SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kopex chce dynamicznie rosnąć do końca roku

Mimo słabszych od oczekiwań wyników w I półroczu producent maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego, spółka Kopex liczy na poprawę w drugiej części roku, wynika z wypowiedzi prezesa spólki, Mariana Kostempskiego. W jego ocenie zagwarantuje to dynamiczny wzrost w globalnym segmencie usług górniczych, co pozwoli znacznie zwiększyć przychody eksportowe Kopexu.

„Wyniki Grupy Kopex osiągnięte w pierwszym półroczu tego roku odzwierciedlają sytuację jaka istniała w tym czasie na rynku dostawców maszyn i usług dla przemysłu wydobycia węgla na rynkach międzynarodowych, a także w Polsce. Światowy kryzys finansowy spowodował wstrzymanie lub przesunięcie w czasie realizacji przedsięwzięć o charakterze inwestycyjnym w dziedzinach budowy nowych i modernizacji istniejących kopalń węgla kamiennego” - czytamy w komunikacie.

Wynikiem tego był spadek poziomu zakupów maszyn i usług związanych z górnictwem. Dodatkowo na światowych rynkach trwa bardzo ostra rywalizacją cenową pomiędzy głównymi światowym dostawcami urządzeń i usług górniczych.

„W takim otoczeniu rynkowym i makroekonomicznym trudno było w pierwszym półroczu zrealizować oczekiwania inwestorów spółki Kopex dotyczące poprawy poziomów rentowności. Nie mogliśmy pozwolić sobie na zmniejszenie aktywności marketingowej na kluczowych dla Grupy Kopex rynkach zagranicznych. Niestety, realizacja naszej strategii wymaga ponoszenia kosztów, ale wierzymy, że już w perspektywie kolejnych kwartałów zwiększone nakłady przełożą się na wyższe przychody i zyski.” powiedział cytowany w komunikacie prezes spółki, Marian Kostempski.

Prezes wyjaśnił, że w pierwszym półroczu tego roku aktywność marketingowa Grupy Kopex na rynkach międzynarodowych spowodowała wzrost kosztów sprzedaży o 63% do poziomu ponad 29 mln zł, wobec 17,8 mln zł w tym samym okresie ubiegłego roku.

„Dodatkowo na poziom wyników miały wpływ czynniki związane z restrukturyzacją spółek zależnych. Szczególnie w spółce Tagor, która od początku roku przechodziła trudności związane ze spadkiem zamówień na obudowy ścianowe i procesem redukcji załogi. Konieczne było także podjęcie zdecydowanych działań na rynku bałkańskim” - dodał Marian Kostempski.

Wśród segmentów operacyjnych najlepsze wyniki w pierwszym półroczu zanotował segment usług górniczych. Realizowane kontrakty przyniosły przychody w wysokości ponad 117 mln zł i były wyższe o 20% w skali roku.

„Tak dynamiczny wzrost przychodów i zysków w usługach górniczych realizujemy głównie dzięki aktywności spółki zależnej Kopex PBSz, która w drugim kwartale rozpoczęła realizację pozyskanego w 2009 roku kontraktu na budowę nowego szybu w kopalni 'Zofiówka'. Rośnie także udział w przychodach z usług górniczych realizowanych zagranicą. Budujemy pierwszą głębinową kopalnię węgla kamiennego w Indonezji, której pierwszy etap został już zakończony” - wyliczył prezes.

W jego ocenie, w drugim półroczu należy oczekiwać poprawy wyników Grupy Kopex, ponieważ zakończona w pierwszym półroczu restrukturyzacja w Tagorze oraz HSW Odlewnie nie będzie generowała dodatkowych kosztów obciążających wynik operacyjny.

„Dalszy dynamiczny wzrost w segmencie usług górniczych oraz wzmożona aktywność grupy na rynkach eksportowych wraz z poprawiającym się otoczeniem w branży wydobywczej na świecie będzie miała przełożenie na zwiększenie naszej kontraktacji. Liczymy także na kolejne kontrakty na krajowym rynku, szczególnie z obszaru usług górniczych” -powiedział Kostempski.

Spółka Kopex miała 20,82 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2010 roku wobec 51,68 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody wyniosły 1118,89 mln zł wobec 1109,99 mln zł rok wcześniej.

W ujęciu jednostkowym, w I poł. 2010 roku spółka miała 10,56 mln zł zysku netto wobec 2,11 mln zł zysku rok wcześniej.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kopex chce dynamicznie rosnąć do końca roku

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl