SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

KRRiT zajmie się materiałami w „Wiadomościach” dot. śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. TVP złożyła wstępne wyjaśnienia

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło 28 skarg na wydanie „Wiadomości” TVP1 poświęcone śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. KRRiT prowadzi w tej sprawie postępowanie, ze wstępnych wyjaśnień Telewizji Polskiej ma wynikać, że "była to reakcja na wystąpienie przewodniczącego Tuska w Gdańsku, przypominająca wcześniejszą postawę polityków PO".

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska / fot. Renata DąbrowskaArticle

W ostatnich dniach na Telewizję Polską spłynęła fala krytyki z powodu dwóch programów. W miniony czwartek w „Minęła 20” w TVP Info wyemitowano filmik autorstwa Barbary Pieli, w którym przedstawiono Jerzego Owsiaka jako nakręcaną figurkę, która powtarza „hej, siema”, a byłą prezydent Warszawy Hannę-Gronkiewicz-Waltz - jak szykuje worki, do który pakuje potem pieniądze z puszek wolontariuszy WOŚP.

Szybko zwrócono uwagę, że w animacji znalazł się przerobiony banknot 200-złotowy - z gwiazdą Dawida i wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego (taka grafika jest dostępna w Nonsensopedii). Barbara Piela tłumaczyła, że to przypadek, a symbolika na banknocie była mało widoczna.

Natomiast Jarosław Olechowski w piątek stwierdził, że szefostwo TAI „stanowczo potępia powielanie antysemickich stereotypów”, a za emisję animacji zawieszono wydawcę „Minęła 20”. Jednocześnie Michał Rachoń został tymczasowo odsunięty od prowadzenia „Minęła 20” i „Woronicza 17”.

W poniedziałek w głównym wydaniu „Wiadomości” w kilku relacjach w negatywnym kontekście pokazano Jerzego Owsiaka (m.in. zwrócono uwagę, że w niedzielę wieczorem po informacji o ataku na Adamowicza nie przerwał finału WOŚP odbywającego się dalej w Warszawie), a w materiale o mowie nienawiści przytoczono tylko wypowiedzi polityków PO, Jerzego Owsiaka, Lecha Wałęsy i Jerzego Stępnia.

Do Krajowej Rady wpłynęło kilkadziesiąt skarg na oba programy. Jeśli chodzi o skargi dotyczące wydania „Wiadomości” z 14 stycznia br. - do środy było ich 28, złożyły je głównie osoby prywatne.

- Wpłynęło 28 indywidualnych skarg na poniedziałkowe „Wiadomości” TVP. Zarzuty to upolitycznianie śmierci prezydenta Adamowicza, przypisywanie mowy nienawiści jedynie przedstawicielom opozycji, manipulacja słowami Jerzego Owsiaka na temat ochrony imprezy - poinformowała Wirtualnemedia.pl Teresa Brykczyńska, rzecznik prasowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Olechowski: wypowiedzi polityków PO to przykłady mowy nienawiści

We wtorek rano do krytycznych opinii na temat poniedziałkowych „Wiadomości” odniósł się na Twitterze Jarosław Olechowski, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej odpowiadającej w TVP za informacje i publicystykę.

- Szanowni Państwo, materiał „Wiadomości” o tzw. „mowie nienawiści” prezentował przykłady nieakceptowalnych wypowiedzi polityków - te najbardziej drastyczne, wzywające wprost do stosowania przemocy fizycznej. To było jedyne kryterium doboru tych konkretnych cytatów - stwierdził Olechowski.

Przewodniczący KRRiT: Telewizja Polska złożyła wstępne wyjaśnienia

W rozmowie z Wirtualnemedia.pl Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie chciał komentować poniedziałkowego wydania „Wiadomości”.

- To niewygodne pytanie, w tej chwili toczy się postępowanie związane ze skargami na poniedziałkowe wydanie „Wiadomości”, zatem nie powinienem się na ten temat wypowiadać. Nie chcę oceniać programu, co do którego prowadzone jest właśnie postępowanie - podkreślił w rozmowie z nami.

Przypomniał, że skargi nie wpłynęły na całe wydanie „Wiadomości” - w większości poświęcone tragedii w Gdańsku, tylko na dwa materiały.

- Właściwie jeden materiał instruujący mowę nienawiści w wydaniu polityków Platformy Obywatelskiej. Będziemy to dopiero oceniać, ale już z pierwszych wyjaśnień ze strony telewizji publicznej wynika, że była to reakcja na wystąpienie przewodniczącego Tuska w Gdańsku, przypominająca wcześniejszą postawę polityków PO. Rzeczywiście wzbudziło to dużo emocji - powiedział nam Kołodziejski.

Postępowanie KRRiT w związku ze złożonymi skargami to standardowa procedura, jaką prowadzi organ. Rada po otrzymaniu skargi zwraca się do nadawcy o nagranie programu i prosi o przedstawienie stanowiska w sprawie zastrzeżeń widzów. Potem regulator decyduje czy zakończyć sprawę, czy prowadzić dalsze działania, które mogą skończyć się ukaraniem nadawcy lub wezwaniem go do przestrzegania Ustawy o radiofonii i telewizji.

Protest przed redakcją informacyjną TVP

W środę wieczorem odbył się protest przed siedzibą TVP Info przy placu Powstańców Warszawy przeciwko mowie nienawiści. Zebrani najpierw uczcili pamięć tragicznie zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, po czym po kolei przemawiali na scenie, wzywając do zmiany języka debaty publicznej.

Jednocześnie Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do KRRiT o zbadanie pokazanej w zeszły czwartek w TVP Info animacji o Jerzym Owsiaku i Hannie Gronkiewicz-Waltz. Według RPO może ona stanowić mowę nienawiści i mieć wydźwięk antysemicki. Bodnar stwierdził też, że śledczy powinni sprawdzić, czy zabójca Pawła Adamowicza podczas pobytu w więzieniu oglądał TVP Info.

Następnego dnia Służba Więzienna poinformowała, że Stefan W., który w niedzielę śmiertelnie ugodził nożem Pawła Adamowicza, podczas odbywania kary miał dostęp do wielu kodowanych stacji, m.in. TVN24, i mógł wybierać, co chce oglądać. Odniosła się w ten sposób do sugestii Wojciecha Czuchnowskiego i Ewy Siedleckiej, że W. w więzieniu mógł oglądać głównie TVP Info (tej stacji nie było w ofercie telewizji w zakładzie karnym w którym przebywał Stefan W.).

W środę wieczorem z kolei prezydent Andrzej Duda spotkał się z członkami Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Rozmawiano o sytuacji w mediach, zwłaszcza pod kątem jakości debaty publicznej.

Natomiast Telewizja Polska w oświadczeniu wydanym w środę po południu stwierdziła, że w ostatnich dniach jej pracownicy i współpracownicy „stali się ofiarami niczym nieuzasadnionej nagonki i agresji”, a wobec niektórych kierowane są groźby. Dodano, że próby przypisywania nadawcy odpowiedzialności za śmierć Pawła Adamowicza będą kierowane na drogę sądową.

Od 22 lipca 2016 roku szefem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest Witold Kołodziejski, a jego zastępcą Teresa Bochwic. Członkami Rady są natomiast Janusz Kawecki, Andrzej Sabatowski oraz Elżbieta Więcławska-Sauk. Zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji kadencja członków Krajowej Rady trwa 6 lat, licząc od dnia powołania ostatniego członka.

Według badania Nielsen Audience Measurement w całym ub.r. średnia oglądalność głównego wydania „Wiadomości” wynosiła 2,48 mln widzów, z czego 2,03 mln w TVP1, a 450,8 tys. w TVP Info.

Dołącz do dyskusji: KRRiT zajmie się materiałami w „Wiadomościach” dot. śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. TVP złożyła wstępne wyjaśnienia

6 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
narek
Jak się czyta te wyjaśnienia to chce się wymiotować...
odpowiedź
User
Tom
W tych materiałach Wiadomości nie było nic złego. Pokazali ze najważniejsi urzędnicy z lat rządów PO-PSL: prezydent, premier, marszałek Sejmu, prezes Trybunału Konstytucyjnego wprost wzywali do użycia siły do rozwiązania sporu politycznego. Latami podgrzewali emocje, prowokując przeciwników politycznych. Wiadomości precyzyjnie pokazały mechanizm funkcjonowania przemysłu pogardy. Stąd taki zajadły atak na redakcję
odpowiedź
User
Straszne
Opozycja i dziennikarze sympatyzujący z PO nie mogą przeboleć, że ludzie oglądają TVP, że dociera do nich inny punkt widzenia, niż tylko tvnowy i gazeto wyborczy przekaz. Mówili to już w kampanii samorządowej, że boli ich, że na wsi ludzie nie oglądają tvn24 . Teraz wyczuli krew i wykorzystują śmierć P.A. aby osłabić TVP
odpowiedź