SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

Kotecki z MinFin: Linia kredytowa z MFW potrzebna ze względu na sytuację w Grecji

Rząd chce wznowić dostęp do elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - choć fundamenty polskiej gospodarki są zdrowe - po to, aby zapobiec realizacji w Polsce ewentualnych ryzyk, wynikających z niestabilnej sytuacji w Grecji i kilku innych krajach Unii Europejskiej, wynika z piątkowych wypowiedzi wiceministra finansów Ludwika Koteckiego.

Kotecki z MinFin: Linia kredytowa z MFW potrzebna ze względu na sytuację w Grecji

Wiceminister podkreśla, że sam fakt udostępnienia elastycznej linii kredytowej (FCL) przez MFW jest potwierdzeniem i uznaniem dla zdrowych fundamentów gospodarczych kraju-beneficjenta.

"Dzięki temu będzie czynnikiem sprawiającym, że ewentualne ryzyka dla polskiej gospodarki, wynikające z niestabilnej sytuacji w Grecji i kilku innych krajach UE, nie zrealizują się" - napisał Kotecki w komentarzu, przesłanym do mediów.

Fundamenty polskiej gospodarki są zdrowe i obecnie nie ma zagrożeń dla stabilności gospodarczej Polski, złotego czy finansów publicznych, zaznaczył wiceminister.

"Z uwagi na wciąż duże niepewności w gospodarce światowej warto jednak być ubezpieczonym i przygotowanym, zważywszy że ewentualna realizacja tych ryzyk może wpłynąć na wszystkie elementy gospodarki - uderzyć w kurs złotego czy zwiększyć premię za ryzyko zarówno dla sektora prywatnego jak i publicznego" - napisał Kotecki.

"Udostępnienie Polsce FCL odgrywa bardzo ważną rolę z punktu widzenia pozytywnej percepcji gospodarki, bezpieczeństwa gospodarczego państwa, ochrony wartości polskiej waluty oraz wzmocnienia wiarygodności Polski na międzynarodowych rynkach finansowych" - czytamy dalej w komentarzu.

Wcześniej w piątek zarząd Narodowego Banku Polskiego (NBP) opublikował komunikat, w którym podtrzymał swoje stanowisko. Zarząd uważa, że obecnie nie jest zasadne ponowne ubieganie się przez Polskę o udostępnienie przez MFW elastycznej linii kredytowej. Bank centralny dodał jednak, że jeśli jednak Ministerstwo Finansów uzna, że uzyskanie dostępu do tej linii kredytowej jest zasadne w związku z czynnikami fiskalnymi, NBP będzie gotów poprzeć starania rządu w tym zakresie.

Zarząd NBP opowiadał się przeciwko odnowieniu linii kredytowej z MFW (opiewającej na 20,5 mld USD), ale wiceprezes banku Witold Koziński zapowiadał już na początku kwietna, że minister finansów uzna, że jest inaczej bank centralny jest gotowy zasiąść do rozmów. Podkreślał jednak, że z podpisaniem umowy o elastyczną linię kredytową możemy czekać - nie musi ona zostać zawarta do 5 maja, gdy mija termin ważności pierwszej umowy. Możemy to zrobić parę miesięcy, nawet rok później.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kotecki z MinFin: Linia kredytowa z MFW potrzebna ze względu na sytuację w Grecji

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl