SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Czeska telewizja rozważa likwidację kanału ČT3

Parlament w Pradze odrzucił poprawkę częściowo zwalniającą nadawców publicznych z podatku VAT.  Česká televize nie wyklucza w związku z tym likwidacji kanału ČT3, skierowanego głównie do osób starszych.

fot. Shutterstock.com Article

Zwolnienie z VAT obowiązywało od 2017 roku. Ulga zniknie wraz z końcem 2021 roku. Poprawka będzie nadal rozpatrywana przez Senat, ale decyzja niższej izby parlamentu oznacza, że w szczególności telewizja czeska straci ponad 300 mln koron (53 mln zł), a Czeskie Radio 120 mln koron. Tegoroczny budżet ČT wynosi 6,84 mld koron, a budżet Czeskiego Radia to 2,31 mld koron.

Dodatkowe wydatki i mniejsze przychody czeskich nadawców z powodu pandemii

Czeska telewizja publiczna i radio wydały w tej sprawie wspólny komunikat. - Oba media zmagają się z nadzwyczajnymi kosztami związanymi z kryzysem pandemicznym. Oferują obywatelom nowe programy w odpowiedzi na sytuację społeczną w czasie pandemii.Te nadzwyczajne koszty zostały dodatkowo zwiększone przez koszty operacyjne związane ze zmianami produkcji, testowaniem pracowników i gości, środkami higieny i rosnącymi cenami wszystkich produktów. Przychody nadawców zostały natomiast zmniejszone -  podały ČT i Český rozhlas.

Kanał dla seniorów może zostać zlikwidowany

Kanał ČT3 rozpoczął nadawanie 23 marca 2020 roku z myślą o seniorach, którzy podczas trwania epidemii koronowirusa byli zmuszeni do pozostania w domu. Działania parlamentu w Pradze mogą mieć wpływ na jego przyszłość. - Decyzja posłów będzie miała bezpośredni wpływ na oryginalną produkcję telewizyjną, w szczególności na produkcję fabularną, seriale animowane i dziecięce, na rozwój wiadomości regionalnych, a także na widza sportowego. Czeska Telewizja prawdopodobnie będzie musiała również przestać emitować program ČT3 - ostrzega czeski nadawca. Uruchomiony pilotażowo dla seniorów ČT kosztuje od 80 do 95 mln koron rocznie. W przeliczeniu na złotówki to 14 - 17 mln zł. ČT3 jest nadawany w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, sieci kablowych i IPTV. W ofercie stacji znajdują się programy poradnikowe, informacyjne, a także filmy i seriale.

Kanał dla starszych widzów także w Polsce

W maju br. w naziemnej telewizji cyfrowej wystartował kanał Antena HD (MWE Networks). Grupą docelową nowego kanału są osoby w wieku powyżej 45 lat - zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W ramówce stacji można znaleźć seriale, audycje rozrywkowe, dokumenty, poradniki, transmisje z nabożeństw i muzykę. Kanał prezentuje m.in. znany sprzed lat z anteny TVP serial "Moda na sukces". Miesiąc temu informowaliśmy, że po dziewięciu dniach nadawania kanał oglądało średnio 24 tys. widzów, co daje stacji 0,36 proc. udziału w rynku.

Dołącz do dyskusji: Czeska telewizja rozważa likwidację kanału ČT3

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Xavras
W Czechach rząd zabiera 53 mln telewizji, a u nas Kurwizja dostaje ochoczo 2 miliardy, bo Kurski robi robotę dla Naczelnika! DROBNA różnica!!!
3 0
odpowiedź