SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kredyt celowy dla przedsiębiorców

Tylko trzy banki proponują przedsiębiorcom kredyt celowy na zapłatę podatku wynikającego z rocznego rozliczenia PIT. Najdroższy kredyt oferuje bank specjalizujący się w obsłudze… przedsiębiorstw.

Kredyt celowy dla przedsiębiorców

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą rozliczają się z fiskusem tak samo, jak „zwykli” podatnicy – w tym roku mają na to czas do 2 maja. Do ostatniej chwili będą zapewne zwlekać ci, którzy w deklaracji PIT za ubiegły rok wykazali niedopłatę i winni są fiskusowi pieniądze. A taka sytuacja jest bardzo prawdopodobna ze względu na optymalizację podatkową przedsiębiorców pod koniec roku – w grudniu prowadzący działalność (rozliczający się z fiskusem liniowo lub według skali podatkowej) płacą fiskusowi podwójną zaliczkę na podatek, starają się zatem obniżyć podstawę opodatkowania za listopad w każdy możliwy sposób. Efektem skutecznej optymalizacji może być niedopłata tak wysoka, że w firmowej kasie, skazanej na nieregularne wpływy od kontrahentów, niespodziewanie zabraknie pieniędzy.

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają się w tej sytuacji posiłkować kredytem, mają obecnie do dyspozycji ofertę trzech banków, przy czym bierzemy pod uwagę tylko tzw. kredyty celowe, w przypadku których bank przelewa pieniądze bezpośrednio na konto urzędu skarbowego. Takie kredyty, ze względu na niższe ryzyko banku, są z reguły tańsze od standardowych kredytów gotówkowych na dowolny cel. Z reguły, bo niechlubnym wyjątkiem jest FM Bank, co dziwi o tyle, że jest to bank specjalizujący się w obsłudze przedsiębiorstw. Oprocentowanie kredytu na PIT w FM Banku sięga 17,5 proc., do tego należy doliczyć wysoką, 5-proc. prowizję (dane dotyczące warunków finansowych otrzymaliśmy w warszawskim oddziale banku, ponieważ centrala nie chciała ich udostępnić). Równie wysoką prowizję przewiduje MultiBank, ale proponuje sporo niższe oprocentowanie - maksymalnie 11,99 procent (kwota podana w tabeli wyliczona była według najkorzystniejszych parametrów; przy najwyższym oprocentowaniu i prowizji miesięczna rata wyniesie 559,72 zł). Najlepiej wygląda oferta kredytu na PIT Banku BPS, który co prawda każe sobie płacić wyższe (12,5-proc.) odsetki niż MultiBank, ale nie obciąża klientów prowizją. Do tego o kredyt mogą starać się przedsiębiorcy już z 6-miesięcznym stażem – w MultiBanku i FM Banku standardowo wymaga się od nich przynajmniej 12 miesięcy działalności. Ten ostatni, w przeciwieństwie do Banku BPS i MultiBanku, nie udzieli też kredytu ryczałtowcom i firmom rozliczającym się za pomocą karty podatkowej.

Tym przedsiębiorcom, którzy nie są w stanie spełnić warunków stawianych przez banki – niezależnie od tego, czy chodzi o kredyt celowy, pożyczkę gotówkową czy linię debetową – pozostaje już tylko ubiegać się o „kredyt” bezpośrednio u wierzyciela: rozłożenie przez fiskusa podatku na raty…

Warunki firmowych kredytów na PIT (kredyt 6 tys. zł, zaciągany na 12 miesięcy) 

 

Bank

Jak długo musi być prowadzona działalność

Oproc. nomin.

Prowizja

Min. kwota kredytu

Maks. kwota kredytu

Okres kredytowania

Obow. ubezp.

Miesięczna rata

Bank BPS

6 miesięcy

12,5%

0%

500 zł

80 tys. zł

do 12 miesięcy

nie

534,50 zł

MultiBank

12 miesięcy
(3 miesiące samozatrud. u dotych. prac.)

10,99% – 11,99%

1,5% – 5%

3 tys. zł

50 tys. zł

6 – 60 miesięcy

nie

538,22 zł

FM Bank*

12 miesięcy

17,5%

5%

brak

20 tys. zł

3 – 24 miesiące

nie

576 zł

* Na podstawie informacji od doradcy, dane niepotwierdzone przez centrale banku


Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kredyt celowy dla przedsiębiorców

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl