SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT ukarała stację TVN

TVP i Polsat nie są jedynymi nadawcami, których KRRiT ukarała w związku z autopromocją w programach informacyjnych. Jak dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl, grzywnę nałożono także na TVN.

Siedziba TVNArticle

W poniedziałek informowaliśmy, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła kary w wysokości 35 tys. zł na Telewizję Polską i Polsat. - Przewodniczący KRRiT wydał 2 decyzje  w związku z promowaniem przez nadawców własnych imprez sylwestrowych w audycjach informacyjnych (co jest emisją ukrytego przekazu handlowego): na TVP SA została nałożona kara pieniężna w wysokości 35 tys. zł w związku z autopromocją „Sylwestra Marzeń” w audycji „Wiadomości” (29 i 31 grudnia 2021 r.), na Telewizję Polsat Sp. z o.o. została nałożona kara pieniężna w wysokości 35 tys. zł w związku z autopromocją „Sylwestrowej Mocy Przebojów” w audycji „Wydarzenia” (30 grudnia 2021 r.) - poinformowała Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowa KRRiT.

Już pod koniec 2021 roku informowaliśmy, że wpłynęły skargi: Jana Dworaka, Juliusza Brauna, Janusza Daszczyńskiego (byli prezesi TVP) i Krzysztofa Lufta (były członek KRRiT) na wydanie „Wiadomości” z końca grudnia. 18 minut poświęcono wówczas zbliżającej się imprezie sylwestrowej TVP, a w „Gościu Wiadomości” Michał Adamczyk przeprowadził rozmowę z Zenonem Martyniukiem i Rafałem Brzozowskim. Decyzja o karze zapadła w kwietniu br., a jeszcze pod koniec sierpnia KRRiT nie zdecydowała o jej wysokości.

TVN ma zapłacić 30 tys. zł

Kończąca kadencję KRRiT zdecydowała też o wymierzeniu kary TVN.  - W związku ze skargą dotyczącą autopromocji gali ramówki jesiennej w „Faktach” TVN, 26 sierpnia 2022 r. Przewodniczący KRRiT wydał decyzję nakładającą na nadawcę karę pieniężną w wysokości 30 tys. zł. Było to podobne naruszenie ustawy o radiofonii i telewizji co w przypadku promowania imprez sylwestrowych w „Wiadomościach” i „Wydarzeniach”. Powyższe postępowania były prowadzone w związku ze skargami, które wpłynęły do KRRiT - informuje Wirtualnemedia.pl Brykczyńska.

Kara dotyczy prawdopodobnie relacji z jesiennej konferencji ramówkowej wyemitowanej w "Faktach" w sierpniu ub.r.

TVN Warner Bros. Discovery na razie nie komentuje kary. Czołowe telewizje od lat w swoich serwisach informacyjnych informują o kolejnych ramówkach, co jest przyjętą praktyką na rynku i dotąd nie było obejmowane sankcjami przez regulatora rynku.

TVP i Polsat zamierzają się odwołać

TVP, na którą KRRiT już w czerwcu 2021 roku nałożyła 30 tys. zł kary za promowanie w „Wiadomościach” z 4 maja 2020 roku propozycji programowych (seriali „Włoska Rodzina”, „Leśniczówka” i teleturnieju „Jaka to melodia?”) nie wykluczyła odwołania się od decyzji regulatora do sądu. - Decyzja dopiero dotarła do TVP i jest analizowana. W związku z tym, że wybiórcze działanie KRRiT względem nakładania kar na nadawców w tym zakresie nasuwa wątpliwości, TVP rozważa złożenie skargi do sądu w celu umożliwienia określenia linii orzeczniczej i standardów w tym zakresie - zapowiedział w rozmowie z Wirtualnemedia.pl Zespół Rzecznika TVP.

O odwołaniu się już zdecydował Polsat. Zdaniem przedstawiciela stacji Zygmunta Solorza, media na całym świecie, pod koniec grudnia informują o imprezach sylwestrowych. - 31 grudnia – w Sylwestra – najczęściej najważniejszym wydarzeniem, o którym nie sposób nie wspomnieć w programach informacyjnych jest właśnie „Sylwester". Telewizje informacyjne na całym świecie zapowiadają i relacjonują tego dnia zabawy sylwestrowe. Nie zgadzamy się więc z decyzją KRRiT i będziemy się od niej odwoływać - stwierdził Matwiejczuk.

Z danych Nielsena wynika, że w sierpniu br. „Fakty" w TVN i TVN24 Bis miały 22,97 proc. udziału w rynku telewizyjnym.

Dołącz do dyskusji: KRRiT ukarała stację TVN

11 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
Mariusz L. K.
30 tyś !!!!!!To jedna dziesiąta wynagrodzenia Pani Kasi

Ciekawe... A ileż to zarabiają w KurWizji panie(?) Danusia i Madzia, panowie(?) Jarek, Michał, Krzysio- w stacji, która otrzymuje daninę od (nie)rządu PiSIorskiego i prócz tego zrzutkę od wszystkich podatników???
odpowiedź
User
Teleman
Grzegorz Jankowski "punkt widzenia " zapowiada reklamy ... teraz 6 minut reklam , i na 6 minut zmieniam program , wracam po 6 minutach na i to rozumiem i to mi się podoba .
odpowiedź
User
***
Jeszcze TVP i Polsat nie pozbierało się po wczorajszym, a już dzisiaj następna stacja.
odpowiedź