SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

BBC zamknie część kanałów tematycznych

Brytyjski nadawca publiczny BBC zapowiada wielkie oszczędności. Pozwolą nadawcy m.in. rozwinąć serwis streamingowy. W ciągu najbliższych lat zakończyć emisję mają kanały BBC Four i CBBC. Z kolei kanał informacyjny BBC News zostanie połączony z dostępną na całym świecie stacją BBC World News. Zniknąć ma też BBC Radio 4 Extra.

CBBC ma zniknąć w najbliższych latach z brytyjskiego rynku telewizyjnegoArticle

W czwartkowym przemówieniu do pracowników dyrektor generalny BBC Tim Davie poinformował o planach uzyskania 500 mln funtów rocznie oszczędności. Są one związane ze strategią „Digital-first”. Nadawca publiczny z Wielkiej Brytanii chce w nią inwestować 300 mln funtów rocznie. Z tej sumy zostaną sfinansowane m.in. nowe programy, filmy i seriale, które powstaną na potrzeby serwisu streamingowego iPlayer. BBC chce, aby 75 proc. jego odbiorców korzystało właśnie z tej platformy.

W erze VoD BBC może zwolnić nawet tysiąc osób

Tim Davie stwierdził, że nadawca musi się zreformować, aby pozostać aktualnym i zapewniać wysokiej jakości ofertę dla wszystkich odbiorców. - Kiedy podjąłem tę pracę, powiedziałem, że musimy walczyć o coś ważnego: treści i usługi publiczne, powszechnie dostępne, dla dobra wszystkich. Ta walka się nasila, bo stawka jest wysoka - stwierdził szef BBC. W ramach oszczędności nadawca planuje redakcję zatrudnienia o nawet tysiąc osób.

- To jest  moment, żeby zbudować cyfrowe BBC. Coś naprawdę nowego, organizację na miarę ery cyfrowej, pozytywną siłę dla Wielkiej Brytanii i całego świata - powiedział Davie. Jego zdaniem tylko inwestycje w streaming zagwarantują nadawcy utrzymanie dotychczasowego znaczenia. - Wierzę w publiczną misję BBC dla wszystkich, odpowiednio finansowaną, odpowiednią dla wszystkich, powszechnie dostępną i rozwijającą się w erze wideo na żądanie. Na tym polega nasz plan – podsumował menadżer.

Jakie kanały znikną?

Plan zakłada stworzenie jednego, 24-godzinnego telewizyjnego kanału informacyjnego, który obejmowałby zasięgiem zarówno publiczność brytyjską, jak i międzynarodową pod nazwą BBC News. Taka stacja mogłaby oferować więcej programów dla obu grup przy niższych kosztach. BBC planuje jednak czasami oferować na jej antenie oddzielne transmisje dla publiczności brytyjskiej i międzynarodowej.

Zniknąć ma też stacja CBBC, adresowana do dzieci od 6 do 17 roku życia. W Wielkiej Brytanii i na rynkach międzynarodowych - w tym w Polsce – działa inny kanał nadawcy dla dzieci, czyli CBeebies. CBBC ruszył 20 lat temu wraz z CBeebies jako niekodowany kanał. Dla brytyjskich odbiorców CBeebies jest bezpłatną stacją, a na rynkach zagranicznych płatną. Nadawca uznał więc, że nie ma potrzeby utrzymywania dwóch kanałów dziecięcych. Na antenie CBBC można oglądać nie tylko treści animowane dla małych dzieci, ale także produkcje edukacyjne.

BBC zamierza również wygasić BBC Four, kanał o profilu kulturalno-dokumentalnym. W Wielkiej Brytanii wystartował w 2002, kiedy zastąpił stację BBC Knowledge. Już w 2020 roku pojawiały się pomysły, aby BBC Two przejął profil BBC Four i emitował treści kulturalne i dokumentalne. Tak się jednak nie stało. Wraz z telewizyjną „czwórką” ma zniknąć BBC Radio 4 Extra, które jest dostępne w systemie cyfrowego radia DAB+ i nadaje m.in. programy na temat kultury, treści komediowe i dla dzieci. Rozgłośnia powstała również w 2002 roku jako BBC 7, ale w 2011 roku zmieniła nazwę na BBC Radio 4 Extra. Choć teraz BBC informuje o redukcji kanałów linearnych, to na początku br. nadawca reaktywował adresowany do młodych widzów kanał BBC Three.

W Polsce BBC również wdraża serwis streamingowy

BBC nie jest jedynym nadawcą publicznym, który zamierza zredukować liczbę tradycyjnych kanałów telewizyjnych. Podobne głosy pojawiają się na przykład w Niemczech. Brytyjczycy mogą oglądać stacje swojego nadawcy publicznego bezpłatnie drogą naziemną, satelitarną i streamingową.  Na polskich stacjach tematycznych brytyjski nadawca zarabia dzięki opłatom od operatorów kablowych, platform satelitarnych i serwisów streamingowych. Ich wycofanie wydaje się więc mało prawdopodobne.

W Polsce w portfolio BBC są: BBC Earth, BBC Brit, BBC Lifestyle, CBeebies, BBC First i BBC World News. W ciągu ostatnich latach dochodziło do zmian w tej ofercie, ale nadawca nie decydował się zamykać stacji, tylko zmieniał ich nazwy lub tematyki. 1 czerwca br. nad Wisłą debiutuje BBC Player, który będzie dostępny dla abonentów i subskrybentów Canal+ i Canal+ online. Od kilku lat Telewizja Polska oferuje wybrane produkcje BBC w swoim serwisie streamingowym TVP VOD. Niedawno trafiły one też do TVP GO, dostępnego na urządzeniach mobilnych i dla odbiorców naziemnych, których telewizory z funkcją HbbTV są podłączone do internetu.

Dołącz do dyskusji: BBC zamknie część kanałów tematycznych

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xyz
Proszę - zamiast tworzyć nowe kanały tak jak robi TVP można skonsolidować treści na kilku kanałach i dublujące można zamknąć. Bardzo dobre posunięcie z BBC News. Oznacza, że będzie więcej informacji na żywo niż dokumentów i reportaży tak jak ma to miejsce w BBC World News.
odpowiedź
User
Anka
Jak to cyfryzacja i rozwój IT nie daje nowych miejsc pracy, a zwolnienia ?! :>
odpowiedź
User
Gosc
Rozwój IT? Nadejszie kiedyś sądny dzień kiedy z jakiegoś powodu internety przestaną działać na wiele godzin lub dni i tylko media z lineraną emisją będą jako tako działać, a wszystkie streamy na glinianych internetowych nogach padną. Zresztą mediów państwowych nikt do internetu nie zaprasza i taka działalność jest dyskusyjna wobec ustawy tak samo jak obecność na fb, tt i tik tok.
odpowiedź