SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Play sprzedał połowę światłowodów UPC Polska. Zarobi 1,8 mld zł

Operator sieci Play sfinalizował sprzedaż połowy udziałów spółki, to której wniósł sieć światłowodową UPC Polska. Zainkasował za nie 1,77 mld zł.

Jean Marc Harion, prezes P4 i UPC Polska Article

Nabywcą 50 proc. udziałów spółki Polski Światłowód Otwarty jest francuski fundusz private equity InfraVia Capital Partners. Umowa została zawarta w czerwcu ub.r., jej wartość to 1,775 mld zł.

- Współpraca Play z InfraVia przyspieszy rozwój największej otwartej sieci światłowodowej w Polsce. Nasze ogromne inwestycje w infrastrukturę światłowodową umożliwią milionom polskich klientów korzystanie z superszybkiego internetu, który jest niezbędny w codziennym życiu każdego z nas. Decyzja o zaoferowaniu otwartego dostępu do infrastruktury jest zgodna z misją Play zapewnienia wolności wyboru wszystkim klientom, a to przełomowe podejście przyspieszy cyfryzację Polski - podkreśla w komunikacie prasowym Jean Marc Harion, prezes Grupy Play.

Obecnie sieć światłowodowa UPC Polska obejmuje 3,7 mln gospodarstw domowych. Play wspólnie z InfraVia Capital Partners chcą ją rozbudować w perspektywie średnioterminowej do 6 mln gospodarstw, zapowiadają też modernizację obecnej infrastruktury HFC do technologii FTTH w standardzie XGS-PON, tak żeby operatorzy mogli z jej użyciem zapewniać internet z prędkością do 5 Gb/s.

Sieć UPC ma być oferowana innym telekomom „w otwartym i niedyskryminującym modelu dostępu”.

Play kupił UPC Polska za 7 mld zł

Operator Play przed rokiem sfinalizował kupno od koncernu Liberty Global 100 proc. udziałów UPC Polska. Zapłacił za 7,013 mld zł, z czego 5,5 mld zł pozyskał w grudniu z kredytu. Powołano nowy skład zarządu UPC Polska, prezesem został Jean Marc Harion.

Pod koniec maja operatorzy rozpoczęli pierwszą wspólną promocję, w ramach której klienci przy zakupie wybranych usług abonamentowych otrzymywali do dwóch lat gratis usługi u drugiego telekomu.

Wraz z przejęciem UPC Polska przychody grupy Play w ub.r. poszły w górę o 22 proc. do 8,93 mld zł. Telekom zarobił na czysto 1,16 mld zł. Na koniec ub.r. miał 8,98 mln abonentów mobilnych i 2,02 mln klientów usług stacjonarnych (głównie telewizji cyfrowej i internetu światłowodowego od UPC).

Play i Plus sprzedały infrastrukturę pasywną Cellnexowi

Wiosną 2021 roku operator Play zawarł umowę sprzedaży za 6,7 mld zł swojej infrastruktury pasywnej firmie On Tower Poland, w której 60 proc. udziałów ma hiszpański fundusz inwestycyjny Cellnex Telecom, a 40 proc. Grupa Iliad. Dzięki tej transakcji Play w pierwszej połowie 2021 roku przy 3,636 mld zł przychodów sprzedażowych i 1,7 mld zł zysku EBITDAaL osiągnął aż 5,3 mld zł zysku netto.

>>> Praca.Wirtualnemedia.pl - tysiące ogłoszeń z mediów i marketingu

Równocześnie Orange Polska podpisał umowę sprzedaży holenderskiemu funduszowi APG 50 proc. udziałów spółki Światłowód Inwestycje wycenionej na 2,748 mld zł. Zapowiedziano, że spółka wybuduje dalszą sieć światłowodową dla ok. 1,7 mln gospodarstw domowych.

Natomiast Cyfrowy Polsat i Polkomtel w połowie 2021 roku sprzedały Cellnexowi za 7,07 mld zł pakiet 99,99 proc. udziałów spółki Polkomtel Infrastruktura, do której należą m.in. o. 7 tys. stacji nadawczych, ok. 37 tys. różnych systemów on-air i sieć transmisyjna.

Dołącz do dyskusji: Play sprzedał połowę światłowodów UPC Polska. Zarobi 1,8 mld zł

4 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mikolaj
Jeżeli Play zarobi 1,8 mln zł to UPC straci 1,8 mln. Użyte w tytule słowa są niefortunne
3 4
odpowiedź
User
andre
Kupił 100% akcji za 7mld, żeby sprzedać połowę za 1.7 mld?
0 4
odpowiedź
User
Green
Szybki internet w UPC? Tylko na papierze. W regulaminie jest napisane że prędkość może wynosić od 40 do 80% prędkości w umowie. I rzeczywiście, prędkość utrzymuje się na stałym poziomie 40-50%.
1 4
odpowiedź