SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KNF: nowe fundusze parasolowe

W tym roku na polskim rynku będzie przybywać funduszy typu parasolowego, wzrastać będzie także liczba funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ).

Wzrost aktywów zanotują również fundusze z ochroną kapitału, wynika z raportu Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Według szacunkowych danych, aktywa netto funduszy inwestycyjnych wzrosły do około 99 mld zł w 2006 roku, tj. o ok. 61% r/r, podano w raporcie.

"Biorąc pod uwagę występującą w 2006 r. tendencję do tworzenia funduszy typu parasolowego oraz aktualnie złożone w KNF wnioski TFI, można przypuszczać, że w 2007 r. przybędzie tego typu funduszy na rynku. W roku 2007 należy się również spodziewać wzrostu liczby funduszy FIZ (emitujących niepubliczne certyfikaty inwestycyjne) i SFIO, głównie z uwagi na niesłabnące zainteresowanie inwestorów funduszami dedykowanymi" - czytamy w raporcie. "Jednocześnie rok 2006 pokazał, że na rynku funduszy inwestycyjnych jest duży popyt na fundusze z ochroną kapitału (tak o konstrukcji FIZ, jak FIO i SFIO) i że fundusze tego typu są w stanie zgromadzić znaczne aktywa. Można założyć wiec, że w 2007 roku będzie przybywać funduszy o takiej konstrukcji" - czytamy dalej.

Ubiegły rok przyniósł rozwój funduszy parasolowych, które umożliwiają swobodny przepływ środków uczestników pomiędzy poszczególnymi subfunduszami, z jednoczesnym zwolnieniem podatkowym od zysków kapitałowych.

Z możliwości przekształcenia funduszy w fundusz parasolowy z wydzielonymi subfunduszami skorzystały dwa TFI - Commercial Union TFI oraz SEB TFI, przekształcając po 5 FIO każdy.

Z kolei ING TFI utworzył nowy fundusz parasolowy z subfunduszami - ING Parasol SFIO, w skład którego wchodzi 5 kategorii subfunduszy (gotówkowy, obligacji, stabilnego wzrostu, zrównoważony, akcji). Fundusz ING Parasol SFIO posiada jeszcze jeden subfundusz (ING Selektywny Plus) - jego strategia inwestycyjna opiera się na wyszukiwaniu i doborze "spółek atrakcyjnych", których walory są niedowartościowane.

Istotna grupa tworzonych w 2006 roku funduszy FIZ były fundusze sekurytyzacyjne. Duże zainteresowanie tego typu funduszami wynika przede wszystkim z uaktywnienia się banków jako instytucji zbywających wierzytelności.

Wzrostowa tendencja w roku 2006 dotyczyła również tworzenia funduszy typu zamkniętego. W tym przypadku liczba funduszy zamkniętych w 2006 r. uległa niemal dwukrotnemu wzrostowi. W 2006 r. zezwolenie na utworzenie uzyskało 36 funduszy FIZ, z czego 13 funduszy emitujących publiczne certyfikaty inwestycyjne oraz 23 funduszy emitujących certyfikaty niepubliczne.

Największą innowacją produktową 2006 roku było pojawienie się na rynku funduszy inwestycyjnych funduszy podstawowych i powiązanych. Wśród tworzonych w 2006 roku funduszy, znaczna grupę stanowiły fundusze inwestujące 100% lub do 100% swoich aktywów w tytuły uczestnictwa innych funduszy (tzw. fundusze funduszy). Takie fundusze utworzył m.in. KBC TFI (KBC Elita II FIZ, KBC Plus FIZ, KBC Index Światowych Nieruchomości FIZ, KBC Finansowy FIZ).

Wyraźną tendencją w roku 2006 było również tworzenie funduszy inwestycyjnych stosujących strategie zabezpieczania portfela. Oferowany przez BPH TFI fundusz BPH FIZ Bezpieczna Inwestycja 4 zebrał aż ok.750 mln zł w drodze subskrypcji.

Bardzo dobra koniunktura gospodarcza oraz duża ilość debiutów spółek z sektora MSP przyczyniły się do tworzenie funduszy inwestycyjnych FIO, nakierowanych na inwestycje w małe i średnie firmy. Przykładami takich funduszy były np. PKO/Credit Suisse Akcji Małych i Średnich Spółek FIO, Pioneer Średnich Spółek Rynku Polskiego FIO oraz AIG FIO Małych i Średnich Spółek.

Nowym produktem był również fundusz Investors Gold FIZ - pierwszy w Polsce stricte "surowcowy" fundusz. Do 100% aktywów tego funduszu może być lokowanych w akcje spółek surowcowych oraz instrumenty pochodne notowane na rynkach zachodnich, których baza są np. metale szlachetne.

W ubiegłym roku KNF (do 18 września 2006 roku KPWiG) wydała łącznie 63 zezwolenia na utworzenie funduszy inwestycyjnych, w tym 18 na utworzenie funduszy inwestycyjnych otwartych (FIO), 9 na utworzenie specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych (SFIO), 36 na utworzenie funduszy inwestycyjnych zamkniętych (FIZ) oraz 3 zezwolenia na utworzenie towarzystw funduszy inwestycyjnych (TFI).

Jednocześnie doszło do likwidacji 2 funduszy inwestycyjnych (KBC Sigma FIZ oraz Skarbiec Kasa Plus SFIO) oraz połączenia z innymi funduszami funduszy inwestycyjnych (UniGlobal FIO przejął UniXXI Wiek FIO, a KBC Papierów Dłużnych FIO przejął KBC Obligacyjny FIO).

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KNF: nowe fundusze parasolowe

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl