SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KPWiG grozi 4Mediom

KPWiG zarzuca zarządowi 4Media popełnienie przestępstwa

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd skieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków zarządu 4Media. Według niej działali oni na szkodę spółki.

"Z zebranych informacji można wyciągnąć wniosek o naruszeniu przepisów prawa przez spółkę i jej zarząd w następujących kwestiach: zatajanie sprawozdań wyników finansowych (kreatywna księgowość); próba manipulacji kursem akcji spółki przez członków zarządu w oparciu o wykorzystanie informacji poufnej; działanie zarządu na szkodę akcjonariuszy (wyprowadzanie majątku ze spółki)" - poinformował Michał Stępniewski, rzecznik KPWiG w środowym komunikacie.

"W związku z powyższym komisja kieruje do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przeciwko członkom zarządu spółki w związku z ich działaniem na szkodę spółki" - dodał.

Zdaniem Stępniewskiego złożoność tej sprawy wymaga przeprowadzenia przez KPWiG szczegółowych wyjaśnień. Na ich podstawie komisja przygotuje materiał dla prokuratury.

KPWiG zamierza zakończyć postępowanie w sprawie 4Media do końca lutego.

"Komisja bierze pod uwagę zarówno informacje ze spółki, jak i pochodzące z innych źródeł, m.in. list otwarty dziennikarzy 'Prawa i Gospodarki'" - napisał Stępniewski.

Komisja skierowała do spółki w grudniu i w styczniu trzy pisma, jednak dotychczas nie otrzymała na nie odpowiedzi.

Dziennikarze "Prawa i Gospodarki", dziennika wydawanego przez Dom Wydawniczy Wolne Słowo (DWWS), należący do 4Media, pod koniec grudnia zwrócili się w liście otwartym do komisji, aby zbadała pewne okoliczności.

Dziennikarze zwrócili uwagę m.in. na październikowy raport dotyczący planów restrukturyzacji spółki 4Media.

Pod koniec października spółka 4Media poinformowała w komunikacie, że zamierza pozyskać strategicznego inwestora branżowego dla grupy, a przedtem planuje redukcję zadłużenia o 60 mln zł.

Dziennikarze chcieli także, by komisja przyjrzała się komunikatom o nabywaniu i sprzedawaniu akcji przez członków zarządu oraz skorelowaniu tych informacji z działaniami informacyjnymi.

Pod koniec stycznia Sąd Rejonowy dla Miasta Stołecznego Warszawy ogłosił upadłość DWWS.

Upadłość grozi także samej spółce 4Media, ponieważ na początku grudnia 2002 roku wniosek o jej upadłość złożyła spółka Poligrafia.

4Media stara się jednak zawrzeć układ z wierzycielami. 17 stycznia złożyła w tej sprawie wniosek do sądu, w którym zaproponowała redukcję swoich zobowiązań o 80 proc.

Po trzech kwartałach skonsolidowane przychody 4Media wyniosły 34,6 mln zł, przy stracie netto w wysokości 18,1 mln zł.

Zobowiązania oraz rezerwy na zobowiązania grupy 4Media na koniec trzeciego kwartału sięgnęły 93,3 mln zł, w tym na zobowiązania krótkoterminowe przypadało 91,8 mln zł.
2003-02-06
Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji:

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl