SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

UPC Polska i Play wyłączają analog w kolejnym dużym mieście

Po przejęciu przez Play sieć kablowa UPC Polska przyspiesza rezygnację z oferty analogowej. W tym miesiącu proces migracji do oferty cyfrowej objął stolicę Polski. - Telewizyjna sieć analogowa w Warszawie jest stopniowo wyłączana - informuje Wirtualnemedia.pl biuro prasowe Play.

Przed rokiem Play przejął sieć kablową UPC Polska Article

Operator zapewnia, że abonenci z analogową telewizją kablową, mogą łatwo zmienić pakiety. 

- Nieliczni klienci, którzy wciąż z niej korzystali zostali z wyprzedzeniem powiadomieni o planowanych zmianach. Otrzymali również propozycję przejścia na nowoczesną telewizję cyfrową wraz z dekoderem na atrakcyjnych warunkach, aby wciąż mogli oglądać swoje ulubione programy w jeszcze lepszej jakości obrazu i dźwięku. Zwolnione częstotliwości zostaną wykorzystane do dalszej poprawy jakości świadczonych przez nas usług cyfrowych - wyjaśnia Play.

Wcześniej analog wycofano m.in. z Katowic i Krakowa

Do identycznej operacji doszło w listopadzie w Katowicach. Kanały analogowe zastąpiły plansze o zakończeniu ich emisji. Abonenci UPC Polska z Katowic informowali wówczas na forum.satkurier.pl, że otrzymali od operatora SMS-y, w których informował on o zmianach częstotliwości nadawania niektórych cyfrowych kanałów. Było to związane ze zwolnieniem pasma przez stacje analogowe. Cyfrowe kanały zostały przeniesione na dotychczas zajmowane przez nie częstotliwości.

Biuro prasowe Play nie informuje o dacie całkowitego zakończenia emisji analogowej w Polsce. Już 20 lat temu działające w Polsce sieci kablowe zaczęły wprowadzać telewizję cyfrową. Jej odbiór odbywa się za pośrednictwem dekodera, przystawki lub modułu CI+ zamiast kabla podłączonego bezpośrednio do telewizora. Telewizja cyfrowa pozwala na emisję znacznie większej liczby kanałów i świadczenie dodatkowych usług, takich jak wideo na żądanie. W czasach świetności analogu większość operatorów oferowała ponad 60 kanałów. Obecnie pakiety analogowe zostały mocno uszczuplone, aby zachęcać klientów do przejścia na ofertę cyfrową.

UPC już od 2013 roku nie sprzedaje pakietów analogowych. Także konkurencyjna Vectra stopniowo „wygasza dostępność” analogu. W połowie zeszłego roku takie pakiety zniknęły m.in. w Trójmieście. W lutym UPC Polska poinformowała krakowskie spółdzielnie mieszkaniowe o planowanym wyłączeniu analogu. Od 1 maja 2023 roku klienci z tego miasta mogą korzystać wyłącznie z oferty cyfrowej.

Pakiety Play zamiast UPC Polska

Rezygnacja z emisji analogowej nie jest jedyną zmianą w ofercie operatora. W maju pakiety telewizyjne UPC Polska zastąpiono ofertą Play. W starej ofercie było 189 stacji, a w nowej 157. Wprowadzono też możliwość wymiany punktów na dostęp do serwisów streamingowych lub poszczególnych stacji. Było to krytykowane przez część abonentów jako nieczytelne i skomplikowane rozwiązanie. Z czasem dołączono wybrane stacje, których zabrakło w ofercie Play: Eurosport 2, TVP Info, TVP Kultura, TVP Sport, TVP Nauka i Alfa TVP i TV Republika. Nadal w pakietach brakuje jednak wielu kanałów tematycznych m.in. Telewizji Polskiej. Negocjacje w tej sprawie trwają. Obecnie w skład pakietów Play wchodzi 165 kanałów. Razem ze stacjami Eleven Sports i Cinemax to 172 stacje.

W ostatnich tygodniach konsultanci Play dzwonią do dotychczasowych klientów UPC Polska i zachęcają ich do migracji do nowych ofert. - Od początku września wybrani klienci posiadający usługi UPC otrzymują propozycję przejścia na nowe oferty Play na warunkach promocyjnych. Nie jest to wyłącznie wymiana urządzeń na bardziej nowoczesne, czyli Play Box Net oraz Play Box TV, a propozycja zmiany usług na rozwiązania Play. Wyrażenie zgody na naszą propozycję jest całkowicie dobrowolne, klienci nadal mogą korzystać ze swoich usług na dotychczasowych niezmienionych warunkach – zapewnił Play.

Zmiana wiąże się często z większą prędkością internetu i nieznaczną podwyżką opłat abonamentowych. Towarzyszy temu wizyta instalatora, która kosztuje 50 zł. W poprzednich latach UPC za darmo instalował router na przykład po przeprowadzce. W związku z fuzją UPC Polska i Play, nie można rozwiązać umowy przed zakończeniem okresu zobowiązania. Operator wyjaśniał to w korespondencji do klientów.

Dołącz do dyskusji: UPC Polska i Play wyłączają analog w kolejnym dużym mieście

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Zacofanie
Już dawno powinni byli to zrobić.
7 1
odpowiedź
User
UPC come back
Po przejęciu UPC przez play pobieranie plików z łączem 1Gb osiaga pomiędzy 450 a 700Mb. Z UPC zawsze miałem powyżej 900Mb. Teraz to jest porażka. Prędkości skaczą w trakcie pobierania pliku. To jakaś patologia. A jak piszesz maila do nich że coś jest nie tak to nie mogą przyjąć zgłoszenia bo nie podałeś numeru buta, długości dużego palca u prawej stopy, numeru PESEL i hasła do konta w banku i adresu swojego oraz dziadka mamy siostry brata 😂 to jakaś porąbana firma jest. Kto pozwolił na to aby taka porządną firmę jak UPC przejął taki partacz... UPC proszę wróć!
11 0
odpowiedź
User
UPC come back
A na czacie dostałem informację że jeżeli prędkości nie spadają poniżej 40% to wszystko zgodnie z umową jest w normie i tak ma być. Nie ma o czym rozmawiać w tej firmie. Jeszcze tylko miesiąc mnie z nimi wiąże.
6 0
odpowiedź