SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Koniec telewizji analogowej w Polsce. Wyłączone zostaną ostatnie nadajniki

Kończy się etap telewizji analogowej w Polsce. 23 lipca br. sygnał analogowy przestanie być nadawany z ostatnich nadajników naziemnych, znajdujących się w Giżycku, Jeleniej Górze, Leżajsku i Ostrołęce.

Siódmy już etap procesu zastępowania telewizji analogowej sygnałem z naziemnych multipleksów cyfrowych obejmie łącznie obszar 220 gmin należących do siedmiu województw: dolnośląskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz lubuskiego. Od 23 lipca na terenie objętym ostatnim etapem cyfryzacji dostępne będą już tylko cyfrowe programy telewizyjne emitowane przez 10 stacji głównych oraz 13 stacji doświetlających małej mocy (tzw. gapfillery).

Przeprowadzone przez Urząd Komunikacji Elektronicznej analizy symulacyjne poziomu natężenia sygnału DVB-T oraz pomiary w terenie potwierdziły, że na obszarze objętym ostatnim etapem cyfryzacji odbiór naziemny cyfrowych programów TVP będzie dostępny dla ponad 95 proc. mieszkańców. Problemów z odbiorem sygnału cyfrowego MUX-3 nie powinni mieć mieszkańcy województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego oraz lubuskiego. Dobre warunki odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej będę także na przeważającej części obszarów objętych siódmym etapem, a należących do województw: podkarpackiego oraz warmińsko-mazurskiego. Utrudnienia w odbiorze sygnału cyfrowego mogą wystąpić jedynie w niektórych miejscowościach, w których do tej pory odbiór sygnału analogowego był niemożliwy lub bardzo utrudniony.

Poprzednie wyłączenia telewizji analogowej miały miejsce 7 listopada ub.r. w Zielonej Górze i Żaganiu, 28 listopada ub.r. w Gdańsku, Iławie i Poznaniu, 19 marca br. w okolicach Elbląga, Szczecina, Rzeszowa, Warszawy i Wisły, 22 kwietnia br. w okolicach Częstochowy, Gorlic, Kłodzka, Opola, Rabki, Szczawnicy, Tarnowa czy Wrocławia, 20 maja br. w takich miastach jak Kraków, Łódź, Katowice, Bydgoszcz czy Gniezno oraz 17 czerwca br., gdy przekaz analogowy przestał być nadawany m.in. w takich miastach jak Białystok, Bieszczady, Dęblin, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opoczno, Płock, Przemyśl, Siedlce, Suwałki oraz Zamość (dowiedz się więcej).

Aktualnie w ofercie DVB-T dostępnych jest 19 kanałów. Na MUX-1 nadają takie stacje jak TVP1 HD, TVP2, TVP Info, Polo TV, Eska TV, ATM Rozrywka TV, TTV, w ofercie MUX-2 są: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2, TV4, TV6, zaś na MUX-3 oglądać można TVP1, TVP2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia i TVP Rozrywka. Do 27 kwietnia 2014 roku w naziemnej telewizji cyfrowej pojawią się także Telewizja Trwam (więcej na ten temat), TVP ABC (dowiedz się więcej) oraz kanały filmowy i edukacyjno-poznawczy, które w konkursie wybierze Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

 

Dołącz do dyskusji: Koniec telewizji analogowej w Polsce. Wyłączone zostaną ostatnie nadajniki

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
BĘC!
Koniec TVP-POLITRUK.
odpowiedź
User
Ffr
Poczatek TTV i Polo Tv! Nareszcie cos na mozliwosci intelektualne wielu milionow ktorym TVN juz sie lekko znudzil
odpowiedź
User
jeki
TTV to dziecko TVN , przecież wiele programów, które lecą w TVN jest powtarzane w TTV, więc nie widzę różnicy wciąż to samo.
odpowiedź