SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT chce systematycznie kontrolować koncentrację mediów. „To konieczne, aby regulacje były skuteczne”

Zapewnienie prawidłowego poziomu finansowania mediów publicznych, rozwój oferty programowej przy uwzględnieniu roli mediów społecznych i lokalnych a także ochrona małoletnich przed wpływem szkodzących ich rozwojowi usług medialnych - to między innymi stawia sobie Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jako główne cele w przyjętej strategii regulacyjnej na lata 2017-2022.

Od lewej: Janusz Kawecki, Teresa Bochwic, Witold Kołodziejski, Elżbieta Więcławska-Sauk, Andrzej Sabatowski (fot. KRRiT)Article

W dokumencie regulator podkreśla też, że w zakresie jego działalności w najbliższych latach powinna być praca na rzecz przepisów o nadmiernej koncentracji w mediach. Członkowie KRRiT piszą w przyjętej strategii, że misją Rady jest zapewnienie wolności słowa w radiu i telewizji, prawa do informacji, samodzielności dostawców usług medialnych i dbałość o interes odbiorców. Jako główne cele swojej strategii wskazuje natomiast na początek zapewnienie prawidłowego poziomu finansowania mediów publicznych, w stopniu pozwalającym na realizację ich zadań ustawowych.

Do tego celu - czytamy w raporcie - należy wykorzystywać też nowe media, kładąc nacisk na stopniowe ograniczanie działalności reklamowej nadawców oraz uporządkowanie przepisów dotyczących udzielania pomocy publicznej zgodnie ze standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Kolejnym celem jest „uzyskanie transparentności własności i źródeł finansowania mediów oraz zachowanie konkurencji na rynku dostawców usług medialnych”.  W strategii stawiać się będzie też mocny akcent na rozwój różnorodności oferty programowej naziemnej radiofonii i telewizji przy uwzględnieniu roli mediów społecznych i lokalnych, a także zapewnienie dostępu do mediów wszystkim grupom społecznym.

Regulator podkreśla także, jak ważną w jego działalności będzie ochrona małoletnich przed wpływem „linearnych i nielinearnych usług medialnych” - tych, które mogłyby zaszkodzić fizycznemu, psychicznemu i moralnemu rozwojowi dzieci i młodzieży.

Jako jeden z głównych obszarów działalności w latach 2017-2022, KRRiT wskazuje działanie na rzecz przygotowywanych przepisów, zapobiegających nadmiernej koncentracji w mediach. - Aby regulacje były skuteczne, upoważniony organ kontrolny powinien dokonywać systematycznych przeglądów rynku mediów w celu ustalenia stopnia koncentracji, a także dysponować odpowiednimi kompetencjami do badania pozycji poszczególnych podmiotów (grup kapitałowych). Konstytucyjne umocowanie KRRiT oraz obecne kompetencje regulatora rynku mediów wskazują, że powinna ona pełnić rolę organu dokonującego przeglądów rynków medialnych. KRRiT posiada w tym zakresie doświadczenie, bowiem dokonuje regularnie oceny sytuacji na rynku mediów - dowodzi KRRiT w przyjętej strategii.

Członkowie Rady zwracają też uwagę, że ich kompetencje w reagowaniu na nadmierną koncentrację ograniczają się teraz do możliwości cofnięcia koncesji, jeśli nadawca uzyskuje pozycję dominującej na danym rynku lub w przypadku przejęcia kontroli nad jego działalnością. Podkreślają też, że to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta - w myśl prawa - bada, czy na rynku mediów nie zachodzi koncentracja. Zaś przeciwdziałanie pozycji dominującej w telekomunikacji należy do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE). - KRRiT postuluje zmianę przepisów ustawowych w celu zapewnienia ścisłej współpracy oraz wymiany informacji z Prezesem UOKiK i Prezesem UKE w tym obszarze - czytamy w dokumencie KRRiT.

Strategia została przyjęta podczas ostatniego marcowego posiedzenia KRRiT.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT chce systematycznie kontrolować koncentrację mediów. „To konieczne, aby regulacje były skuteczne”

7 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
ja mam nadzieję,
że kto umie chce i może jak najlepiej będzie systematycznie to robić,by wyszła najlepsza ustawa z możliwych i najbardziej efektywna,realizowana w praktyce i oddająca max to o co chodziło ustawodawcom,tym co czekają na ustawę i na jej efekty,oraz taka,którą najtrudniej racjonalnie będzie podważyć,bo wiadomo,że różnych bredni i zarzutów z kosmosu nie zabraknie.To się tyczy też i innych ustaw nawet jeśli to sen naiwnego.I tyle,co nie zmienia faktu,że o ile jedne są uchwalane za prędko przyuniemożliwiającym pracę kocioryku i idiotycznych kompromitujących opozycję,nie daj Panie przyszłą władzę zachowaniach,co nie usprawiedliwia obecnej,a przynajmniej nie całkiem,to inne wloką się gorzej niż flaki z olejem,no więc jeśli jeszcze,pomijając dobre i niedobre momenty miałaby być niedobra...na razie nie ma nic, i może być tak,raczej będzie,że wkroczymy w kampanię wyborczą do sejmu senatu i na prezydenta przy tym samym układzie i stanie mediów.NO tak czy inaczej na rozwój i wychowanie innych dziennikarzy trzeba czasu,ale tyle w sprawie samej ustawy.Rózne są te teorie,że kto mamedia ten przegrywa,albo mając media,albo odwrotne,kto nie ma ten wygrywa,albo kto ma ten wygrywa,ma nieporównywalnie większą szansę,etc.Są oczywiście inne przyczyny wygranych i porażek,ale jeśli znów tvn i polsat mają decydować o tym jak mają wyglądać debaty i cała medialna kampania....choć chyba znów tak będzie.Nawet tamta tvpo,która już sięgała dna w poziomie informacyjnym,oraz w wieeeeelu innych kwestiach,tylko agresja tam buchała z kominów,wystawiła do debat Ziemca,więc tu kogoby obecna nie wystawiła wielkiej różnicy nie będzie,nawet może być na niekorzyść,zresztą jak na to co przed wyborami jednymi i drugimi polsat wyprawiał to przecież też,nie ma co porównywać i wracać.A w końcu w przebudowie rynku nie o to chodzi,w dużym stopniu w ogóle nie o to,przynajmniej wyborcom.:) no ale już mieliśmy wiele zapowiedzi i komentarzy w tym najbardziej groteskowych od tych,co jej nie widzieli,nie czytali,ale już wiedzieli,że ona łamie prawa i obowiązki,praworządność,rynek i wolność obecnych mediów,etc.Potem były dużo madrzejsze komentarze,inne też,potem by ła cisza,co jakiś czas przerywana a ustawy nie ma.No nic,poczekamy.
odpowiedź
User
mon
Inaczej mówiąc PiS chce wprowadzić jeszcze więcej idiotycznych PiSowskich poglądów do programów żeby dalej truć młode i stare umysły. Tylko PiS ma taki mały/wielki problem - młodzi nie słuchają Polskiego Radia i nie oglądają TVPiS. Usiłowanie PiSu do kontroli każdego aspektu życia Polaka źle się dla nich skończy. Słuchaczy w Polskim religijno-Pisowskim Radiu jest coraz mniej i są coraz starsi. To samo dotyczy telewizji. Media Publiczne sukcesywnie stają się mediami dla starych ludzi. Dla młodych nie mają żadnej oferty programowej.
odpowiedź
User
mn
Przecież to towarzystwo nie umie samo sobie sznurówek zawiązać… Kompletnie zbędny "organ".
odpowiedź