SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kongres USA chce wstrzymania projektu Libra. „Może zagrozić globalnej stabilności finansowej”

Komisja Finansów Kongresu USA zaapelowała do Facebooka o wstrzymanie przez niego prac nad kryptowalutą o nazwie Libra. Według amerykańskich kongresmenów projekt budzi zastrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa potencjalnych użytkowników, może też szkodliwie wpływać na stabilność finansową na globalnych rynkach.

Article

W drugiej połowie czerwca br. Facebook oficjalnie zapowiedział wprowadzenie własnej kryptowaluty o nazwie Libra, która ma być obsługiwana za pośrednictwem specjalnej platformy Calibra.

Facebook wyjaśnia, że oparta o technologię blockchain Libra, której wprowadzenie zaplanowano na 2020 r. ma pozwalać na dokonywanie wygodnych płatności internetowych i ma być przeznaczona m.in. dla osób nie posiadających dostępu do tradycyjnych usług bankowych.

Według zapowiedzi Libra będzie wspierana finansowo przez grupę partnerów zrzeszonych w konsorcjum Stowarzyszenie Libra, w którym jest już kilkadziesiąt różnych firm i instytucji. Wśród nich znalazły się Visa, Mastercard, PayPal, Lyft, Spotify, PayU a także Andreessen Horowitz i Union Square Ventures.

Od momentu ogłoszenia nowego projektu Libra wywołała kontrowersje i wątpliwości. W czerwcu Senat USA zapowiedział, że zamierza przeprowadzić własne dochodzenie dotyczące tego czy Libra nie zagrozi prywatności i bezpieczeństwu użytkowników.

Teraz do instytucji zaniepokojonych planami Facebooka związanymi z Librą dołączyła Komisja Finansów Kongresu USA. Pracujący w niej kongresmeni skierowali do szefów Facebooka oficjalny list, w którym wzywają do natychmiastowego zawieszenie prac nad projektem wprowadzenie Libry do ogólnego obiegu.

Autorzy apelu wyjaśniają, że sprawa stworzenia nowej kryptowaluty wymaga głębokiego zbadania, rodzi bowiem poważne wątpliwości dotyczące prywatności użytkowników i ich bezpieczeństwa, według kongresmenów Libra może też mieć poważny negatywny wpływ na stabilność globalnego rynku finansowego.

Facebook na razie nie ustosunkował się w żaden sposób do apelu otrzymanego od Kongresu.  W I kwartale 2019 roku Facebook zanotował przychód na poziomie ponad 15 mld dol., a zysk netto sięgnął 2,4 mld. Liczba użytkowników odwiedzających co miesiąc społecznościowy portal to obecnie blisko 2,4 mld.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kongres USA chce wstrzymania projektu Libra. „Może zagrozić globalnej stabilności finansowej”

2 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
A gdyby tak...
...zapisać w regulaminie, że będziemy wykorzystywac zasoby Twojego urządzenia do kopania kryptowaluty. To czy FB nie miało by perpetuum mobile?
odpowiedź
User
Gość54321
Kryptowaluty: bańka bańkę bańką pogania.
odpowiedź