SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Konkurs Dziennikarski

Ruszyła III edycja Konkursu Dziennikarskiego "Oczy Otwarte"

Ruszyła III edycja Konkursu Dziennikarskiego "Oczy Otwarte" kierowanego do dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych zajmujących się problematyką osób niepełnosprawnych. Głównym celem konkursu jest promowanie integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Konkurs organizuje Philip Morris Polska S.A. we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Integracji. Jak w poprzednich edycjach, patronat nad Konkursem objęło Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Nagrodami są statuetki Konkursu i kilkudniowy wyjazd studyjny do Hiszpanii. Trzecia edycja Konkursu "Oczy Otwarte" zbiega się z obchodzonym właśnie Europejskim Rokiem Niepełnosprawnych.

"Łącząc się z Unią Europejską musimy także podnieść polskie standardy w kwestii integracji osób niepełnosprawnych. Jest to ogromne wyzwanie dla wszystkich - dla instytucji rządowych i samorządowych, organizacji pozarządowych, także firm komercyjnych, a w szczególności dla środków masowego przekazu. Dlatego artykuły, audycje, czy programy, które w dobry i profesjonalny sposób pokazują świat oraz problemy osób niepełnosprawnych warte są wyróżnienia. Zmieniają bowiem to, co najważniejsze: sposób myślenia o niepełnosprawności" - powiedział Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Do Konkursu można zgłaszać artykuły, audycje i programy, które zostały po raz pierwszy opublikowane lub wyemitowane w okresie od 01 sierpnia 2002 do 31 lipca 2003 r. Spośród nadesłanych dzieł Jury Konkursu nominuje 20 prac do nagród głównych. Zwycięzców w poszczególnych kategoriach spośród nominowanych prac wybierze Kapituła Konkursu składająca się z przedstawicieli środowiska osób niepełnosprawnych. W kategorii Artykuł Prasowy wybranych zostanie dwóch laureatów, w kategoriach: Audycja Radiowa i Program Telewizyjny - po jednym.

Jury Konkursu może wybrać także laureata Nagrody Specjalnej spośród wszystkich dzieł biorących udział w Konkursie. Jury może także wyróżnić statuetkami Konkursu trzy wybrane redakcje: prasową, radiową i telewizyjną, za szczególny wkład w medialną promocję idei integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Jury, które ma zapewnić wysoki poziom profesjonalny nominowanych i nagrodzonych prac, tworzą: Teresa Torańska (dziennikarz prasowy i telewizyjny), Barbara Pietkiewicz (Polityka), Janina Jankowska (Polskie Radio), Barbara Rogalska (Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich), Katarzyna Borucka (Philip Morris Polska S.A.), Grzegorz Miecugow (TVN 24) oraz Piotr Pawłowski (Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji).

Nazwiska nagrodzonych w Konkursie zostaną ogłoszone w październiku 2003 r. Oprócz nagrody w postaci statuetki, laureaci wezmą udział w wyjeździe studyjnym do Hiszpanii, gdzie spotkają się z przedstawicielami hiszpańskich organizacji działających na rzecz niepełnosprawnych. Podczas wizyty zapoznają się oni z nowoczesnymi rozwiązaniami dotyczącymi niepełnosprawnych w kraju pod wieloma względami podobnym do Polski i należącym do Unii Europejskiej.

"Organizowany przez nas już od trzech lat Konkurs ˝Oczy Otwarte˝ ma te same cele, co obchodzony właśnie Europejski Rok Niepełnosprawnych. Ma sprzyjać pełnej integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem" - powiedziała Katarzyna Borucka z Philip Morris Polska S.A., głównego organizatora Konkursu. "Kluczowe znaczenie ma zmiana nastawienia do niepełnosprawnych. Na to zaś ogromny wpływ mogą mieć media. Dlatego poprzez Konkurs promujemy najlepsze artykuły, audycje i programy dotyczące niepełnosprawnych"

"Objęliśmy ten Konkurs patronatem, ponieważ wierzymy - a nawet wiemy - że publikacje prasowe, radiowe i telewizyjne wielokrotnie pomogły osobom niepełnosprawnym w poprawie ich społecznej sytuacji. Chcemy też, by dziennikarze byli wrażliwi na tę problematykę" - powiedziała zaś Barbara Rogalska, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Prace konkursowe można zgłaszać do 15 sierpnia 2003 r. Artykuły prasowe należy nadsyłać w formie elektronicznej (na dyskietce) oraz jako kserokopie opublikowanego artykułu; audycje radiowe - na płytach CD w plikach formatu .wav lub .mp3 a programy telewizyjne - na taśmie VHS. Zgłoszenie powinno też zawierać: dane autora (imię, nazwisko, adres), informacje dotyczące daty i miejsca publikacji lub emisji oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Prace konkursowe należy przesyłać na adres:

Biuro Organizacyjne Konkursu Dziennikarskiego "Oczy Otwarte"
ALERT MEDIA
al. Jana Pawła II 61 lok. 233
01-031 Warszawa

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Konkurs Dziennikarski

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl