SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT przedłużyła trzy koncesje tv. Naziemna stacja nie może ograniczyć treści lokalnych

Podczas środowego posiedzenia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przedłużyła o 10 lat koncesje kanałów Polsat 1, TV Asta i TVC. Jak informuje Wirtualnemedia.pl prof. Tadeusz Kowalski, członek KRRiT, regulator w przypadku ostatniego nadawcy nie zgodził się na drastyczne ograniczenie odsetka tematyki lokalnej. Karol Warda, wiceprezes Grupy MWE zapowiada kolejny wniosek w tej sprawie. Będzie ona przewidywał emisję większej liczby treści lokalnych. 

W ofercie TVC jest m.in. amerykański serial „Gliniarz i prokurator” W ofercie TVC jest m.in. amerykański serial „Gliniarz i prokurator”

Obecna koncesja satelitarna stacji Polsat 1 kończyła się 11 maja 2025 roku. Kanał nadaje od 18 grudnia 2025 roku i jest skierowany do Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających za granica. Nadaje głównie programy rozrywkowe i seriale, znane z oferty Telewizji Polsat.  Polsat 1 można oglądać m.in. w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

TV Asta z Piły oficjalnie rozpoczęła nadawanie w 1995 roku, a od 2012 roku stacja jest dostępna w wysokiej rozdzielczości (HD). W ofercie kanału dostępnego w sieciach kablowych m.in. w Pile, Chodzieży, Czarnkowie, Ujściu, Złotowie, Wałczu i Mirosławcu są programy informacyjne, kulturalne, sportowe i motoryzacyjne.  Z danych Krajowego Instytutu Mediów wynika, że od lipca 2023 roku do czerwca 2024 roku 2,2 proc. respondentów z Wielkopolski zadeklarowało oglądanie TV Asta w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Ma to odpowiadać 64,193 tys. widzom. Obecna koncesja TV Asta kończy się 9 czerwca 2025 roku.

TVC z nową koncesją, ale nie może ograniczać liczby treści lokalnych

Do 8 lutego 2025 roku obowiązywała dotychczasowa koncesja TVC. KRRiT zdecydowała, że spółka MWE Broadcast może kontynuować nadawanie stacji i MUX-L3 naziemnej telewizji cyfrowej w Częstochowie i Tomaszowie Mazowieckim.

Pod obecną nazwą TVC funkcjonuje od grudnia 2020 roku. Wcześniej działała jako NTL Radomsko i należała do TVN. Pierwszą koncesję stacja uzyskała w 1994, wchodząc w skład sieci TV Odra. Później transmitowała Naszej TV i TV4, aż została przejęta przez TVN.

Prof. Tadeusz Kowalski informuje Wirtualnemedia.pl, że mimo przedłużenia koncesji, KRRiT nie zgodziła się na zmniejszenie odsetka treści lokalnych z 70 proc. do 4 proc. Zdaniem regulatora to zbyt mało. Nadawca może wystąpić ponownie o zmianę programową, ale nie powinna oznaczać tak drastycznego ograniczenia treści lokalnych.

Karol Warda, wiceprezes Grupy MWE Networks potwierdza, że złożyła ona wniosek o zmianę zapisów koncesji. - Podobnie jak inni nadawcy, widzimy, że utrzymanie modelu zakładającego aż 70 proc. godzin treści lokalnych dziennie jest już po 2023 roku biznesowo nierealne. Zmieniająca się konsumpcja treści, dominacja lokalnych portali internetowych jako źródła informacji dostępnych 24 godziny na dobę, a także rosnące koszty produkcji programów lokalnych sprawiają, że ten model nie znajduje już odzwierciedlenia w rzeczywistości rynkowej - zauważa w rozmowie z Wirtualnemedia.pl.

Firma zamierza złożyć kolejny wniosek o zmianę warunków koncesji. - Stacje takie jak nasza muszą dostosować ofertę programową, wprowadzając treści o szerszym zasięgu, które pozwolą na przyciągnięcie widzów i utrzymanie płynności finansowej. Działamy w oparciu o interpretację koncesji, która była konsultowana w rozmowach z różnymi przedstawicielami KRRiT i staramy się balansować pomiędzy wymaganiami formalnymi a realiami rynkowymi. Doceniamy decyzję KRRiT o przedłużeniu naszej koncesji na kolejne 10 lat i widzimy w niej dowód na zrozumienie wyzwań, z jakimi mierzą się nadawcy o profilu lokalnym i regionalnym. Oczywiście, że zamierzamy złożyć wniosek o dostosowanie procentu tematyki lokalnej do bardziej realnego poziomu, na przykład 10 proc., co jest realne i pozwoli nam nadal działać efektywnie i dostarczać treści wartościowe dla naszych widzów. Najważniejszy jest widz i to on rządzi pilotem - zapowiada Warda.

Obecnie w ramówce TVC treści lokalne są dostępne przeważnie w godzinach rannych. Od godz. 6 do 7.15 stacja nadaje kilka odcinków magazynu „U nas w…”. Od 7.15 do 8.25 można oglądać programy z „Z lokalnego archiwum”, a od 8.25 do 9.45 „W TVCentrum uwagi”. W ofercie kanału są głównie seriale, np. „Gliniarz i prokurator”, programy rozrywkowe „77TV”, „Zakręcone zwierzątka z internetu” czy formaty dokumentalne „II wojna światowa -bez tajemnic”, „Kupiec Hitlera”, „Przełomowe bitwy”, „Celnicy”.

Od kwietnia na podstawie koncesji satelitarnej nadaje siostrzany wobec TVC kanał TVC Super o profilu rozrywkowo-serialowo-filmowym. Zarówno TVC, jak i TVC Super prowadzą niekodowaną emisję satelitarną na pozycji Hot Bird 13E.

Dołącz do dyskusji: KRRiT przedłużyła trzy koncesje tv. Naziemna stacja nie może ograniczyć treści lokalnych

10 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
valdo
A to ciekawe.Polsatowi1 skończyła się koncesja zanim zaczął nadawać.
7 0
odpowiedź
User
X
KRRiT powinna odebrać koncesję dla TVC. Treści lokalne zostały zepchnięte na godziny, w których większość osób jest w pracy. Do tego wpadli na cwaniacki sposób emitowania powtórek (zupełnie nieaktualnych programów z archiwum... wszystko tylko po to, aby liczba godzin zgadzała się). Tak naprawdę MWE zależy tylko na częstotliwościach, lokalnych MUXach.
9 1
odpowiedź
User
.
"Obecna koncesja satelitarna stacji Polsat 1 kończyła się 11 maja 2025 roku." - jaki dzisiaj dzień i rok mamy?
4 3
odpowiedź