SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Konkurs Wirtualnemedia.pl z Discovery Channel

Do wygrania trzy torby podróżne Discovery, podkładki pod mysz, mini-nagrywarki Discovery i miętówki Discovery.

Pytania:

1) Co kojarzy Ci się z katastrofą w Czarnobylu? Co pamiętasz z tamtych czasów?

2) Jak zachowałbyś się w sytuacji, gdyby taka katastrofa miała miejsce w Polsce w dzisiejszych czasach?

Odpowiedzi proszę wysyłać na adres redakcja@wirtualnemedia.pl


DISCOVERY CHANNEL W 20 ROCZNICĘ KATASTROFY W CZARNOBYLU PRZEDSTAWIA PROGRAM PT. „CZARNOBYL”

    

Emisja programu w środę 26 kwietnia o godz. 21.00
 
Do katastrofy w Czarnobylu doszło wczesnym rankiem 26 kwietnia 1986 roku, kiedy to nastąpił wybuch w czwartym reaktorze elektrowni atomowej w Czarnobylu. Tęczowe płomienie uderzyły w ukraińskie niebo do wysokości 1000 metrów. Przez następne osiem miesięcy, 800 000 młodych żołnierzy, górników, strażaków i ludności cywilnej ze wszystkich zakątków Związku Radzieckiego pracowało próbując „zlikwidować” i usunąć skażenie radioaktywne, budując wokół zniszczonego reaktora swoisty „sarkofag”, a przede wszystkim ocalić świat przed zagrożeniem kolejnego wybuchu. Początkowy wybuch zainicjował reakcję łańcuchową mogącą w każdej chwili doprowadzić do eksplozji dziesięć razy potężniejszej od wybuchu bomby w Hiroszimie. Tego rodzaju katastrofa nie tylko zmiotłaby Ukrainę z powierzchni ziemi, ale mogłaby też  zniszczyć wręcz połowę Europy. Tego wyścigu z czasem, żaden z uczestników owej walki nie zapomni do końca życia. W środę, 26 kwietnia o godzinie 21.00, Discovery Channel wyemituje dwugodzinny film „Czarnobyl”, którym upamiętni 20 rocznicę jednej z największych tragedii w historii ludzkości.

  
To co stało się w Czarnobylu uznawane jest za najgorszą katastrofę przemysłową i ekologiczną w dziejach świata. Wybuch wytworzył chmurę radioaktywnych odpadów, która rozprzestrzeniła się nad zachodnią częścią Związku Radzieckiego, Europą Wschodnią, Skandynawią, Wielką Brytanią i zachodnimi terenami USA. Wielkie obszary Ukrainy, Białorusi i Rosji zostały poważnie skażone, co zmusiło władze do ewakuacji i przesiedlenia ponad 200 000 ludzi. Ponad 60% opadu radioaktywnego znalazło się na ziemiach Białorusi.

Program pt. „Czarnobyl” wykorzystuje osobiste relacje świadków, w tym również wspomnienia byłego prezydenta Michaiła Gorbaczowa. Dla jeszcze wierniejszego zobrazowania koszmarnego incydentu użyto obrazów trójwymiarowych, archiwalnych materiałów video. Przedstawione zostaną także najnowsze wyniki badań naukowych. „Czarnobyl” to relacja i obraz kolejnych dni przed oraz bezpośrednio po katastrofie, to jedyny tego typu materiał ujawniający nieznane dotąd mroczne fakty prowadzące do tragedii, zdarzenia mające miejsce w trakcie wybuchu oraz po opanowaniu tego jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w naszej historii. Program koncentruje się również na długofalowych następstwach tej katastrofy dla krajów Europy Wschodniej, z uwzględnieniem szkód ekologicznych i ciągle występujących na skutek skażenia promieniotwórczego schorzeń, mutacji, chorób nowotworowych, mutacji genetycznych i deformacji płodów ludzkich oraz zwierzęcych.
    

Film pt. „Czarnobyl” pokazuje również archiwalne fotografie Igora Kostina, jedynego na świecie fotografa, rejestrującego dramatyczne następstwa katastrofy w Czarnobylu, począwszy od pierwszej eksplozji, aż po dzień dzisiejszy. Zrobił on wiele zdjęć, które dokumentują zniszczenia wywołane przez wypadek, choroby i defekty, jakie do dziś dotykają ludzi i zwierzęta żyjących w tym rejonie. Sam Kostin, od lat pracujący w skażonym środowisku cierpi na chorobę popromienną. Zdecydował się jednak zostać na Ukrainie i kontynuować swą misję, by pokazać światu czym naprawdę była katastrofa w Czarnobylu, jak tragiczne były i są jej skutki, odczuwalne po dziś dzień.

Program „Czarnobyl” jest koprodukcją Discovery Networks International, France 3 i Play Film. Reżyserem filmu jest Thomas Johnson, a producentami Hind Saih z ramienia Play Film i Robert Curran ze strony Discovery Networks International.

Premiera: 26 kwietnia o godz. 21.00
Powtórka: 21 maja o godz. 20.30

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Konkurs Wirtualnemedia.pl z Discovery Channel

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl