SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT znowu przekaże pieniądze tylko dwóm mediom publicznym

Podczas piątkowego posiedzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przyjęła uchwałę o przekazaniu kolejnej transzy z abonamentu radiowo-telewizyjnego jedynie dla dwóch spółek. Jak informuje Wirtualnemedia.pl zasiadający w KRRiT prof. Tadeusz Kowalski, chodzi o 695 tys. zł dla Radia Dla Ciebie i 720 tys. zł dla Radia Poznań. 

Analogiczną decyzję regulator podjął przed miesiącem. - Wpłaty środków nastąpią w dniu 15 maja 2024 r. w kwotach: 720 420 zł dla Radia Poznań oraz 694 350 zł dla Radia dla Ciebie. Rozgłośnie mogą przeznaczyć wpływy abonamentowe wyłącznie na realizację misji publicznej (art. 31 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji) - informowała wówczas Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowy KRRiT.

W połowie kwietnia KRRiT również przyjęła uchwałę o przekazaniu środków z abonamentu Radiu Dla Ciebie i Radiu Poznań. Mazowiecka stacja otrzymała także 694 350 zł, natomiast rozgłośnia ze stolicy Wielkopolski 720 420 zł. W przypadku pozostałych spółek mediów publicznych, pieniądze dalej kierowane są do depozytu sądowego.

Co z pieniędzmi  dla pozostałych spółek?

W styczniu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zawiesiła wypłaty abonamentowe dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i rozgłośni regionalnych. Miesiąc później zdecydowała, że środki trafią do depozytu sądowego. Zdecydowała też, że spółki będą otrzymywać pieniądze, jeśli do piętnastego dnia miesiąca będą jej przekazywać informacje o tym, na co będą one przeznaczane. Prof. Kowalski chciał uchylenia tych uchwał, ale nie zgodzili się na to pozostali członkowie KRRiT.

W przypadku Radia Dla Ciebie i Radia Poznań wyczerpała się procedura odwoławcza w sądach. Podczas jednego z ostatnich posiedzeń KRRiT, prawnik regulatora tłumaczył, że gdyby inne spółki nie wnosiły o odrzucenie o ustanowienie depozytu sądowego, to procedura byłaby krótsza. Decyzję podjąłby bowiem szybciej sam sąd. W przypadku skarg na depozyt procedura jest dłuższa, bo po decyzjach sądów są apelacje w kolejnej instancji. W przypadku odmowy ustawienia depozytu, KRRiT ma do nich prawo.

Niewypłacanie środków abonamentowych jest jednym z zarzutów obozu rządzącego, który chce postawienia przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego  przed Trybunałem Stanu. Szef KRRiT twierdzi, że nie mógł postąpić inaczej, a jego działania są całkowicie zgodne z prawem.

Problemy z finansowaniem TVP i Polskiego Radia

Finansowanie mediów publicznych jest trudniejsze niż kiedykolwiek. Prezydent Andrzej Duda zawetował bowiem ustawę okołobudżetową, która pozwoliłaby na wypłatę rekompensaty (przed rokiem wyniosła 2,7 mld zł). Na przełomie lutego i marca Telewizja Polska dostała 220 mln zł z rezerwy budżetowej. W marcu media publiczne złożyły do kancelarii premiera wnioski o przyznanie im łącznie 1,5 mld zł z rezerwy celowej budżetu państwa. „Dziennik Gazeta Prawna” informował wówczas, że pieniądze mają trafić na konta spółek do końca marca.  

Kilka miesięcy temu Polskie Radio otrzymało 10 mln zł z rezerwy budżetowej. Dodatkowe środki trafiły też do rozgłośni regionalnych. Niemal dwa miesiące temu Telewizja Polska, Polskie Radio i rozgłośnie regionalne otrzymały 600 mln zł z rezerwy budżetowej.  Większość z nich, bo blisko 480 mln zł przypadła TVP. Do Polskiego Radia trafiło 74,2 mln zł, a do rozgłośni regionalnych 45,8 mln zł. Ministerstwo finansów informowało Wirtualnemedia.pl, że kwota zostanie przeznaczona na misję publiczną.

Dołącz do dyskusji: KRRiT znowu przekaże pieniądze tylko dwóm mediom publicznym

28 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
PJ
Przecież już prawie od pół roku się likwidują, to po co im więcej kasy?
odpowiedź
User
Ech
Trybunał Stanu jak nic...
odpowiedź
User
Arcadio Morales
Niedługo nowy przewodniczący Rady Tomasz Lis zrobi porządek w tym chlewie.
odpowiedź