SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Większość kanałów TVN bez dopisku o emisji w HD

TVN Warner Bros. Discovery nieco zmodyfikował logotypy wybranych kanałów telewizyjnych. Obok znaków graficznych TVN7, TTV, TVN Turbo, TVN Style i TVN Fabuła nie ma już dopisku HD. Informacja o nadawaniu w wysokiej rozdzielczości niebawem zniknie także z głównego TVN. 

Większość ogólnopolskich stacji telewizyjnych prowadzi emisję w jakości HD. Oznaczenie tego w logotypach nie ma więc sensu. Pojawiło się kilkanaście lat temu, kiedy wiele kanałów nadawało zarówno wersje HD, jak i SD. Podkreślało też, że dla danego nadawcy jakość obrazu ma duże znaczenie.

Obecnie słowa HD tylko zajmują niepotrzebnie miejsce na ekranie. Tymczasem część widzów życzyłoby sobie kanałów bez jakichkolwiek elementów graficznych na ekranie, jak jest m.in. w Stanach Zjednoczonych w przypadku kanałów filmowych. Nie tylko odwracają uwagę od treści, ale mogą prowadzić do wypalenia matrycy na niektórych telewizorach OLED. Na likwidację logotypów nie pozwalają koncesje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, które zobowiązują nadawców do ich umieszczenia. Takiego problemu nie ma z dodatkowymi oznaczeniami, jak HD.

TVN odchodzi od oznaczeń HD

W maju ub.r. wprowadzono nową oprawę graficzną TVN24. Wówczas z logotypu kanału informacyjnego zniknęły litery HD. Teraz oznaczenie wycofano z TVN7, TTV, TVN Turbo, TVN Style i TVN Fabuła. Wciąż dopisek występuje w przypadku głównego TVN (choć na przykład do Canal+ online stację dołączono w jakości SD) i Discovery Science. Kanał Discovery Historia wciąż nie przeszedł na emisję w wysokiej rozdzielczości. Z kolei drogą naziemną Metro można oglądać tylko w jakości SD. Zmieni się to, jeśli Urząd Komunikacji Elektronicznej zgodzi się na przejście MUX-8 na DVB-T2/HEVC.Naziemne MUX-1, MUX-2, MUX-3 i MUX-4 już zmieniły standard. MUX-6 był od początku w nim nadawany, dlatego stacje na tych multipleksach są nadawane w wysokiej rozdzielczości. Mimo tego dopiski HD dużych rozmiarów towarzyszą wciąż głównym kanałom Telewizji Polskiej (TVP1, TVP2). W 2008 roku nadawca publiczny uruchomił stację TVP HD, która emituje do dziś swoje znane produkcje w wysokiej rozdzielczości. Choć HD jest standardem, to nie zdecydowano się na zmianę nazwy na przykład na TVP4 czy TVP Relaks, co kilka lat temu rozważano.

Dopisków HD nie mają m.in. TVP Info, Polsat, Polsat Café, TV4, HBO, Discovery, Warner TV, National Geographic, History, FX, BBC Brit, MTV Polska. Występują za to na przykład na TV Puls, Puls 2, Canal+ Premium, AXN, Filmbox Premium HD, Polsat Music. Na dodatkowe oznaczenie nie zdecydował się także nadawany w Ultra HD Love Nature. W przypadku Travelxp poza 4K obok logotypu widnieje jeszcze HDR. 

Dołącz do dyskusji: Większość kanałów TVN bez dopisku o emisji w HD

14 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Stefa
Polubię KRRiTV jeśli kiedyś ktoś tam zniesie obowiązek wyświetlania znaczka wiekowego przez cały czas emisji.
odpowiedź
User
Stefa
Polubię KRRiTV jeśli kiedyś ktoś tam zniesie obowiązek wyświetlania znaczka wiekowego przez cały czas emisji.
odpowiedź
User
A mi to lotto
W TV poza sportem nic nie ma, a na transmisjach sportowych nie ma obowiazku wyświetlania oznaczeń wiekowych. Na całe szczęście platformy streamingowe są poza juryzdykcją krrit.
odpowiedź