SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec referendum w TVP. Czy będzie strajk?

Frekwencja w zakończonym wczoraj referendum strajkowym w Telewizji Polskiej wyniosła 51,16 proc. W środę okaże się, czy pracownicy TVP zdecydowali o strajku.

Referendum organizował Związek Zawodowy Pracowników Twórczych TVP Wizja. Głosowanie rozpoczęło się w połowie września br. i było prowadzone we wszystkich oddziałach TVP. Początkowo głosować można było nie tylko w formie papierowej, ale także poprzez internet.

Termin zakończeniu referendum był kilka razy przesuwany, bo nie było wymaganego progu 50 proc. frekwencji, aby głosowanie było ważne. Próg ten został przekroczony w miniony piątek 4 października br., ale Wizja ostatecznie głosowanie zakończyła wczoraj. Dziś popołudniu ma zostać wydany komunikat z jego wynikami. Do strajku w TVP dojdzie, jeśli ponad połowa głosujących w referendum pracowników spółki opowiedziała się za takim rozwiązaniem.

Referendum było konsekwencją trwającego od czterech lat sporu zbiorowego między zarządem TVP a Wizją. Związkowcy sprzeciwiają się modelowi zatrudnienia w Telewizji Polskiej, w którym część obowiązków, które mogłyby wykonać osoby na stale zatrudnione, zlecano pracownikom zewnętrznym. Kulminacja konfliktu nastąpiła w ostatnim czasie w związku z ogłoszonym przez kierownictwo spółki planem reorganizacji kadrowej. Zakłada on, że ok. 550 pracowników etatowych (głównie dziennikarzy, a także grafików, montażystów i charakteryzatorów) jesienią br. ma zostać przeniesionych do wybranej w przetargu firmy zewnętrznej, gdzie zostanie im zagwarantowane zatrudnienie przez rok (więcej na ten temat).

W TVP pracuje obecnie 3,45 tys. etatowych pracowników. Od stycznia do sierpnia br. spółka miała 82 tys. zł zysku brutto.

 

Dołącz do dyskusji: Koniec referendum w TVP. Czy będzie strajk?

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
NIESŁYCHANE
A to nie będzie można już przepłacać płacąc koleżkom prezesów, ministrów, premierów i prezydentów?
odpowiedź
User
U
to jest duży sukces związków. że udało się zmobilizować powyżej 50%. zadziwia mnie poziom komentarzy. przecież związki nie walczą aby dawać kasę kolesiom tylko by dbać o przestrzeganie prawa w spółce ponikąd skarbu państwa. prywaciarze i tak robią co chcą i będą to robić do czasu aż zabraknie frajerów do pracy dla nich. a jeśli referendum będzie ważne i w konsekwencji będzie strajk to cóż. to nie związki wywołały konflikt tylko decydenci postanowili pozbawić ich nabytych praw czyli próbowali ich okraść. przepłacanie koleżków to zupełnie inna rzecz też podnoszona przez związki ale jak ich wszystkich wyrzucą do zewnętrznej firmy to już nikt głosu nie podniesie i tego typu chore układy dopiero rozkwitną. zatem popierajmy to a nie hejtujmy bez sensu
odpowiedź
User
Uuuuuu
Obawiam się, że U nie zrozumiał gorzkiej prawdy, z której kpi sobie NIESŁYCHANE. I z liczby pojedynczej zrobił mnogą.
odpowiedź