SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kolejna edycja konkursu dla dziennikarzy edukacyjnych. 10 tys. zł nagrody

Fundacja EFC przyjmuje zgłoszenia do IV edycji Nagrody im. prof. Romana Czerneckiego. Nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych przyznawana jest dziennikarzom, naukowcom i praktykom za publikacje o edukacji. Swoje prace do konkursu można zgłaszać do 30 czerwca.

Article

Celem konkursu jest docenienie i upowszechnienie wartościowych prac, które odpowiadają na aktualne wyzwania, przed którymi stoi polski system edukacji. - O edukacji mówi się w ostatnich latach dużo ze względu na reformę usuwającą gimnazja, strajk nauczycieli czy organizację pracy szkoły w pandemii. W tych przekazach często koncentrujemy się na sprawach formalnych, organizacyjnych, a edukacja to ludzie – mówi prezeska Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego (Fundacji EFC), Aleksandra Saczuk i tłumaczy: – Nagroda pozwala nam docenić ludzi, którzy zajmują się edukacją. I dotrzeć z ich tekstami do opinii publicznej.

Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach - naukowej, publicystycznej i specjalistycznej.

To jedyna taka inicjatywa w Polsce, która łączy środowiska naukowe, dziennikarskie oraz praktyków i nagradza prace, w których temat edukacji podejmowany jest merytorycznie i odpowiedzialnie. Alicja Pacewicz, członkini Kapituły Nagrody na pytanie, czego komisja ekspertów szuka w zgłaszanych pracach, odpowiada: – Rzetelności i poczucia, że problem, o którym piszemy, jest ważny dla polskiej edukacji, ważny dla polskich dzieci, rodziców, dla szkoły.

Nagroda im. prof. Romana Czerneckiego to konkurs skierowany wyłącznie do autorów prac o edukacji. W trzech dotychczasowych edycjach nagrodzono 16 laureatów, wyróżniono 36 autorów.

W poprzednich latach w kategorii publicystyka nagrody otrzymały: Justyna Suchecka, wówczas „Gazeta Wyborcza:, dziś TVN24.pl (2018), Joanna Cieśla, „Polityka” (2019) i Aleksandra Pucułek, „Gazeta Wyborcza” (2020).

Do tej kategorii można zgłaszać artykuły opublikowane w formie drukowanej lub elektronicznej i podcasty.

Roman Czernecki był teoretykiem i praktykiem edukacji, a przy tym prawdziwym pedagogiem z pasją. Podczas II wojny światowej organizował tajne nauczanie na Kielecczyźnie. Po wojnie szkołę średnią w Szczekocinach. Nieustannie angażował się w doskonalenie swojego sposobu nauczania, a także otaczającego go środowiska szkolnego. Był szefem kuratorium w Zielonej Górze i prorektorem Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku. Wykładał historię filozofii na Politechnice Warszawskiej. Więcej o konkursie na efc.edu.pl. Prace można przesyłać do 30 czerwca 2021 r.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kolejna edycja konkursu dla dziennikarzy edukacyjnych. 10 tys. zł nagrody

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl