SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT znów nie przedłużyła koncesji naziemnej TVN7

Podczas czwartkowego posiedzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji kolejny raz nie przyjęła uchwały przedłużającej na 10 lat naziemną koncesję kanału TVN7. Przeciw pozostaje dwójka członków KRRiT.

Od lewej: Janusz Kawecki, Teresa Bochwic, Witold Kołodziejski, Elżbieta Więcławska-Sauk, Andrzej Sabatowski (fot. KRRiT)Article

- Dzisiejsze głosowanie ponownie nie przyniosło rozstrzygnięcia. Rozkład głosów był taki sam jak poprzednio - poinformowała rzeczniczka prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Teresa Brykczyńska w rozmowie z reporterem TVN24.

Zaznaczyła, że przewodniczący Krajowej Rady zarządził przerwę w posiedzeniu, zostanie ono wznowione w piątek o godz. 14:30 Prawdopodobnie odbędzie się wtedy następne głosowanie w sprawie koncesji TVN7.

- To stanowisko jest moim zdaniem niezgodne z prawem. Moim zdaniem wszyscy członkowie Krajowej Rady mają prawny obowiązek głosować za przyznaniem koncesji - skomentował na antenie TVN24 mecenas Mikołaj Sowiński, pełnomocnik TVN Grupy Discovery w tej sprawie. Zwrócił uwagę, że struktura właścicielska TVN nie zmieniła się od lat, a we wrześniu ub.r. KRRiT przedłużyła koncesję satelitarną TVN24.

- Ponieważ nie zmienił się stan faktyczny ani prawny, moim zdaniem wszyscy członkowie Krajowej Rady mają obowiązek prawny podążać za tą wcześniejszą uchwałą, wcześniejszą interpretację - dodał.

- Jestem bardzo zawiedziony, że uchwała nie została podjęta dzisiaj, że po raz kolejny Krajowa Rada nie wywiązała się ze swoich konstytucyjnych i ustawowych obowiązków. Naprawdę przekroczyliśmy już wszystkie granice - podkreślił mec. Sowiński.

Obecna koncesja naziemna TVN7 wygasa 25 lutego. Jeśli Krakowa Rada nie zdecyduje wcześniej o prolongowaniu jej, kanał będzie musiał wstrzymać emisję naziemną, nawet jeśli KRRiT nie podejmie też uchwały o nieprzedłużeniu koncesji.

Spółka TVN zgodnie z przepisami wniosek o koncesję dla TVN7 na kolejne 10 lat złożyła na ponad rok przed wygaśnięciem obecnej, w grudniu 2020 roku.

Przeciw koncesji TVN7 nadal Kawecki i Sabatowski

W ostatnich tygodniach Krajowa Rada trzykrotnie głosowała już nad przedłużeniem koncesji naziemnej TVN7. Zgodnie z procedurą członkowie KRRiT najpierw głosowali nad uchwałą o przedłużeniu koncesji stacji. We wcześniejszych głosowaniach za byli Witold Kołodziejski, Teresa Bochwic i Elżbieta Więcławska-Sauk, a przeciw - prof. Janusz Kawecki i Andrzej Sabatowski.

Do przyjęcia uchwały potrzeba czterech głosów za. W tej sytuacji członkowie KRRiT poddawali pod głosowanie uchwałę o nieprzedłużeniu koncesji TVN7. Układ głosów był odwrotny: za opowiedzieli się Kawecki i Sabatowski, a przeciw Kołodziejski, Bochwic i Więcławska-Sauk.

Janusz Kawecki w oświadczeniu, wydanym w zeszły czwartek, uzasadnił, że jest przeciw przedłużeniu koncesji naziemnej TVN7 tak samo jak przy koncesji satelitarnej TVN24, ponieważ jego zdaniem struktura własnościowa TVN narusza ustawę o radiofonii i telewizji.

TVN Grupa Discovery podkreśliła, że dopełniła wszelkich niezbędnych formalności i wymogów prawnych do przedłużenia koncesji TVN7, a brak pozytywnej decyzji KRRiT w tej sprawie jest bezpodstawny. - Bezczynność Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) działa na szkodę rynku medialnego w Polsce, uderza w widzów oraz innych nadawców i operatorów - ocenił nadawca w drugiej połowie stycznia.

Apele organizacji do KRRiT

Krajową Radę za nieprzedłużenie koncesji TVN7 skrytykowało kilka organizacji, m.in. z segmentu mediów i marketingu. - Jako przedsiębiorcy zwracamy uwagę, że mamy tu do czynienia z celowym działaniem na szkodę przedsiębiorstwa, jawnym podważaniem bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i coraz silniejszym osłabianiem pozycji Polski w oczach krajowych i zagranicznych inwestorów - stwierdziła Rada Przedsiębiorczości.

- Kolejna próba ingerencji władzy ustawodawczej i wykonawczej w zasady funkcjonowania komercyjnego rynku medialnego i reklamowego w Polsce i brak poczucia stabilności bezpośrednio wpływa na kondycję nie tylko branży komunikacji marketingowej, ale również wszystkich podmiotów, z którymi ta branża współpracuje - oceniły IAA Polska, Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Związek Firm Public Relations.

O przedłużenie koncesji naziemnej TVN7 zaapelowali również Reporterzy bez Granic.

Przewodniczący Krajowej Rady w wydanym w środę obszernym oświadczeniu wyjaśnił, dlaczego dwójka członków we wcześniejszych głosowaniach była przeciw przedłużeniu koncesji TVN7. - Zdaniem członków Rady głosujących przeciwko przyznaniu koncesji, brak poprawności struktury właścicielskiej nadawcy z polskim i europejskim prawem jest poważnym naruszeniem ustawy, uniemożliwiającym przyznanie koncesji - stwierdził.

Grupa TVN poprosiła widzów o wsparcie

Od wtorku w zeszłym tygodniu w kanałach TVN Grupy Discovery pojawiają się spot i napis przy grafikach ekranowych informujące, ile dni pozostało do wygaśnięcia obecnej koncesji TVN7, oraz zachęcające widzów do pisania w tej sprawie skarg do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

- Odebranie darmowej rozrywki najbardziej uderzy w zwykłego widza. Emitując spot chcemy uświadomić naszym widzom, że ich ulubione programy, seriale i bohaterowie mogą wkrótce zniknąć z ekranu. Prosimy ich więc o wsparcie. Mogą realnie pomóc apelując do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o przyznanie nam koncesji na kolejny okres - wyjaśniła Katarzyna Mazurkiewicz, dyrektor programowa TVN7.

- Jeśli KRRiT nie wyda decyzji o przedłużeniu koncesji dla TVN7, co jest jej obowiązkiem wynikającym z prawa, widzowie utracą bezpłatny dostęp do największego kanału rozrywkowego w Polsce. Wielu z nich zostanie całkowicie pozbawionych możliwości oglądania stacji - podkreśliła TVN Grupa Discovery w komunikacie.

Do środy Krajowa Rada otrzymała ponad 25 tys. maili z apelem o przedłużenie koncesji naziemnej TVN7

TVN Grupa Discovery poinformowała, że uzyskała w Holandii koncesję satelitarną dla TVN7, więc kanał dalej będzie mógł być dostępny w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych.

W 2021 roku TVN7 miał 3,60 proc. udziału w rynku oglądalności (dane Nielsen Audience Measurement).

Dołącz do dyskusji: KRRiT znów nie przedłużyła koncesji naziemnej TVN7

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
slayer
Żołnierze USA im pasują na terenie PL, amerykańska tv już nie. dzbany....
odpowiedź
User
Maciej
Jak to było....Ostatnia niedziela. Już się nie zobaczymy
odpowiedź
User
Pz
KRRiT powinna brać pod uwagę preferencje widzów bo od tego jest a nie swoje polityczne upodobania.
odpowiedź