowego WIG-media.

Piotr Łysek, prezes KCIArticle

Zgodnie z uchwałą zarządu warszawskiej giełdy sprzed sześciu lat na listę alertów trafiają spółki, których średnie kursy na warszawskim parkiecie z ostatnich trzech miesięcy były poniżej 50 groszy. Po wpisaniu na tę listę firmy są notowane w systemie notowań jednolitych, z dwukrotnym ustalaniem kursu w ciągu dnia.

Z początkiem lipca na tę listę oprócz KCI trafiły Atlantis, CFI i Redan, opuściły ją natomiast Coal Energy, Interbud Lublin oraz Zastal. Obecnie na liście jest 38 spółek, wobec 40 kwartał wcześniej.

KCI ze spadkiem kursu, nową strategią i roszadami we władzach

Do KCI należy obecnie 1,404 mln akcji stanowiących 82,22 proc. kapitału zakładowego Gremi Media, wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu”. Jak już informowaliśmy, w zeszły piątek KCI sprzedało 34,2 tys. walorów tej spółki za 5,02 mln zł.

Z kolei głównymi akcjonariuszami KCI są dwie spółki kontrolowane przez Grzegorza Hajdarowicza: Gremi Inwestycje (ma 33,11 proc. kapitału) i Gremi International (24,35 proc.).

Pod koniec czerwca z zarządu firmy odeszli Hajdarowicz (był prezesem) i Dariusz Bąk, zostali członkami jej rady nadzorczej. Funkcję prezesa z początkiem lipca objął Piotr Łysek.

KCI jest notowane na głównym rynku warszawskiej giełdy. Kurs spółki od wiosny 2014 do listopada ub.r. utrzymywał się w przedziale od 50 groszy do złotówki, na krótko rósł nawet powyżej 1 zł.

Za to od połowy listopada ub.r. do drugiej połowy stycznia br. zmalał poniżej 50 groszy, a kolejny raz poniżej tego poziomu utrzymuje się od połowy kwietnia. Od tego momentu tylko raz obroty walorami firmy w ciągu dnia przekroczyły 20 tys. zł (14 maja wyniosły 27,1 tys. zł), a dwukrotnie (25 kwietnia i 27 maja) wynosiły nieco ponad 10 tys. zł.

Spółki, które wskutek trwającego minimum 3 miesiące spadku ceny akcji poniżej 50 groszy zostały zakwalifikowane na listę alertów giełdowych, w przeszłości nieraz decydowały się na scalenie swoich akcji w różnych proporcjach, co automatycznie podbijało odpowiednio ich kurs.

Pod koniec czerwca na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy KCI zaakceptowano strategię firmy na lata 2019-2030. Zaplanowano w niej m.in. zmniejszenie zaangażowania kapitałowego w Gremi Media z obecnych 84,21 proc. do 40-60 proc. oraz inwestycje w park edukacji i rozrywki Alvernia Planet.

Ponadto akcjonariusze zaakceptowali zmianę statutu spółki upoważniającą zarząd do podwyższania kapitału zakładowego poprzez emisję nowych akcji o łącznej wartości nominalnej maksymalnie 39 mln zł. Zaznaczono, że przy tych emisjach zarząd za zgodą rady nadzorczej może pozbawić obecnych akcjonariuszy prawa poboru (w całości lub części) nowych walorów, również w związku z wykonaniem praw z warrantów subskrypcyjnych.

KCI poza WIG-media, wycofuje się z segmentu nieruchomości

Władze warszawskiej giełdy zdecydowały też, że akcje KCI zostaną wykreślone z indeksu sektorowego WIG-media.

Po wykluczeniu KCI indeks ten obejmuje 12 firm z branż mediów (głównie telewizji, prasy i internetu) oraz marketingu (m.in. Mediacap, K2 i Larq). Zdecydowanie największy udział mają w nim Wirtualna Polska (55,18 proc) i Agora (24 proc.).

W pierwszym kwartale br. grupa kapitałowa KCI zanotowała 26,75 mln zł przychodów i 2,85 mln zł zysku netto przypadającego akcjonariuszom jednostki dominującej, wobec 24,95 mln zł wpływów i 72 tys. zł zysku netto rok wcześniej. W segmencie mediowym miała 24,66 mln zł wpływów i 2,89 mln zł zysku netto (wobec 23,07 mln zł przychodów i 362 tys. zł w pierwszym kwartale ub.r.).

Spółka działa też w sektorze inwestycyjnym - od stycznia do marca br. zanotowała w nim 2,09 mln zł wpływów i 642 tys. zł zysku netto (przed rokiem było to 1,89 mln zł wpływów i 489 tys. zł zysku netto). Natomiast w pionie nieruchomości nie prowadziła żadnej działalności.

W nowej strategii firma zapowiedziała, że wycofuje się z branży nieruchomości. - Zrealizowana w I kwartale 2019 roku sprzedaż jednego z ostatnich aktywów nieruchomościowych spółki i skomercjalizowanie lokali umiejscowionych w Warszawie da spółce możliwość zakończenia realizacji własnych inwestycji i lokowanie środków i wsparcia w inne projekty, prowadzone przez podmioty kapitałowo powiązane z Gremi International - poinformowano.

Na koniec marca br. KCI nie miało żadnych zobowiązań z tytułu obligacji (tak samo jak rok wcześniej), natomiast zobowiązania kredytowe firmy zmalały w skali roku z 41,62 do 16,51 mln zł.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Główny akcjonariusz wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” na liście giełdowych alertów i poza indeksem WIG-media

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
LKP
Nie może być! Przecież Hajdabomber to taki świetny biznesmen, samo pasmo sukcesów. Cóż za złośliwa giełda, uwzięła się na wizjonera.
odpowiedź
User
pech
najgorsze co mogło przytrafić się Rzepie i Parkietowi to duet Hajdar i Bąk i niestety się przytrafiło.
odpowiedź
User
paff
A tak ładnie oczka inwestorom (naiwniakom) mydli.
odpowiedź
User
Hahaha
Wartość rynkowa kci pokazuje chyba ile naprawdę jest warte Gremi i Rzeczpospolita. Czyż nie?
odpowiedź
User
As
I po co Pan tak pompowal akcji Hajdatowicza ? Wstyd.
odpowiedź