SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec drukowanego „Komputer Świata”, RASP stawia na jego serwis internetowy

Ringier Axel Springer Polska w sierpniu zamknie wersję drukowaną miesięcznika o nowych technologiach „Komputer Świat”, obecnego na rynku od 24 lat. Wydawca skupi się na serwisie internetowym magazynu.

- Decyzja o zakończeniu wydawania magazynu „Komputer Świat” w formie drukowanej odzwierciedla preferencje czytelników i użytkowników szukających treści technologicznych. W pierwszej kolejności wybierają oni informacje dostępne w Internecie. Komputerswiat.pl od lat jest liderem wśród serwisów technologicznych pod względem liczby użytkowników - uzasadnia Martyna Majchrzak, dyrektor zarządzająca serwisów wertykalnych w Ringier Axel Springer Polska.

- Skupiamy się na treściach w serwisie, w tym tych, które są dostępne w modelu subskrypcyjnym - dodaje.

Czy w związku z zamknięciem czasopisma nastąpią zwolnienia w redakcji? - Trwają rozmowy z zespołem redakcyjnym. Do czasu zakończenia tych rozmów i podjęcia decyzji o współpracy lub braku kontynuacji współpracy, nie chcielibyśmy informować o szczegółach - przekazała portalowi Wirtualnemedia.pl Agnieszka Skrzypek-Makowska, kierownik komunikacji zewnętrznej w RASP.

Drukowany „Komputer Świat” przez 24 lata

„Komputer Świat” pojawił się na rynku jesienią 1998 roku. Przez lata ukazywał się jako dwutygodnik, z początkiem 2012 roku został przekształcony w miesięcznik.

Od 2017 roku redaktorem naczelnym czasopisma jest Rafał Kamiński, natomiast serwisem internetowym zarządza Robert Graczyk.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Tak jak wiele innych tytułów prasowych „Komputer Świat” przynajmniej od początku poprzedniej dekady notował spore spadki sprzedaży. Według danych ZKDP w 2010 roku jako dwutygodnik sprzedawał się średnio w 50 861 egz., w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku jego sprzedaż jako miesięcznika wynosiła 32 936 egz., w 2018 roku - 30 685 egz., a w 2019 roku - 28 631 egz.

Pod marką „Komputer Świat” przez lata ukazywały się też inne czasopisma: „Komputer Świat Ekspert” w latach 2002-2012, najpierw jako miesięcznik, a potem kwartalnik; „Komputer Świat Gry” w latach 2000-2012, kolejno jako miesięcznik i dwumiesięcznik oraz dwumiesięcznik „Komputer Świat Twój Niezbędnik” (od 2000 roku).

RASP zrezygnował z dwóch platform na rzecz Komputerswiat.pl

W maju br. portal internetowy „Komputer Świata” odwiedziło 5,22 mln internautów, spędzając średnio po 6 minut i 32 sekundy (według danych z Mediapanelu). Jesienią 2020 roku wprowadzono na nim odpłatny, subskrypcyjny model dostępu do treści.

Wiosną 2019 roku zamknięto sekcję Technologie portalu Onet, a tworzący ją dziennikarze przeszli do zespołu serwisu Komputerswiat.pl, którego naczelnym został wówczas Robert Graczyk Natomiast w połowie 2020 roku RASP zrezygnował z serwisu PCLab.pl, a archiwalne treści przeniesiono z niego na platformę „Komputer Świata”.

Zniknęły już „Chip” i „PC Format”, „CD Action” ukazuje się rzadziej

„Komputer Świat” będzie kolejnym magazynem drukowanym o nowych technologiach, który przestanie się ukazywać. Wiosną 2017 roku Burda zamknęła miesięcznik „Chip”, uzasadniając to niskimi wynikami sprzedażowymi. Serwis Chip.pl przez trzy lata redagowali jeszcze dziennikarze, którzy przejęli prawa do marki, zrezygnowali z tego w lutym 2020 roku.

Natomiast Wydawnictwo Bauer w połowie 2020 roku sprzedało agencji gamingowej GTEM prawa do magazynów „CD-Action” i „PC Format”. Nowy wydawca ten drugi tytuł zamknął z końcem ub.r., natomiast „CD-Action” został przekształcony z miesięcznika w kwartalnik.

Jesienią 2020 roku spółka GTEM na platformie crowdfundingowej Beesfund sprzedała swoje akcje za 1,24 mln zł, kupiło je prawie 2,4 tys. inwestorów. Na początku ub.r. zapowiadała, że chce zadebiutować na bocznym rynku warszawskiej giełdy.

Dołącz do dyskusji: Koniec drukowanego „Komputer Świata”, RASP stawia na jego serwis internetowy

26 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Gal
Idzie likwidacja tytułu? Bo zyski spadną.
odpowiedź
User
czas
teraz jeszcze czas na przegląd i auto świat
odpowiedź
User
Tomek Atomek
Idzie likwidacja tytułu? Bo zyski spadną.

Idzie biznes w subskrypcję, za 24 złote miesięcznie masz dostęp do 6 gazet, w tym tez i KŚ
https://mediaklub.pl/subskrypcja?tpcc=clickterms_ll8dqMOvpe_OTAVBGAVNTZ1_OFGVWUMPA6VP&utm_source=newsweek.pl&utm_medium=referral&utm_campaign=OTAVBGAVNTZ1_OFGVWUMPA6VP&utm_term=4ce34187-6f2f
odpowiedź