SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kierowcy Ubera będą musieli mieć licencje. Dostaną za to 3500 zł

Uber rozsyła do swoich partnerów w Polsce informację, zgodnie z którą, aby nadal móc z nią współpracować, będą musieli zdobyć odpowiednią licencję. Mogą za to dostać od firmy 3500 zł.

Article

"Wkrótce będziemy wymagali od wszystkich Partnerów dodania nowego dokumentu, jakim jest Licencja na krajowy przewóz osób samochodem osobowym" - czytamy w wiadomości e-mail jaką Uber rozsyła do swoich kierowców.

Treść tej wiadomości na swoim facebookowym profilu udostępnił Związek Zawodowy "Warszawski Taksówkarz". Wynika z niej, że kierowcy Ubera, którzy zdobędą licencję w wymaganym terminie, otrzymają od firmy jednorazową, pokaźną wypłatę.

"Jeśli dokument zostanie dodany do 1 sierpnia włącznie, w kolejnym tygodniu od dodania dokumentu otrzymasz od nas jednorazową wypłatę w wysokości 3500 zł. Czas potrzebny do uzyskania licencji może wynosić od 2 do nawet 7 tygodni" - pisze Uber do swoich partnerów.

Co potrzeba, aby zdobyć licencję?

Koszt takiej licencji w zależności od okresu, na jaki jest wydana, wynosi 700 zł (2-15 lat), 800 zł (15-30 lat) lub 900 zł (30-50 lat).

Uber szczegółowo wyjaśnia też swoim partnerom jaka jest procedura zdobycia licencji. Nie jest to prosta ścieżka, o czym można przekonać się wchodząc na tą stronę w serwisie biznes.gov.pl.

Wymagane jest m.in. złożenie kilku oświadczeń i dokumentów, a także zdobycie certyfikatu kompetencji zawodowych.

Nowy sposób działalności Ubera w Polsce

Uber Polska w przesłanym do portalu WirtualneMedia.pl oświadczeniu podkreśla, że firma zmienia sposób prowadzenia swojej działalności w Polsce i będzie zachęcała wszystkich kierowców do przestrzegania zasad obowiązujących w ramach przewozu osób samochodami osobowymi oraz do działania w zgodzie z posiadaną przez nich licencją.

„Chcemy współpracować z polskimi miastami oraz organami administracji by stworzyć rozwiązania, które będą służyły zarówno konsumentom, jak i kierowcom, a także odpowiadały obowiązującym regulacjom prawnym. (…) Uber już teraz inwestuje znaczne środki pozwalające kierowcom na jak najłatwiejsze wdrożenie się w tę formę działalności.” - czytamy w oświadczeniu.

Te działania krytykuje wyżej wspomniany związek zawodowy taksówkarzy. Na jego profilu na Facebooku czytamy m.in.: "Uber się rozwija. Tylko nadal nie wie, jakie w Polsce obowiązują przepisy. Tym razem będzie płacił swoim partnerom za zrobienie licencji na okazjonalny przewóz osób samochodem osobowym. Wszystko fajnie, tylko po co im ta licencja? I tak nadal złapany uberowiec dostanie 10 tys. kary. Bo przy licencji na transport osób samochodem osobowym trzeba spełnić dodatkowe wymagania, o których mówi art. 18 ust. 4b Ustawy o transporcie drogowym. (...) Więc Uber po raz kolejny robi swoich wyrobników w jajo i celowo naraża na kolejne kary wmawiając im, że teraz będą legalni. To trochę, jak z kasami fiskalnymi. Już je mają od prawie pół roku. W tym czasie złapaliśmy kilkunastu kierowców Ubera. Prawie wszyscy z płatnością gotówką. Tylko ostatni złapany miał zafiskalizowaną kasę fiskalną. Dwie były niezafiskalizowane. A większość nie miała ich wcale. Ale Uber ogłosił wszem i wobec, że teraz już ma kasy fiskalne."

Transport przez aplikację

Uber to firma technologiczna, która łączy użytkowników aplikacji z kierowcami korzystającymi z platformy, aby współdzielić swój przejazd z innymi, oferować możliwość przywiezienia posiłku bądź przesyłki. Platforma Uber działa w ponad 600 miastach, w ponad 76 krajach na całym świecie.

W Polsce Uber jest dostępny w Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i na Śląsku.

Dołącz do dyskusji: Kierowcy Ubera będą musieli mieć licencje. Dostaną za to 3500 zł

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Grzech
Uber nie jest firmą technologiczną tylko zwykłą korporacją taksówkową. Tak zadecydowała Komisja Europejska. Zresztą z krajów europejskich o podstawowej kulturze prawnej został już wykopany...
odpowiedź
User
syka
"przynajmniej jedna z osób zarządzających firmą lub osoba zarządzająca w firmie transportem drogowym legitymuje się certyfikatem kompetencji zawodowych," to warunek do uzyskania licencji na przewóz osób, który i tak nie jest licencją na wykonywanie transportu drogowego taksówką, nie rozumiem, po co Uber tak gmatwa, do tego każdy przedsiębiorca musi wykazać że jego firma spełnia wymóg odpowiedniej zdolności finansowej. Sytuację finansową możesz udokumentować:
a) rocznym sprawozdaniem finansowym, lub
b) dokumentami potwierdzającymi, że
dysponujesz środkami pieniężnymi w gotówce lub na rachunkach bankowych lub dostępnymi aktywami,
posiadasz akcje, udziały lub inne zbywalne papiery wartościowe,
udzielono ci gwarancji lub poręczeń bankowych,
posiadasz na własność nieruchomości.
Wysokość kwot potwierdzających posiadanie dobrej sytuacji finansowej wynosi:
9000 euro na pierwszy pojazd samochodowy oraz
5000 euro na każdy następny pojazd.
odpowiedź