SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Mimo rekordowych spadków indeksów giełdowych akcje CDA podrożały o 40 proc.

Główne indeksy warszawskiej giełdy w czwartek zanotowały kilkunastoprocentowe spadki, największe  w historii. W dół poleciały też wyceny na wielu zagranicznych rynkach. Za to kurs właściciela serwisu CDA.pl, notowanego na rynku bocznym warszawskiej giełdy, podskoczył aż o 39,4 proc.

Jarosław Ćwiek, prezes CDA Article

W czwartek mocno pogłębiły się trwające od wielu dni spadki na rynkach giełdowych związane z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Na warszawskiej giełdzie indeks rynku głównego WIG zmalał o 12,6 proc., a obejmujący 20 największych spółek WIG20 o 13,28 proc. Oba indeksy zanotowały największe jednodniowe spadki w swojej historii (WIG funkcjonuje od 29 lat, a WIG20 od 26 lat).

Aż 204 spółki, czyli 46 proc. notowanych na rynku głównym i bocznym warszawskiego parkietu, zanotowały w czwartek najniższy kurs od minimum roku. Natomiast z 20 firm tworzących WIG20 kursy aż 15 zmalały o ponad 10 proc.

Z kolei indeks rynku bocznego NewConnect poszedł w dół jeszcze mocnie niż WIG i WIG20 - o 14,21 proc.

CDA zyskał 39,4 proc.

Zupełnie wbrew temu trendowi wyceniano akcje właściciela serwisu CDA. Ich cena poszła w górę o 39,4 proc. - z 16 do 22,30 zł. Przez całą sesję handlowano 26 372 walorami firmy o łącznej wartości 534,8 tys. zł.

Były to najwyższe obroty dzienne akcjami spółki od pierwszych dni po jej debiucie na NewConnect w maju ub.r. W czasie rekordowej sesji z 16 maja handlowano 41,5 tys. walorami o łącznej wartości 669,6 tys. zł.

W efekcie czwartkowego wzrostu CDA osiągnęło rekordową cenę. Przy kursie 22,30 zł kapitalizacja firmy wynosi 226,4 mln zł.

W wolnym obrocie jest niewielka część akcji firmy - do dyrektora generalnego Łukasza Ćwieka należy 64,01 proc. kapitału, a do prezesa Jarosława Ćwieka - 34,46 proc. Ostatnie transakcje na walorach spółki wykonali na początku listopada ub.r.

Do CDA należy serwis wideo CDA.pl z płatną sekcją CDA Premium z filmami i serialami. Miesięczny dostęp do tego działu kosztuje 19,90 zł miesięcznie, na koniec ub.r. korzystało z niego 231,7 tys. użytkowników, o 34,8 proc. więcej niż rok wcześniej.

Pod koniec lutego firma podała swoje wyniki finansowe w czwartym kwartale i całym ub.r.  W całym roku zanotowała wzrost przychodów o 53,3 proc. do 42,91 mln zł, z czego 91,1 proc. pochodziło ze sprzedaży subskrypcji w CDA Premium.

Jednocześnie poinformowano, że zarząd CDA chce, żeby 7,11 mln zł z zeszłorocznego zysku wypłacić w dywidendzie (po 70 groszy na akcję). Przy kursie z zamknięcia sesji giełdowej w czwartek stopa dywidendy wynosi 3,1 proc. Dywidenda ma zostać wypłacona 31 marca.

Dlaczego inwestorzy rzucili się w czwartek na akcje CDA? Spółce, tak samo jak innym platformom VoD, sprzyja to, że od czwartku na mocy rozporządzenia premiera nie działają kina, a także szkoły, uczelnie wyższe, muzea i teatry. W ostatnich dniach przedstawiciele rządu zachęcali do pozostawania w domach i unikania tłocznych miejsc.

Agora, CD Projekt i Wirtualna Polska tracą na giełdzie

W czwartek spore spadki zanotowały inne duże firmy giełdowe z branży mediów. Kurs Wirtualnej Polski zmalał o 9,91 proc. do 60 zł.

W czwartek firma opublikowała dane za ub.r. - zanotowała wzrost wpływów sprzedażowych o 24,9 proc. do 708,7 mln zł oraz spadek zysku netto z 76 do 71,1 mln zł. Jednocześnie przyznała, że początek br. jest trudny dla jej pionu turystyki zagranicznej, bo w serwisie Wakacje.pl wielu użytkowników rezygnuje z wyjazdów. W ciągu ostatniego miesiąca kurs spółki zmalał o 28,6 proc.

Z kolei cena akcji Agory spadła w czwartek o 11,1 proc. Kurs firmy maleje od piątku w zeszłym miesiącu, kiedy Cinema City zaczęło dużą promocję cenową. Należąca do Agory sieć Helios szybko zapowiedziała, że swoją ofertę wprowadzi za tydzień. Natomiast mocnym ciosem dla całej branży było ogłoszone w środę zamknięcie wszystkich kin na dwa tygodnie - w środę kurs Agory zmalał o 16 proc. Natomiast przez ostatni miesiąc zmniejszył się o 43,4 proc.

Przy obecnym kursie 6,40 zł kapitalizacja Agory wynosi 298,1 mln zł, a to jedynie o 72 mln wyższa od wyceny CDA.

Mocno w dół poszedł też kurs CD Projekt, mimo że firma nie podawała żadnych negatywnych informacji, na konferencji prasowej zapowiedziała kolejne produkcje o ukończeniu „Cyberpunk 2077”. W czwartek cena akcji spółki spadła o 13,9 proc., a w ciągu miesiąca o 30,4 proc. - z 313,2 do 216,1 zł. W piku tendencji wzrostowej, do której przysłużyła się m.in. premiera serialu „Wiedźmin” na Netfliksie, kurs wynosił 331 zł, co dawało kapitalizację w wysokości 31,8 mld zł. Do czwartku z tej kapitalizacji wyparowało 10 mld zł.

Netflix, Facebook i Amazon w dół

W czwartek zanurkowały indeksy wielu giełd z całego świata. Dow Jones poszedł w dół o 9,99 proc., Nasdaq o 9,43 proc., a S&P 500 - 9,49 proc.

Spadki nie ominęły gigantów internetowych. O prawie 10 proc. zmalały ceny akcji Facebooka, Netflixa i Amazona.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Mimo rekordowych spadków indeksów giełdowych akcje CDA podrożały o 40 proc.

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
dok
Dziwnie to wygląda, gdy na świecie leci praktycznie wszystko, również platformy VOD, a tutaj rośnie tak znacząco.
0 0
odpowiedź
User
marketer
Jak ktoś myślał, ze spadną w okresie kwarantanny spółki z popularnymi grami powinien zająć się hodowla jedwabników a nie graniem na giełdzie lub byciem „analitykiem”...
0 0
odpowiedź
User
dorbze dobrze
będzie więcej na odszkodowania dla producentów
1 1
odpowiedź