SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT zbadała „19.30”. Wytyka tematy, które pominięto

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeprowadziła monitoring programu informacyjnego „19.30” (TVP1), który zastąpił „Wiadomości”. Regulator opublikował raport z trzynastoma stronami zastrzeżeń. Nie są to poważne zarzuty. KRRiT zarzuca TVP m.in. pomijanie tematów pokazywanych w „Faktach” TVN, „Wydarzeniach” Polsatu i „Dzisiaj” TV Republika.  

KRRiT przypomina, że 20 grudnia ub.r. w wyniku decyzji nowego rządu doszło do przejęcia kontroli nad Telewizją Polską. Tego dnia zamiast „Wiadomości” o godz. 19.30 w TVP1 wystąpił Marek Czyż, który obiecał „czystą wodę bez propagandowej zupy”. 21 grudnia zadebiutował program „19.30”. Według Nielsena, jego debiut obejrzało 4,29 mln widzów. W kolejnych miesiącach popularność audycji spadała. W marcu br. „19.30” oglądało średnio 1,63 mln osób (1,35 mln w TVP1, 210 tys. w TVP Info, a 63,9 tys. w TVP Polonia), co dało 13,51 proc. udziału w widowni pasma. Rok wcześniej główne wydanie „Wiadomości” miało 2,61 mln widzów i 20,2 proc. udziału.

Jakie błędy znalazły się w raporcie KRRiT?

Regulator zarzuca Telewizji Polskiej, że jej sztandarowy program informacyjny w grudniu nie relacjonował w odpowiedni sposób przejęcia mediów publicznych. - W monitorowanych wydaniach serwisu 19.30 w grudniu 2023 r. – w przeciwieństwie do wydań Faktów (TVN), a w szczególności Wydarzeń (Polsat) i Dzisiaj (TV Republika) – nie relacjonowano przejęcia mediów publicznych przez Ministerstwo Kultury oraz wskazanych przez ministra osób. Nie pokazano bezprawnych działań koalicji rządzącej, które zarzuca jej opozycja - czytamy w raporcie.

KRRiT wylicza, że nie pokazano opublikowanych w mediach społecznościowych materiałów o kulisach przejęcia TVP. Nie pojawiły się też krytyczne wypowiedzi konstytucjonalistów i przewodniczącego KRRiT o zmianach. Rada zauważa, że powołanie przez Radę Mediów Narodowych Michała Adamczyka na prezesa TVP określono jako „ogłoszenie nazwiska alternatywnego, popieranego przez polityków PiS, prezesa”.

Dalej KRRiT wspomina, że w styczniu „19.30” w przeciwieństwie do „Faktów”, „Wydarzeń” i „Dzisiaj” nie przedstawiły stanowiska Kancelarii Prezydenta w sprawie nakazu aresztowania Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. - Dwa dni później, gdy wszystkie serwisy informowały o zatrzymaniu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w Pałacu Prezydenckim, w 19.30 nie poruszono wątku autobusu miejskiego, który (zdaniem opozycji możliwie celowo) blokował wyjazd z Belwederu kolumny prezydenckiej, choć odniosły się do niego zarówno Wydarzenia (w drugim materiale w serwisie), Fakty (ostatni materiał w serwisie pod hasłem spisek autobusowy) oraz Dzisiaj (materiał pod hasłem przypadkowy zbieg niefortunnych zdarzeń) – tłumaczy KRRiT.

W tym samym miesiącu KRRiT zarzuca TVP pominięcie informacji o oskarżeniu 30 osób w sprawie korupcji w szczecińskim szpitalu i wniosku prokuratury o uchylenie immunitetu byłego marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Informacja pojawiła się w „Faktach”, „Wydarzeniach” i „Dzisiaj”, a 3, ani 4 stycznia nie została poruszona przez „19.30”. KRRiT zarzuca też TVP poświęcanie więcej czasu na krytykę prezydenta Andrzeja Dudy po obronie Kamińskiego i Wąsika. Inne zastrzeżenie to niepokazanie ujęcia ministra Bartłomieja Sienkiewicza siedzącego podczas hymnu w Sejmie (TVN, Polsat i TV Republika pokazały ujęcie). W lutym KRRiT zarzuca „19.30” pominięcie wystąpienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego na forum Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, dotyczące kłamstw Rosji w kontekście wojny na Ukrainie.

KRRiT: opóźnienia w „19.30”

Po zmianach w TVP, dziennikarze i pracownicy techniczni przez wiele tygodni pracowali w niemal „polowych” warunkach. Nie mieli dostępu do pełnej infrastruktury newsowej, która znajdowała się w dotychczasowej siedzibie Telewizyjnej Agencji Informacyjnej na Placu Powstańców Warszawy. Trwał tam protest byłego szefostwa TVP. Mimo tego, KRRiT zarzuca „19.30” późniejszą reakcję niż konkurencja na niektóre wydarzenia.

- Biorąc pod uwagę monitorowany okres, a także zaobserwowane w tym czasie pominięcia niektórych tematów w serwisie 19.30 lub opóźnienia w ich przedstawieniu (w porównaniu z serwisami konkurencyjnych nadawców) należy zauważyć, że zazwyczaj były one związane z relatywnie pozytywnym przedstawieniem działań obecnego rządu lub jego poszczególnych przedstawicieli. Np. brak doniesień o decyzji KE ws. dofinansowania produkcji amunicji w Europie w wydaniu 19.30 z 17 marca br. uzupełniono w materiale nadanym dzień później, w którym minister obrony narodowej odpierał potencjalne zarzuty w sprawie zbyt małych środków dla polskiej zbrojeniówki, a jako odpowiedzialnego za ten stan rzeczy wskazał poprzedni rząd - czytamy w raporcie KRRIT. Regulator zauważył też, że w „19.30” często pozytywnie pokazywany przez prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Przypomniano popularne w mediach społecznościowych wpadki „nowej” TVP. Na przykład nazwanie na grafice Papui-Nowej-Gwinei mianem Papuły-Nowej Gwinei. KRRiT zauważyła też, że na grafice dotyczącej przestępstw wobec osób transpłciowych, słupek jest większy niż powinien, zgodnie z przedstawionymi danymi. Wytknięto wpadkę reporterki, która hiszpańskie miasto Oviedo przedstawiła jako Ovideo. Przypomniano błędną interpretację sondażu „Kto Pani/Pana zdaniem wygra najbliższe wybory samorządowe?”. „19.30” podała wówczas, że Koalicja Obywatelska ma dwa razy wyższe poparcie niż Prawo i Sprawiedliwość. Badanie dotyczyło wiary w zwycięstwo, a nie poparcia. TVP tłumaczyła to błędem ludzkim. Dzień później opublikowano poprawnie dane. 

Dołącz do dyskusji: KRRiT zbadała „19.30”. Wytyka tematy, które pominięto

33 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Rysio
Ten pan ze zdjęcia ma za nisko prompter, dlatego wygląda na nadętego (między innymi dlatego) jakby zadzierał nosa.
odpowiedź
User
Soban
Nie oglądam 19:30
odpowiedź
User
sky
I tak właśnie ma być !!! Bez tej młócki z polsatu, tvnu, republiki
odpowiedź