SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT: nowe multipleksy radia cyfrowego, bez planów na rozwój telewizji cyfrowej

W poniedziałek podczas trwającej Konferencji PIKE przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zapowiedział, że w latach 2017-2022 regulator zamierza w większym stopniu skupić się na rozwoju radia cyfrowego niż naziemnej telewizji cyfrowej. Doprecyzował również, że KRRiT będzie musiał lepiej zdefiniować proponowane zapisy o dekoncentracji.

Witold Kołodziejski i Marcin Cichy, fot. Łukasz BrzezickiArticle

Występujący na panelu podczas Ogólnopolskiej Konferencji Operatorów Komunikacji Elektronicznej oraz Forum Telewizji Lokalnych Witold Kołodziejski podziękował nadawcom, operatorom i wszelkim podmiotom, którzy wzięli udział w konsultacjach społecznych nad „Strategią Regulacyjną KRRiT na lata 2017-2022”. - Z państwa środowiska mieliśmy duży odzew, to były partnerskie rozmowy - zaznaczył.

Kołodziejski zapewnił, że będą one brane pod uwagę przy tworzeniu strategii rządowej z uwzględnieniem planu gospodarczego, przygotowanego przez wicepremiera Matusza Morawieckiego.

- KRRiT ogłosiła strategiczne kierunki rozwoju. Chcieliśmy w ten sposób dać kierunek rozwoju na rynku, właśnie po to, abyście mogli państwo racjonalnie planować swoje biznesy. Żeby nie było takich sytuacji, że władza coś zrobi i nie wiadomo na co się przygotować - dodał.

W planach KRRiT na najbliższe pięć lat ujęto kwestie związane ze zmianą standardu nadawania sygnału telewizyjnego z DVB-T na DVB-T2 z podniesieniem jakości z SD do HD oraz zastosowaniem sposobu kompresji High Efficiency Video Coding (HEVC). Krajowa Rada nie przewiduje jednak nadmiernego rozszerzania oferty programowej naziemnej telewizji cyfrowej.

- Nie planujemy jakiegoś szczególnego rozszerzenia rynku bezpłatnej telewizji naziemnej. To jest duża wskazówka w stronę nadawców, jak ten rynek widzimy - podkreślał Kołodziejski.

Witold Kołodziejski zapowiedział także kontynuację wdrożonych przez KRRiT w poprzednim składzie działań dotyczących rozwoju radia cyfrowego w Polsce. - Planujemy uruchomienie nowych multipleksów, ale nie będziemy zmuszali nadawców analogowych do prowadzenia wieloletnich symulcastów cyfrowo-analogowych, albo wyznaczali datę switch-off (wyłączenie radia analogowego - przyp. red.). Na to jeszcze za wcześnie - przybliżył przewodniczący KRRiT.

W konsultacjach społecznych do przyjętej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji strategii wskazywano także na kwestie dotyczące dekoncentracji kapitału w mediach. Do zadań na najbliższe lata Rada wpisała sobie też ochronę przez tzw. własnością krzyżową. Chodzi o jednoczesne posiadanie radia, telewizji, VoD, prasy, kin, reklamy zewnętrznej, usług internetowych i mobilnych.

Niemal wszystkie uwagi dotyczące tego wątku podkreślały brak aktualnych analiz wskazujących na zagrożenie w związku z nadmierną koncentracją kapitału w mediach, a także sugerowały brak powiązania między pluralizmem a kwestią kapitału w mediach. Nadawcy stanowczo zaprotestowali przeciw rozszerzeniu kompetencji KRRiT w tym obszarze, wskazując na istniejące już regulacje w prawie konkurencji, telekomunikacyjnym i w samej ustawie o radiofonii i telewizji.

Odniósł się do tego wczoraj na Konferencji PIKE w Sopocie przewodniczący Krajowej Rady. Witold Kołodziejski zaznaczył, że regulator przeprowadził w tej sprawie konsultacje z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. - Zapisy o dekoncentracji czasem są źle rozumiane jako system restrykcyjny, który ma powodować konieczność sprzedawania udziałów. Trzeba lepiej zdefiniować konkurencyjność i krzyżowanie rynków. Później ewentualnie można uruchamiać jakieś narzędzia w sytuacji kiedy pojawiają się problemy, ale nie wcześniej, zakazując transakcji czy ruchów rynkowych - podkreślał Kołodziejski.

Konferencja Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej odbywa się w Sopocie, w dniach 22-24 maja. Portal Wirtualnemedia.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT: nowe multipleksy radia cyfrowego, bez planów na rozwój telewizji cyfrowej

5 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Szkoda więcej gadać....
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji PiS....
odpowiedź
User
iksiński
mam do Was pytanie - czy ktoś z Was względnie ktoś z Waszych znajomych korzysta z kodowanej oferty MUX4 kontrolowanej przez Cyfrowy Polsat czy też, jak mi się wydaje, kontrola ta sprowadza się tylko i wyłącznie do zablokowania częstotliwości aby DVB-T nie było zbyt atrakcyjne i nie zagrażało platformie satelitarnej?
odpowiedź
User
Wiktor
Czekam na odbiór radia cyfrowego o większym zasięgu w podlaskim
odpowiedź