SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Endomondo znika z rynku. Można zachować lub przenieść swoje dane

Sportowa platforma Endomondo zostanie zamknięta z końcem 2020 roku - ogłosiła firma Under Armour, producent aplikacji. Według zapowiedzi przed likwidacją usługi użytkownicy będą mogli pobrać swoje dane z Endomondo lub przenieść je do alternatywnej aplikacji o nazwie MapMyRun.

Article

Endomondo funkcjonuje na rynku od 2007 r. Jest to aplikacja przeznaczone na urządzenia mobilne z systemami Android i iOS umożliwiająca monitorowanie aktywności w ok. 50 różnych dyscyplinach sportowych, m.in. w bieganiu, jeździe na rowerze, baseballu, boksie, tańcu i szermierce.

Aplikacja zapisuje przede wszystkim czas treningu, a także dystans i trasę uzyskaną dzięki modułowi GPS oraz intensywność treningu (np. wyliczając średnie tempo, średnią i maksymalną prędkość), a następnie przelicza to na spalone kalorie.

Producentem Endomondo jest firma Under Armour, sprzedawca odzieży, obuwia oraz akcesoriów sportowych. Od pewnego czasu Under Armour rozwija podobny do Endomondo projekt o nazwie MapMyRun, który jest płatną aplikacją, można  z niej korzystać za darmo przez 3 miesiące okresu próbnego.

Czytaj także: Rekordowy poziom wydatków na mobilne aplikacje

Endomondo znika z rynku

Teraz firma Under Armour poinformowała o końcu Endomondo. Od 31 grudnia 2020 r. aplikacja zniknie ze sklepów internetowych, a funkcjonujące u użytkowników instalacje nie będą już wspierane technicznie ani aktualizowane.

Producent zapowiada, że dane użytkowników Endomondo zostaną usunięte z serwerów z końcem marca 2021 r., jednak do 31 stycznia przyszłego roku będzie można je pobrać lub przenieść do aplikacji MapMyRun.

Under Armour informuje także, że użytkownicy Endomondo korzystający z płatnej wersji aplikacji otrzymają zwrot wpłaconych środków niewykorzystanych od 30 listopada br.

Operator Endomondo nie wyjaśnia powodów, dla których postanowił zamknąć popularną aplikację. W grę może wchodzić fakt, że Under Armour chce nakłonić użytkowników do korzystania z płatnej platformy MapMyRun.

Pobranie i przeniesienie danych

Koniec Endomondo nie oznacza, że użytkownicy tej platformy stracą wszystkie informacje dotyczące odbywanych przez nich ćwiczeń i treningów. Dane tego typu można pobrać lub przenieść do aplikacji MapMyRun.

Producent wyjaśnia, że aby pobrać swoje dane z Endomondo użytkownik musi się zalogować na konto z poziomu przeglądarki internetowej i skorzystać z sekcji Ustawienia. Następnie należy użyć opcji pobrania informacji w formie archiwum. W odpowiedzi na to użytkownik powinien otrzymać na swój adres e-mail link do archiwum zawierającego informacje zgromadzone na koncie.

Czytaj także: Under Armour ma pierwszy sklep w Polsce

Drugą alternatywą jest migracja danych z Endomondo na platformę MapMyRun. Aby skorzystać z takiej możliwości użytkownik musi najpierw zainstalować aplikację MapMyRun, a następnie zalogować się na konto w Endomondo. Tam należy wybrać funkcję Connect i kliknąć na Map My Fitness przy włączonej opcji synchronizacji treningów. W ten sposób do MapMyRun zostaną przeniesione dane użytkownika, ale nie wszystkie. Zabraknie wśród nich informacji m.in. na temat rekordów, planach treningowych, a także listy znajomych.

 

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Endomondo znika z rynku. Można zachować lub przenieść swoje dane

9 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Atalantan
Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze, a właściwie ich brak z darmowej aplikacji.
23 1
odpowiedź
User
Karlsson
Dlatego wiele lat temu wybrałem Sports Trackera. Mam abonament, ale nikt mnie w konia nie robi.
3 4
odpowiedź
User
Jacek
je8ane underarmour, po przejęciu endo cały czas miało jakieś problemy, teraz wiadomo dlaczego
9 1
odpowiedź