SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KE za udostępnieniem polskiej części gazociągu jamalskiego

Komisja Europejska (KE) uważa, że Polska powinna udostępnić stronom trzecim gazociąg jamalski oraz zezwolić na przepływ gazu w obu kierunkach, przyzwalając na transport gazu z Niemiec do Polski, wynika z komunikatu KE.

"Powyższe działania wynikające z dyrektywy gazowej, podobnie jak magazynowanie gazu, mają na celu zapewnienie ciągłości jego dostaw. Polska mogłaby także rozbudować swój system interkonektorów gazowych umożliwiających odbiór gazu z rynków UE" - czytamy w komunikacie. Uzyskany w ten sposób dostęp do rynku gazowego UE zwiększyłby bezpieczeństwo dostaw gazu dla Polski w sposób zgodny z wewnętrznym rynkiem energetycznym, podano także.

Zdaniem Komisji, najlepszą gwarancją zapewnienia bezpieczeństwa dostaw jest konkurencyjny wewnętrzny rynek energetyczny UE. Jednak rynek ten może stać się konkurencyjny jedynie pod warunkiem, że dotyczące go przepisy zostaną w pełni i prawidłowo wdrożone.

Polsce wyznaczono dwumiesięczny termin odpowiedzi na przesłaną uzasadnioną opinię. "Jeżeli Komisja nie otrzyma odpowiednich wyjaśnień dotyczących powyższych kwestii, może ona skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości" - głosi komunikat.

Według KE, obowiązek przechowywania rezerw gazu w magazynach na polskim terytorium dyskryminuje przedsiębiorstwa UE importujące gaz do Polski, zmuszając je do poszukiwania dróg transportu gazu do pomieszczeń magazynowych. "Ponieważ nie jest możliwe wykorzystanie zdolności przesyłu gazu zarówno na terytorium Polski, jak i do Polski, oraz w związku z brakiem dostępu do gazociągu jamalskiego, tzw. klauzula terytorialna zamyka rynek dla unijnych dostawców gazu, zagrażając tym samym bezpieczeństwu dostaw dla Polski" - czytamy dalej.

Ostatnio KE zatwierdziła przyznanie dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) dotacji państwowych w wysokości 390 mln euro na budowę lub zwiększenie pojemności podziemnych magazynów gazu w Polsce.

Komisja uznała wtedy, że realizacja projektów wpłynie pozytywnie zarówno na poziom konkurencji w zakresie dostaw gazu, jak i na zwiększenie bezpieczeństwa dostaw do Polski oraz Unii Europejskiej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KE za udostępnieniem polskiej części gazociągu jamalskiego

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl