SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec Chińczyków w Polsce. Umowa na A2 wypowiedziana

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zdecydowała o odstąpieniu od umów z chińskim konsorcjum z firmą COVEC na czele, które budowało odcinki A i C autostrady A2.

Koniec Chińczyków w Polsce. Umowa na A2 wypowiedziana

"Propozycje złożone (…) przez firmę COVEC i jej partnerów - polegające na zwiększeniu wartości kontraktu i próbie uzasadnienia go zmianą zakresu rzeczowego - są niezgodne z prawem, zapisami kontraktu i bezzasadne" – czytamy w komunikacie.

W związku z podjętą w poniedziałek decyzją GDDKiA analizuje dwie ścieżki dalszego postępowania dotyczące sposobu wyłonienia wykonawców którzy dokończą budowę odcinków A i C na A2.

„Rozważana jest możliwość szybkiego wyłonienia nowych wykonawców zgodnie z prawem zamówień publicznych - w wyniku przetargu albo procedury negocjacyjnej, tak by jeszcze w lipcu prace zostały wznowione" – czytamy dalej. Wcześniej premier Donald Tusk zapowiadał wznowienie prac przed końcem lipca.

GDDKiA podała również, że badane są obecnie okoliczności techniczne, funkcjonalne, ekonomiczne i prawne obu rozwiązań, co pozwoli optymalnie wybrać tryb dalszego postępowania - z punktu widzenia interesu społecznego, interesu Skarbu Państwa, a także podjętych zobowiązań związanych z Euro 2012.

"Ostateczna decyzja może być podjęta po uprawomocnieniu się odstąpienia strony polskiej od umów z konsorcjum COVEC. Zgodnie bowiem z warunkami kontraktu, uprawomocnienie się podjętej w poniedziałek przez GDDKiA decyzji nastąpi po 14 dniach, czyli 27 czerwca" – podano również.

Do tego też czasu COVEC i jego partnerzy mogą zweryfikować swoje stanowisko przedłożone 9 czerwca i przystąpić do dalszej budowy na zasadach i warunkach opisanych w dotychczasowych umowach, zaznaczyła Dyrekcja.

GDDKiA informuje, że w ostatnich dniach odbyły się spotkania z kilkunastoma firmami wykonawczymi, które zostały poproszone o ocenę swoich możliwości dokończenia budowy A2, określenie terminu zakończenia budowy oraz dokonanie wstępnych szacunków cenowych.

Jednocześnie GDDKiA informuje, że przesłane 2 czerwca br. odstąpienie chińskich firm od dalszej realizacji kontraktów jest bezskuteczne i jako takie zostaje przez stronę polską odrzucone.

COVEC przesłał do GDDKiA wypowiedzenie umowy na wykonanie odcinków A oraz C autostrady A2 uzasadniając to "niesprawiedliwym, niepotrzebnym oraz bezzasadnym przedłużaniem terminów płatności przez inwestora, zaniżaniem ilości oraz wartości wykonanych prac budowlanych przez głównego inżyniera kontraktu, nieobiektywną weryfikacją i ocena wykonanych prac na budowie przez osoby nadzorujące projekt oraz nieoczekiwany wzrost cen na rynku materiałów budowlanych". Konsorcjum zadeklarowało jednocześnie wolę powrotu do negocjacji z GDDKiA.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Koniec Chińczyków w Polsce. Umowa na A2 wypowiedziana

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl