SzukajSzukaj
dołącz do nas Facebook Google Linkedin Twitter

KRRiT: Telewizja Polska zrealizowała plan programowy, modyfikacje wpłynęły pozytywnie na program

Telewizja Polska w pełni zrealizowała w 2015 roku plan programowy w zakresie struktury gatunkowej anten TVP1 i TVP2. Wprowadzone modyfikacje w większości wpłynęły pozytywnie - wynika z raportu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Siedziba Telewizji Polskiej, fot. PAP / Paweł Kula Article

Z raportu KRRiT wynika, że TVP1 realizowała założony plan programowy i nadawała różne wymagane kategorie audycji, ale wprowadziła modyfikacje, które dotyczyły udziału w rocznym programie poszczególnych kategorii. W stosunku do planu antena zwiększyła udział rozrywki (więcej o 875 godz.) oraz nieznacznie sportu (o 13 godz.), przy jednoczesnym zmniejszeniu udziałów większości pozostałych kategorii ustawowych. W 2015 roku nadano w TVP1 mniej informacji (o 319 godz.), publicystyki (o 337 godz.), kultury (o 220 godz.) oraz edukacji (o 195 godz.).

Program Jedynki dostarczał głównie rozrywki, bieżących informacji oraz treści dotyczących kultury. Jednak różnice udziałów poszczególnych rodzajów audycji mogły wpłynąć niekorzystnie na jakość programu. Szczególnie niepokojące - zdaniem KRRiT - jest zmniejszenie udziału informacji i publicystyki przy znacznym zwiększeniu rozrywki.

TVP2 realizowała strukturę gatunkową programu zgodnie z planem. W porównaniu do planu Dwójka wyemitowała w 2015 roku więcej godzin audycji edukacyjnych (wzrost o 99 godz.) oraz audycji rozrywkowych (więcej o 114 godz.). Zmniejszono z kolei udział publicystyki (mniej o 223 godz.) oraz audycji poświęconych kulturze (mniej o 219 godz.). Krajowa Rada ocenia, że wprowadzone zmiany były niewielkie i nie miały znaczącego wpływu na zawartość programu nadanego w ubiegłym roku.

W ocenie KRRiT, Telewizja Polska w pełni zrealizowała plan programowy w zakresie struktury gatunkowej obydwu programów ogólnopolskich. Wprowadzone przez spółkę modyfikacje w większości wpłynęły pozytywnie na jakość nadanych w ubiegłym roku programów. Krajowa Rada wymienia m.in. wzbogacenie TVP2 w treści edukacyjne oraz zwiększenie udziału premier w Dwójce.

W ofertach programowych TVP1 i TVP2 znalazły się również nieplanowane audycje informacyjne (związane z referendum w kwestii JOW), publicystyczne (m.in. temat wizyty papieża Franciszka w USA), kulturalne (o nowościach wydawniczych), edukacyjnych (m.in. telenowela dokumentalna opowiadająca historie wcześniaków i ich rodzin), a także rozrywkowe (w TVP1 - tematyka podróżnicza i muzyczna, a w TVP2 - serial komediowy).

TVP zrealizowała także plan w zakresie norm dotyczących czasu przeznaczonego na prezentację stanowisk partii politycznych, związków zawodowych i związków pracodawców. Tego rodzaju audycje zajęły 72,5 godz. w ciągu roku (w TVP1). Anteny nie zrealizowały natomiast planu w zakresie emisji audycji przedstawiających nieodpłatną działalność organizacji pożytku publicznego oraz audycji popularyzujących odpis 1 proc. podatku dochodowego na rzecz OPP.

Celem przeprowadzonej kontroli była analiza wykonania planów uzgodnionych z KRRiT głównie pod kątem wykorzystania przyznanych środków abonamentowych.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: KRRiT: Telewizja Polska zrealizowała plan programowy, modyfikacje wpłynęły pozytywnie na program

3 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
!
To se ne vrati...
19 10
odpowiedź
User
ała
2015r. Kiedyś będzie się mówiło, że to był dobry rok.
9 10
odpowiedź
User
mars
Jakie to ma znaczenie, skoro wiadomości są propagandą, a publicystyka pro-pisowska? Jak w ogóle można główny program TVP nazywać gatunkiem informacyjnym? Czy KRRiT chce zasłużyć się u nowej władzy? Przecież to są wiadomości tylko z formalnego punktu widzenia, bo przecież niewiele mają wspólnego z gatunkiem informacyjnym: bezstronnym, obiektywnym, rzetelnie przedstawiającym wydarzenia bez kolorytu publicystycznego. Jaki sens ma taka analiza? Możemy g... nazwać perfumami, ale to nie to samo.
8 10
odpowiedź