SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Windows 7 bez wsparcia i aktualizacji od Microsoftu. „Przesiadka na Windows 10 albo dobry firewall”

14 stycznia 2020 roku Microsoft zakończył całkowicie wsparcie techniczne dla systemu Windows 7. To oznacza że platforma nie będzie otrzymywać poprawek i aktualizacji, także tych dotyczących bezpieczeństwa. Microsoft zachęca użytkowników do zmiany systemu na Windows 10, co potwierdza w rozmowie z Wirtualnemedia.pl ekspert do spraw bezpieczeństwa. - Zdecydowanie warto zmigrować na Windows 10, ten system ma wiele zalet w stosunku do starszego brata. Pozostając przy Windows 7 trzeba zadbać przede wszystkim o poprawną konfigurację firewalla - ocenia Piotr Konieczny, chief information security officer w Niebezpiecznik.pl.

Article

Windows 7 zadebiutował 22 października 2009 r. Był następcą systemu Windows Vista. Do dziś pozostaje jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych na komputerach stacjonarnych – jesienią 2019 r. był zainstalowany w ponad 30 proc. pecetów na całym świecie. W ub.r. Microsoft rozpoczął akcję informacyjną zapowiadając, że z początkiem 2020 r. zakończy wsparcie dla Windows 7.

Teraz Microsoft na stronach pomocy technicznej ogłosił, że 14 stycznia br. zakończył techniczną obsługę Windows 7. Firma wyjaśnia powody swojej decyzji i tłumaczy co w praktyce oznacza brak wsparcia.

- Firma Microsoft w dniu wydania (22 października 2009 r.) zobowiązała się zapewnić 10 lat wsparcia technicznego produktu dla systemu Windows 7 – głosi komunikat Microsoftu. - Ten 10-letni okres właśnie się zakończył. Firma Microsoft przestała wspierać technicznie system Windows 7, dzięki czemu będzie mogła przenieść środki finansowe na obsługę nowszych technologii i zaawansowanych nowych środowisk. Zakończenie wsparcia technicznego systemu Windows 7 nastąpiło 14 stycznia 2020 r. Asysta techniczna i aktualizacje oprogramowania z witryny Windows Update pomagające chronić komputer nie są już dostępne dla produktu. Firma Microsoft stanowczo zaleca przejście do systemu Windows 10, aby uniknąć sytuacji, w której potrzebna obsługa lub wsparcie techniczne nie będą już dostępne.

Producent zaznacza dodatkowo, że obsługa klienta firmy Microsoft nie zapewnia już pomocy technicznej do systemu Windows 7. - Powiązane usługi systemu Windows 7 z upływem czasu również zostaną wycofane. Na przykład niektóre gry, takie jak internetowe gry Backgammon czy Checkers, jak również usługa Elektronicznego przewodnika po programach (EPG) mają zostać wycofane w styczniu 2020 r. - zapowiada Microsoft.

Windows 10 albo dobry firewall

Microsoft uspokaja, że po zakończeniu wsparcia system Windows 7 zainstalowany w komputerze będzie nadal działał, choć może nie zapewniać użytkownikowi odpowiedniego poziomu ochrony.

- System Windows 7 będzie można nadal instalować i aktywować po zakończeniu wsparcia technicznego, ale będzie on bardziej narażony na zagrożenia bezpieczeństwa i wirusy, bo nie będzie otrzymywał aktualizacji zabezpieczeń. Po 14 stycznia 2020 r. firma Microsoft zaleca używanie systemu Windows 10 zamiast systemu Windows 7 – czytamy na stronie Microsoftu, który w wielu innych miejscach komunikatu zdecydowanie namawia użytkowników na przesiadkę na nowszą wersję systemu. Podobnego zdania jest w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Piotr Konieczny, chief information security officer w Niebezpiecznik.pl

- Microsoft od dawna informował o porzuceniu wsparcia dla systemu Windows7, więc nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem – podkreśla Piotr Konieczny. - Z punktu widzenia bezpieczeństwa zdecydowanie warto zmigrować na Windows 10, ten system ma wiele zalet w stosunku do starszego brata. Jeśli z jakiegoś powodu aktualizacja nie jest możliwa, administrator systemu Windows 7 powinien zadbać przede wszystkim o poprawną konfigurację firewalla – zaleca ekspert.

W zakończonym 30 września 2019 r. kwartale Microsoft zanotował zysk netto w wysokości 10,68 miliarda dolarów, w porównaniu do 8,82 miliarda dolarów zysku dwanaście miesięcy wcześniej (wzrost o 21 proc.). W omawianym okresie wyraźnie zwiększył się także przychód koncernu z Redmond - o 14 proc., z 29,08 miliarda dolarów do 33,06 miliarda dolarów.

Dołącz do dyskusji: Windows 7 bez wsparcia i aktualizacji od Microsoftu. „Przesiadka na Windows 10 albo dobry firewall”

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
privat
Instalacja Windows 10 to jak wpuszczenie konia trojańskiego do domu/firmy. Windows 7 bez aktualizacji też stanie się bezużyteczny. Pozostaje tylko Linux, ale to dla większości nowość.
odpowiedź
User
privat
Pan Piotr Konieczny raczył zapomnieć o tym, że świat nie kończy się na Windows oraz zapomniał, że firewall nie jest w stanie zapobiec wielu zagrożeniom wynikającym z istnienia "błędów" w oprogramowaniu (przypadkowym czy zamierzonym).
odpowiedź
User
Tośka
XP sp. 3 i trochę swojego szrotu. Kiedyś koderzy bardziej się starali.
odpowiedź