SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Świrski przewodniczącym KRRiT, Glapiak jego zastępczynią

W poniedziałek odbyło się pierwsze posiedzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z udziałem niedawno wyłonionych członków. Teresa Brykczyńska, rzeczniczka KRRiT, informuje Wirtualnemedia.pl, że na przewodniczącego nowej Rady wybrano Macieja Świrskiego. Jego zastępczynią została Agnieszka Glapiak.

Członkowie KRRiT: prof. Tadeusz Kowalski, Agnieszka Glapiak, dr hab. Hanna Karp, Maciej Świrski i Marzena Paczuska (fot. KRRiT)Członkowie KRRiT: prof. Tadeusz Kowalski, Agnieszka Glapiak, dr hab. Hanna Karp, Maciej Świrski i Marzena Paczuska (fot. KRRiT)

Dotychczas Świrski był przewodniczącym rady nadzorczej Polskiego Agencji Prasowej, a Glapiak jej sekretarzem. 16 września br. zostali wybrani przez Sejm do KRRiT. Byli kandydatami klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. We wtorek Rada Mediów Narodowych ma wybrać ich następców w PAP. 

Kim są Świrski i Glapiak?

Świrski jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, PMTP University of Wisconsin (Milwaukee), MBA (Akademia Koźmińskiego). W 2012 r. założył Redutę Dobrego Imienia - Polską Ligę przeciw Zniesławieniom, której jest prezesem. Statutowym celem fundacji jest obrona dobrego imienia Polski na drodze prawnej i informacyjnej.

W latach 2016-2018 pełnił funkcję wiceprezesa Polskiej Fundacji Narodowej. Jest blogerem politycznym (publikuje na Salon24.pl i wPolityce.pl). W sejmowym uzasadnieniu zwrócono uwagę, że Świrski jako pierwszy postawił publicznie kwestię związku pomiędzy wizerunkiem Polski a bezpieczeństwem narodowym w kontekście art. 5 Traktatu NATO i w ramach działań Reduty Dobrego Imienia o tym przypomina.

Od 2006 do 2009 r. Świrski był wiceprezesem PAP, odpowiadając za technologie, finanse i działalność internetową agencji. "W czasie jego kadencji w zarządzie, PAP po raz pierwszy w historii swojego działania jako SSP uzyskała dodatni wynik finansowy" - napisano w sejmowym uzasadnieniu kandydatury Świrskiego.

Agnieszka Glapiak w 1991 roku związała się z Telewizją Polską, gdzie zaczęła pracę w Redakcji Publicystyki i Reportażu TVP1. Później pracowała także w TVP3. Za rządów Jerzego Buzka, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego kierowała Centrum Informacyjnym Rządu. W latach 2016-2018 Glapiak była związana z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stała na czele Departamentu Komunikacji Społecznej. Odpowiadała wówczas za współpracę z mediami podczas Światowych Dni Młodzieży. Później przeszła do Ministerstwa Obrony Narodowej, gdzie kierował Centrum Operacyjnym szefa tego resortu.  

Następcy m.in. Witolda Kołodziejskiego

W lipcu Senat powołał do KRRiT prof. Tadeusza Kowalskiego, medioznawcę z Uniwersytetu Warszawskiego. Tydzień temu prezydent Andrzej Duda wskazał do tego gremium Marzenę Paczuską, w przeszłości m.in. szefową „Wiadomości” TVP1. Głowa państwa wybrała też do Rady dr hab. Hannę Karp, związaną ze środowiskiem Radia Maryja. Głośno było o niej pod koniec 2017 roku. Wówczas w oparciu m.in. o analizę medioznawczyni KRRiT nałożyła na TVN prawie 1,5 mln zł kary za relacje z protestu sejmowego w grudniu 2016 roku. Po fali krytyki przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski cofnął karę.

We wrześniu skończyła się sześcioletnia kadencja Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W skład KRRiT wchodzili: Witold Kołodziejski (przewodniczący), Teresa Bochwic (wiceprzewodnicząca), Elżbieta Więcławska-Sauk (członek), prof. Janusz Kawecki (członek) oraz Andrzej Sabatowski (członek). Nowi członkowie KRRiT będą pełnić swoje funkcje do września 2028 roku.

Dołącz do dyskusji: Świrski przewodniczącym KRRiT, Glapiak jego zastępczynią

17 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
hs
Świrski, wieczny nieudacznik, tu pewnie osiągnie "sukcesy" takie jak zwykle.
odpowiedź
User
redd
Zbieranina pięknych umysłów, co jeden to większy dramat. Można się załamać.
odpowiedź
User
tadeus
No to teraz oddawajcie koncesje.
odpowiedź