SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KER: reklama okładki tygodnika „Nie” znieważa pamięć ofiar Holokaustu

Promowana na Facebooku okładka tygodnika „Nie” (Urma sp. z o.o.), na której zamieszczono zdjęcie dzika, a odstrzał tych zwierząt porównano do zagłady Żydów podczas II wojny światowej znieważa pamięć ofiar Holokaustu – orzekła Komisja Etyki Reklamy.

Article

KER zajmowała się skargą na internetową reklamę tygodnika „Nie” zamieszczoną na Facebooku. Wpis promował jedno z wydań pisma ze stycznia br.

Na jego okładce opublikowano zdjęcie dzika z z gwiazdą Dawida i napis „ostateczne rozwiązanie”. Znalazło się tam też zdjęcie dzików z drutami z obozu koncentracyjnego oraz przeróbka nazistowskiego plakatu z hasłem „Dziki wszy”.

Publikacja nawiązywała do skoordynowanego odstrzału dzików w walce z ASF, którą zarządziły Ministerstwa Rolnictwa i Środowiska.

Niedługo po opublikowaniu wpis został usunięty przez administrację Facebooka.

Autor skargi złożonej do KER stwierdził, że reklama ma "charakter antysemicki i znieważa ofiary Holokaustu.”

Przedstawiciel tygodnika „Nie” nie zgodził się z zarzutem, że reklama była antysemicka. Przyznał, że reklama była kontrowersyjna, bo takie było zamierzenie aby ukazać porównanie mordowania ludzi do mordowania całej populacji dzików. Ponadto zwrócono uwagę, że tygodnik „Nie” jest pismem kontrowersyjnym, satyrycznym.
 
KER uznała, że reklama ta nie była prowadzona z należytą starannością i zgodnie z dobrymi obyczajami. Orzekła też, że zawarty w niej przekaz znieważa pamięć ofiar Holokaustu.

Przypomnijmy, że pod koniec 2018 roku Jerzy Urban, redaktor naczelny tygodnika "Nie" został zobowiązany wyrokiem sądu do zapłaty 120 tys. zł grzywny i pokrycia 28 tys. zł kosztów sądowych za karykaturę Chrystusa, wpisaną w znak zakazu na okładce numeru „Nie”. Sąd uzasadnił, że Urban „chciał wzbudzić sensację i zainteresowanie kosztem wartości wyznawanych przez innych ludzi”. Negatywnie oceniono także „sposób jego zachowania i brak skruchy”.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KER: reklama okładki tygodnika „Nie” znieważa pamięć ofiar Holokaustu

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Jwch
Prowokacja, haha chyba gazeta się słabo sprzedaje skoro taka desperacja
6 7
odpowiedź
User
Nick
Komisja Etyki Reklamy - jaki piękny oksymoron...
11 2
odpowiedź
User
hehe
można to jeszcze kupić???
3 2
odpowiedź