SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Ruszyło 5 konkursów KRRiT dotyczących emisji naziemnych

Ruszyły konkursy Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji odnośnie analogowej emisji radiowej (FM) w Zachodniej Polsce. O udzielenie lub rozszerzenie koncesji można się starać w Pile, Złotowie, Porażynie, Lipianach i w Wałczu.

Ogłoszenia dotyczą programów radiowych o charakterze uniwersalnym lub wyspecjalizowanym z tematyką lokalną. Regulator chce, żeby w ramówce znalazły się własne lokalne serwisy informacyjne i publicystyka na temat problemów ludności danego regionu. - Przez audycje realizujące tematykę lokalną rozumie się różne rodzaje i gatunki radiowe, w których prezentowane są aktualne wydarzenia i problemy (społeczne, polityczne, gospodarcze, sportowe i inne) dotyczące lokalnej społeczności, kultura i historia regionu (w tym twórczość ludowa i muzyka ludowa w wykonaniu lokalnych/regionalnych zespołów ludowych itp.), a także użyteczne informacje lokalne - czytamy w ogłoszeniach KRRiT.

Zobacz także: Wysyp wniosków o koncesje 

Do tematyki lokalnej nie są zaliczane jingle z nazwą miasta czy autopromocja. KRRiT oczekuje od zainteresowanych nadawaniem informacji o planach programowych i deklaracji w sprawie działalności lokalnej redakcji. Podmioty zainteresowane emisją, mogą złożyć wniosek w ciągu 45 dni od daty publikacji ogłoszeń (3 lipca).

O jakie częstotliwości mogą zabiegać nadawcy?

W województwie wielkopolskim zainteresowane podmioty mogą składać wnioski dotyczące emisji w Pile (częstotliwość 107,3 MHz, moc 1,0 kW), Złotowie (102,8 MHz, 1,0 kW) i Porażynie (100,4 MHz, 1,0 kW). W województwie zachodniopomorskim konkursy dotyczą emisji w Lipianach (104,3 MHz, 2,0 kW) i w Wałczu (99,6 MHz, 0,2 KW).

Pod koniec 2022 roku archidiecezja szczecińsko-kamieńska zdecydowała o zamknięciu stacji Radio Plus Lipiany i Radio Plus Gryfice. Emisję kontynuuje tylko Radio Plus Szczecin. Decyzję podjęto ze względów finansowych. Problemy rozgłośni działających w małych miastach pogłębiły wysokie ceny energii elektrycznej. Radio Plus Lipiany nadawało na częstotliwości 104,3 MHz, która jest przedmiotem obecnego konkursu KRRiT.

Niedawno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała, że niebawem rozpisze także konkurs na emisję analogową (FM) w Kaliszu. W rozmowie z Wirtualnemedia.pl członek KRRiT prof. Tadeusz Kowalski zapowiedział, że ogłoszenie będzie dotyczyć częstotliwości 89,9 MHz. Z wykazu wolnych częstotliwości radiowych (stan na dzień 12 marca 2024 roku) wynika, że do rozdysponowania są także częstotliwości w Nysie (107,0 MHz, 1,0 kW), Ostrowcu Świętokrzyskim (89,6 MHz, 0,1 kW), Gryficach (90,7 MHz, 2,0 kW) i Szczecinie (88,0 MHz, 0,2 kW).

Dołącz do dyskusji: Ruszyło 5 konkursów KRRiT dotyczących emisji naziemnych

8 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
To ja nikt inny
Konkurs na pasmo, które za parę lat zostanie wyłączone. Częstotliwości na wioskach z małym zasięgiem. Zobaczymy który finansowy samobójca będzie starał się o koncesje. Znowu jakieś siećówki otrzymają koncesje. Ostatnie prezenty pana Świrskiego dla Prawicy?
odpowiedź
User
.
od lat trąbili, że brak już miejsca w analogowym FM.
CUD - znalazło się? dlatego, że nikt nie jest zainteresowany DAB+ czy jak?
odpowiedź
User
rWlkp
Wszystko to dostanie kozioł
odpowiedź