SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

UPC do końca kwietnia wyłączy telewizję analogową

Sieć kablowa UPC poinformowała krakowskie spółdzielnie mieszkaniowe, że jedynie do końca kwietnia świadczyć będzie usługi w analogu. Od 1 maja 2023 roku wszyscy abonenci tego operatora w Krakowie będą korzystać z oferty cyfrowej.

Dekoder jednej z sieci kablowychDekoder jednej z sieci kablowych

Już 20 lat temu działające w Polsce sieci kablowe zaczęły wprowadzać telewizję cyfrową. Jej odbiór odbywa się za pośrednictwem dekodera, przystawki lub modułu CI+ zamiast kabla podłączonego bezpośrednio do telewizora.

Telewizja cyfrowa pozwala na emisję znacznie większej liczby kanałów i świadczenie dodatkowych usług, takich jak wideo na żądanie. W czasach świetności analogu większość operatorów oferowała ponad 60 kanałów. Obecnie pakiety analogowe zostały mocno uszczuplone, aby zachęcać klientów do przejścia na ofertę cyfrową.

UPC już od 2013 roku nie sprzedaje pakietów analogowych. Także konkurencyjna Vectra stopniowo „wygasza dostępność” analogu. W połowie zeszłego roku takie pakiety zniknęły m.in. w Trójmieście.

Koniec analogu w Krakowie

Informację o zakończenia emisji analogowej opublikowała na swojej stronie internetowej Spółdzielnia Mieszkaniowa Krakus.

- Technologia analogowa, ze względu na swoje ograniczenia, od dawna nie jest już rozwijana. Dziewięć lat temu została w Polsce oficjalnie zastąpiona przez naziemną telewizję cyfrową. Sygnał cyfrowy zapewnia widzom lepszą jakość obrazu i bogatszą ofertę programów. Obecnie w Polsce wprowadzana jest już kolejna zmiana, jaką jest przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2, czyli transmisję cyfrową drugiej generacji (nowszy format standardu cyfrowego). W związku z powyższym, działając w imieniu UPC Polska, uprzejmie informuję, że w kwietniu 2023 roku sygnał analogowy będzie sukcesywnie wyłączany w sieci UPC w Krakowie, tym samym zniknie z Pakietu Minimalnego dostarczanego przez UPC mieszkańcom spółdzielni. Koniec tego procesu nastąpi 30.04.2023 - poinformował operator.

Zobacz także: DVB-T2 i filmy w 4K? W niektórych miejscach króluje analog, telenowele lub religia

Sieć kablowa zapowiada wsparcie techniczne dla osób z analogiem. - Od dnia 01.05.2023 r. wszystkie kanały telewizyjne (również te w Pakiecie Minimalnym) będą oferowane w wersji cyfrowej. Niniejsza zmiana jest naturalną konsekwencją procesu cyfryzacji i dostosowaniem do rynkowych realiów, a dodatkowo powoli na dalszy rozwój oferty cyfrowej. W ramach Pakietu Minimalnego dostarczanego za pośrednictwem spółdzielni, płatnego przez odbiorców w czynszu, bez zmian pozostaną 34 kanały dostępne już od kilku lat w formacie cyfrowym. (...) Nie zmieni się też wysokość opłat miesięcznych za usługę. Planujemy specjalne oferty dla klientów Pakietu Minimalnego, którzy po wyłączeniu sygnału analogowego nie będą w stanie skorzystać z sygnału cyfrowego za pomocą posiadanego sprzętu oraz wsparcie techniczne i merytoryczne do zapytań klientów - zapewnia UPC.

Operator prosi osoby, które mogą utracić sygnał o kontakt pod numerami telefonu 813 813 000, 813 813 813 lub wizytę w lokalnym biurze obsługi klienta w Krakowie  (ul. Kluczborska 17, tel. 12 359 99 10). Firma prosi też spółdzielnie mieszkaniowe, żeby poinformowały klientów wykupujących jej usługi w ramach czynszu o planowanym wyłączeniu emisji analogowej. Analogowa telewizja naziemna przeszła do historii przed dekadą. W zbliżonym okresie zniknęła satelitarna, choć w Polsce nie była popularna już od blisko 20 lat. W 2005 roku zakończono emisję analogową TVP Polonia na Hot Birdzie 13E. Pierwsze polskie satelitarne platformy cyfrowe powstały pod koniec lat 90.

Dołącz do dyskusji: UPC do końca kwietnia wyłączy telewizję analogową

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Q
Szok, że tak długo to ciągnęli.
odpowiedź
User
Leon Zawodowiec
Wow...aż trudno uwierzyć że jeszcze taka usługa istniała i ktoś za nią płacił.
odpowiedź
User
Pawel
W analogu można sobie ustawić kolejność kanałów a w dekoderze już nie.
odpowiedź