SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komórkowi operatorzy łamią prawo

UKE przeprowadził kontrolę dostępności niegeograficznych numerów telefonicznych (np. 0-800) z sieci trzech operatorów komórkowych.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej w dniach 22-29 stycznia 2007 r. przeprowadził kontrolę realizacji przez Polkomtel S.A.,Polską Telefonię Cyfrową Sp. z o.o.,Polską Telefonię Komórkową Centertel Sp. z o.o. dostępności niegeograficznych numerów telefonicznych (np. 0-800) z sieci ruchomych.

Prawo telekomunikacyjne obowiązku zapewnienia użytkownikom końcowym ruchomych publicznych sieci telefonicznych oraz użytkownikom końcowym z innych państw członkowskich możliwości, w przypadku gdy jest to technicznie i ekonomicznie wykonalne, połączeń do numerów niegeograficznych na terytorium Polski, w tym do numerów 0-800 i 0-801 w stacjonarnych publicznych sieciach telefonicznych – podano w komunikacie UKE.

W wyniku kontroli stwierdzono naruszenie przepisów ustawy Prawo telekomunikacyjne i wobec powyższych Operatorów zostały wydane w dniu 26 stycznia 2006 r. zalecenia pokontrolne. Operatorzy zostali wezwani do usunięcia, w terminie 30 dni od dnia doręczenia zaleceń pokontrolnych, nieprawidłowości polegających na niezapewnieniu użytkownikom swojej sieci możliwości realizowania połączeń na numery niegeograficzne na terytorium Polski.

PTK Centertel Sp. z o.o. oprócz połączeń do numerów z zakresu numeracji 0-800, 0-801, 0-700 i 0-701 przyznanej Telekomunikacji Polskiej S.A. nie zapewnia użytkownikom swojej sieci ruchomej możliwości realizowania połączeń na numery niegeograficzne dla wyróżnika sieci WST = 30, 40, 70 i 80.

PTC Sp. z o.o. nie zapewnia użytkownikom swojej sieci ruchomej możliwości realizowania połączeń na numery niegeograficzne z zakresu numeracji dla WST=30, 40, 70 i 80. Ponadto dla użytkowników swojej sieci stacjonarnej, PTC również nie zapewnia realizacji połączeń do numerów niegeograficznych dla WST = 30, 40, 70 i 80, oprócz numeracji z zakresu 0-800 będącej w jej posiadaniu.

Polkomtel S.A. nie zapewnia użytkownikom swojej sieci ruchomej możliwości realizowania połączeń na numery niegeograficzne dla WST = 30, 40, 70 i 80, oprócz numeracji z zakresu 0-801 przyznanej Polkomtel. Ponadto dla użytkowników swojej sieci stacjonarnej, Polkomtel nie zapewnia realizacji połączeń do numerów niegeograficznych dla WST = 30, 40, 70 i 80, oprócz numerów z zakresu 0-800, 0-801 przyznanych dla Multimedia Polska S.A., Petrotel Sp. z o.o., Mediatel S.A., Exatel S.A., Netia S.A., GTS Energis Sp. z o.o. oraz z zakresu 0-80x w sieci Telekomunikacji Polskiej S.A.

Brak realizacji połączeń na ww. zakresy numeracji wynika w szczególności z braku umów obejmujących współpracę Polkomtel, PTK, PTC z operatorami posiadającymi przydziały numeracji w kwestii realizacji tych połączeń.

Jednocześnie należy podkreślić, że żaden z wymienionych operatorów nie złożył do Prezesa UKE wniosku o zawieszenie lub ograniczenie realizacji nałożonych obowiązków zestawiania połączeń do numerów niegeograficznych - podano w komunikacie UKE.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komórkowi operatorzy łamią prawo

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl