SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Polskie Radio zaczyna nabór do Konkursu Muzyki Folkowej w ramach „Nowej Tradycji”

Między 13-15 maja odbędzie się tegoroczna edycja Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” - przeglądu prezentującego muzykę folkową. W jego ramach zorganizowany też zostanie Konkurs Muzyki Folkowej, będący główną częścią Festiwalu. Publiczny nadawca zaczął właśnie nabór do tego projektu.

Article

Festiwal organizowany jest od 1998 roku z myślą o artystach i muzykach folkowych. Jego podstawowym założeniem jest aktywizowanie środowiska muzycznego, czerpiącego inspiracje z folku, muzyki ludowej, tradycyjnej oraz mniejszości narodowych, a także tworzenie platformy do wymiany artystycznej i rozpowszechniania dorobku polskich twórców za granicą. Uczestnicy konkursu walczą o Grand Prix, miejsca na podium i o dodatkowe laury: nagrodę publiczności „Burza Braw”; Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena oraz specjalne nagrody radiowe - Jedynki, Dwójki i Czwórki.

– Festiwal to spotkanie artystów uprawiających muzykę odnoszącą się do korzeni. Jest to rodzaj święta, które daje okazję do poznania się – informuje Piotr Kędziorek, redaktor naczelny Radiowego Centrum Kultury Ludowej i organizator festiwalu. – Pierwszy festiwal trwał dwa dni i była na nim tylko jedna gwiazda. Obecnie przyjeżdża więcej wykonawców muzyki świata. Sam konkurs również bardzo się zmienił. Obserwujemy profesjonalizację tej sceny. Na „Nowej Tradycji” możemy usłyszeć wszystko, od śpiewu a cappella po elektroniczne eksperymenty, muzykę klubową, hip-hop czy ciężkie brzmienia- dodaje Kędziorek.

Ostatnie lata organizacji zarówno festiwalu, jak i konkursu, stały pod znakiem pandemii koronawirusa. Ze względu bezpieczeństwa festiwal w roku 2020 został odwołany. Tym bardziej więc cieszyło organizatorów, że ostatnia odsłona Konkursu wzbudziła zainteresowanie muzyków, którzy czas pandemii wykorzystali na doszlifowanie istniejących propozycji i tworzenie premierowych projektów. W 2021 roku w konkursie wzięło udział 12 grup i wykonawców, wyłonionych z rekordowej liczby 109 zgłoszeń. Grand Prix i 15 tys. zł trafiło do zespołu Zawierucha.

Aby wziąć udział w tegorocznej edycji konkursu, trzeba wypełnić elektroniczny formularz, dostępny na stronie www.nowatradycja.polskieradio.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 28 marca. Lista uczestników konkursu opublikowana zostanie 15 kwietnia.

Dołącz do dyskusji: Polskie Radio zaczyna nabór do Konkursu Muzyki Folkowej w ramach „Nowej Tradycji”

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl