SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Komorowski w TVP przedstawiany negatywnie, Napieralski pozytywnie

Spośród trzech głównych kandydatów na urząd Prezydenta RP, Napieralski jest w telewizji publicznej prezentowany pozytywnie, Kaczyński neutralnie a Komorowski negatywnie.

Komorowski w TVP przedstawiany negatywnie, Napieralski pozytywnie

Spośród trzech głównych kandydatów na urząd Prezydenta RP, Grzegorz Napieralski jest w telewizji publicznej najczęściej prezentowany pozytywnie (55 proc.), Jarosław Kaczyński w sposób neutralny (56 proc.), natomiast Bronisław Komorowski - negatywnie (66 proc.) - wynika z monitoringu telewizji publicznej w okresie od 31.05 do 13.06.2010 przeprowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego.

Łączny czas prezentacji kandydatów
W tygodniu 07–13.06 najczęściej prezentowanym w monitorowanych serwisach TVP kandydatem był Bronisław Komorowski – łączny czas jego prezentacji wyniósł 36 minut 44 sekundy. Drugi pod tym względem był Jarosław Kaczyński – łącznie 24 min 6 s. Na trzecim miejscu znalazł się Grzegorz Napieralski z czasem prezentacji 14 min 35 s. Czasy pozostałych kandydatów, oprócz Waldemara Pawlaka (7 min 15 s), są marginalne. Najmniej czasu antenowego przypadło Kornelowi Morawieckiemu (1 min i 9 s). Łączny czas poświęcony trzem liderom w monitorowanych serwisach TVP stanowił w tym tygodniu 78% całkowitego czasu prezentacji wszystkich dziesięciu kandydatów (w tygodniu 31.05–06.06 – 73%).

Na tle pozostałych serwisów w omawianym tygodniu wyróżniała się Panorama. Jest to jedyny serwis, w którym całkowity czas prezentacji Jarosława Kaczyńskiego był dłuższy niż czas Bronisława Komorowskiego (11 min 35 s w stosunku do 8 min 41 s). W okresie 24–30.05 Jarosław Kaczyński był kandydatem dominującym w Teleexpressie – czas jego prezentacji był wtedy blisko trzykrotnie dłuższy niż Bronisława Komorowskiego (10 min 2 s do 3 min 9 s). Blisko jedna czwarta (9 min) czasu antenowego Bronisława Komorowskiego w minionym tygodniu to czas, w którym był on prezentowany w kontekście pełnionych przez niego funkcji publicznych.

Sposób prezentacji kandydatów
Bronisław Komorowski był najczęściej krytykowanym kandydatem w monitorowanych serwisach TVP. 63% czasu jego prezentacji miało charakter negatywny, pozytywny zaś jedynie 2%. Z kolei częściej niż inni pozytywnie przedstawiani byli w omawianym tygodniu Grzegorz Napieralski (55% czasu) i Jarosław Kaczyński (40%).

W porównaniu z poprzednim tygodniem w monitorowanych serwisach wydłużył się czas prezentacji Bronisława Komorowskiego (wzrost o 51%), Jarosława Kaczyńskiego (wzrost o 85%) i Grzegorza Napieralskiego (wzrost o 50%). Jednocześnie odnotowano zmiany w sposobie prezentacji liderów. O 23 pkt. proc. (z 40% do 63%) zwiększył się udział czasu, w którym niekorzystnie przedstawiano Bronisława Komorowskiego w całkowitym czasie prezentacji kandydata.

TVP częściej przychylnie prezentowała Grzegorza Napieralskiego (wzrost udziału pozytywnego czasu prezentacji w łącznym czasie prezentacji o 17 pkt. proc., z 38% do 55%). Nieznacznie zmienił się natomiast sposób przedstawiania Jarosława Kaczyńskiego. W minionym tygodniu lider PiS nieznacznie częściej przedstawiany był w sposób neutralny (wzrost o 3 punkty procentowe), natomiast nie zmienił się udział czasu (40%) prezentacji pozytywnej.

Sposób prezentacji kandydatów – specyfika poszczególnych serwisów
Panorama, podobnie jak w poprzednim tygodniu (31.05–06.06), była najbardziej krytyczna wobec Bronisława Komorowskiego – 44% czasu prezentacji kandydata w tym programie miało charakter negatywny. Jednocześnie w porównaniu z poprzednim tygodniem znacząco, bo o 18 pkt. proc., zmniejszył się odsetek czasu, w którym marszałka prezentowano w pozytywnym świetle. W
porównaniu z poprzednim tygodniem zmniejszył się udział czasu pozytywnego w całkowitym czasie prezentacji Jarosława Kaczyńskiego (spadek o 7 pkt. proc.). Niemal cała prezentacja Grzegorza Napieralskiego w tym serwisie była pozytywna (90% całkowitego czasu, w tygodniu poprzednim –77%).

Zdecydowanie częściej niż przed tygodniem krytyczne są dla Bronisława Komorowskiego Wiadomości. Czas negatywnej prezentacji kandydata zwiększył się tu o 33 pkt. proc. (z 39% do 72%). Podobnie jak przed tygodniem, Komorowski jest jedynym z wyborczych liderów przedstawianym w sposób krytyczny. Kandydatem najczęściej przedstawianym w Wiadomościach pozytywnie jest Jarosław Kaczyński (51% całego czasu, wzrost o 14 pkt. proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia).

Krytyka Komorowskiego nasiliła się również w Teleexpressie. W porównaniu z okresem 31.05– 06.06 łączny udział czasu niekorzystnego dla kandydata w całkowitym czasie jego prezentacji zwiększył się o 21 pkt. proc. (z 53% do 74%). Jednocześnie z 30% do 7% zmniejszył się odsetek ogólnego czasu prezentacji kandydata, w którym przedstawia się go w pozytywnym świetle (spadek o 23 pkt. proc.).

Zmniejszył się również odsetek czasu, w którym Telexpress przedstawiał korzystnie pozostałych liderów: Jarosława Kaczyńskiego (spadek o 12 pkt. proc.) i Grzegorza Napieralskiego (spadek o 23 pkt. proc.). Mimo to lider PiS nadal cieszy się największym udziałem czasu pozytywnego w Teleexpressie w łącznym czasie prezentacji (58%).

Wypowiedzi i obrazy kandydatów
Kandydatem najczęściej cytowanym w monitorowanych serwisach TVP w minionym tygodniu jest Bronisław Komorowski (łączny czas wypowiedzi 8 min 11 s, z czego 19%, 1 min 31 s, miała charakter urzędowy). Jego czas wypowiedzi to 31% łącznego czasu wypowiedzi wszystkich kandydatów. Drugi, niewiele ustępując Komorowskiemu pod względem całkowitego czasu cytowań, był Jarosław Kaczyński (łączny czas wypowiedzi kandydata wyniósł 5 min 51 s) – jego wypowiedzi stanowiły 22% czasu wypowiedzi wszystkich kandydatów. Wypowiedzi Grzegorza Napieralskiego zajęły 3 min 50 s. W porównaniu z poprzednim tygodniem łączna długość cytowanych wypowiedzi Bronisława Komorowskiego zwiększyła się o 53%, Jarosława Kaczyńskiego o 30% natomiast Grzegorza Napieralskiego o 13%.

Monitoring uwzględnia również obrazy kandydatów bez ich wypowiedzi, stanowiące tło komentarzy dziennikarskich, zapowiedzi tematów itp. Pod tym względem dysproporcja między Bronisławem Komorowskim a Jarosławem Kaczyńskim wzrasta – temu pierwszemu przypada aż 40% łącznego czasu obrazu wszystkich kandydatów (bez osób z nim skojarzonych), drugiemu zaś – jedynie 18%. Jednocześnie udziału takich obrazów w łącznym czasie prezentacji samego kandydata jest dla obu kandydatów podobny. W łącznym czasie prezentacji Bronisława Komorowskiego obrazy „bez głosu” stanowią 13%, natomiast Jarosława Kaczyńskiego – 9%.

Wypowiedzi osób związanych z kandydatami
W badanych serwisach TVP w okresie 07.06–13.06 najczęściej wypowiadają się osoby powiązane z Bronisławem Komorowskim. Łączny czas ich wypowiedzi wyniósł 9 min 20 s. Osoby powiązane z Jarosławem Kaczyńskim wypowiadały się w serwisach przez 5 min 34 s, a skojarzeni z Grzegorzem Napieralskim – 1 minutę 7 s. W porównaniu z tygodniem 31.05–06.06, czas wypowiedzi osób związanych z Komorowskim zwiększył się o 41%, z Napieralskim o 46%, ale z Jarosławem Kaczyńskim o 413%.

Raport, który fundacja im. Stefana Batorego przygotowała na podstawie danych ilościowych Nielsen Audience Measurement,  opracował zespół socjologów w składzie: Mariusz Drozdowski, Wojciech Fenrich, Marcin Herrmann, Paulina Kitlas, Grażyna Szymańska-Matusiewicz i Monika Żychlińska. Koordynator projektu jest Wojciech Mazowiecki.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Komorowski w TVP przedstawiany negatywnie, Napieralski pozytywnie

15 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
walter
wywalić te pisowskie mendy z TVP!!!!
odpowiedź
User
pasazer Boeinga
Ponieważ TVP to telewizja obiektywna, najsłabsi merytorycznie kandydaci muszą wypadać słabo. Komorowski to niedouk z magisterką napisaną przez teścia, człowiek całkowicie nieznający państwa, przekręcający nazwy stanowisk, terminy ekonomiczne, nieznający składu organizacji międzynarodowych, fatalny mówca bez cienia empatii - ot Bronisław Żyrandol Komorowski.
odpowiedź
User
lol
i tak Bronek wygra ;]
odpowiedź