SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Kryptowaluta Facebooka ma kłopoty. Visa, Mastercard i PayPal opuszczają projekt Libra

Szykowana przez Facebook nowa kryptowaluta o nazwie Libra napotyka na coraz większe trudności w realizacji. Po wątpliwościach zgłaszanych przez instytucje regulacyjne w różnych regionach świata z projektu zaczęli wycofywać się jego najważniejsi partnerzy. Brak swojego wsparcia dla kryptowaluty ogłosiły PayPal, Visa, Mastercard, eBay oraz Stripe. Negatywną opinię na temat Libry wypowiada też grupa G7 uważając kryptowalutę Facebooka za zagrożenie dla światowego systemu finansowego.

Article

W drugiej połowie czerwca br. Facebook oficjalnie zapowiedział wprowadzenie własnej kryptowaluty o nazwie Libra, która ma być obsługiwana za pośrednictwem specjalnej platformy Calibra.

Facebook wyjaśniał, że oparta o technologię blockchain Libra, której wprowadzenie zaplanowano na 2020 r. ma pozwalać na dokonywanie wygodnych płatności internetowych i ma być przeznaczona m.in. dla osób nie posiadających dostępu do tradycyjnych usług bankowych. Według wcześniejszych zapowiedzi Libra miała być wspierana finansowo przez grupę partnerów zrzeszonych w konsorcjum Stowarzyszenie Libra, w którym jest już kilkadziesiąt różnych firm i instytucji. Wśród nich znalazły się Visa, Mastercard, PayPal, Lyft, Spotify, PayU a także Andreessen Horowitz i Union Square Ventures.

Libra budzi obawy

Od momentu ogłoszenia nowego projektu Libra wywołała kontrowersje i wątpliwości. W czerwcu Senat USA zapowiedział, że zamierza przeprowadzić własne dochodzenie dotyczące tego czy Libra nie zagrozi prywatności i bezpieczeństwu użytkowników.

Do instytucji zaniepokojonych planami Facebooka związanymi z Librą dołączyła Komisja Finansów Kongresu USA. Pracujący w niej kongresmeni skierowali do szefów Facebooka oficjalny list, w którym wezwali do natychmiastowego zawieszenie prac nad projektem wprowadzenie Libry do ogólnego obiegu. Podobny apel wygłosił także prezes amerykańskiego Banku Centralnego.

W ślad za Amerykanami poszła Europa. W sierpniu br. Unia Europejska zapowiedziała że rozpocznie dochodzenie w sprawie planów wprowadzenia przez Facebook jego kryptowaluty. Unijne instytucje regulacyjne mają zbadać czy realizacja tego projektu nie ograniczy konkurencji w branży cyfrowych finansów, a także w segmencie przetwarzania danych użytkowników.

Z kolei w połowie września Francja i Niemcy zapowiedziały, że postarają się zablokować wprowadzenie kryptowaluty Facebooka na terenie wspólnoty europejskiej.

Odchodzą najwięksi

Kontrowersje wokół Libry nie pozostały bez konsekwencji dla dalszego rozwoju tego projektu, a jednym z negatywnych efektów jest wycofywanie się z tej inicjatywy jej najważniejszych partnerów.

Kilka dni temu platforma płatnicza PayPal jako pierwsza podjęła decyzję o opuszczeniu projektu Libra. Teraz na podobny krok zdecydowały się także Visa, Mastercard, eBay oraz Stripe.

W swoich komunikatach większość odchodzących partnerów Libry (m.in. Stripe i Visa) twierdzą, że główną przyczyną decyzji o odejściu jest chęć skupienia się na innych przedsięwzięciach, choć padają też zdania o konieczności wyjaśnienia wszelkich zastrzeżeń formułowanych pod adresem Libry przez oficjalne instytucje. Firmy opuszczające Librę zaznaczają też zgodnie, że w przyszłości nie jest wykluczony powrót do współpracy.

W odpowiedzi na wycofanie wsparcia dla nowej kryptowaluty przez ważnych partnerów David Marcus, szef projektu Libra uspokajał na Twitterze, że nie przesądza to w żadnym wypadku o dalszym losie tej inicjatywy, i w niedługim czasie mają się pojawić nowe informacje dotyczące kryptowaluty.

Pomimo uspokajającego tonu Marcusa branżowe media już od dłuższego czasu przewidują, że w związku z rosnącymi kłopotami Libra nie zostanie wprowadzona na rynek w połowie 2020 r., jak wcześniej zapowiadano, lecz o wiele później, jeśli w ogóle projekt przetrwa.

G7: Libra to zagrożenie

Do przeciwników wprowadzenia Libry na rynek dołączyła także grupa G7, która nie kryje swoich obaw związanych z planami Facebooka dotyczącymi tej kryptowaluty.

Jak donosi BBC w raporcie sporządzonym dla G7 przez bankowców nie padają zarzuty dokładnie pod adresem Libry, jest jednak mowa o kryptowalutach takich jak Libra.

Eksperci oceniają, że cyfrowe pieniądze w rodzaju Libry mogą stanowić zagrożenie dla stabilności globalnych rynków i systemów finansowych. Podkreślają też, że każda z kryptowalut powinna być transparentna i posiadać mechanizmy zabezpieczające przed wykorzystywaniem jej np. przez terrorystów czy prania pieniędzy.

W związku z raportem G7 zapowiedziała, że nie udzieli swojego wsparcia żadnej kryptowalucie do momentu, gdy pojawią się widoczne dowody i potwierdzenia, że jest to bezpieczny środek płatniczy.

W drugim kwartale br. Facebook zanotował wzrost wpływów o 27,6 proc. do 16,89 mld dolarów oraz 2,62 mld dolarów zysku netto (wobec 5,11 mld dolarów rok wcześniej). W minionym półroczy koncern odpisał 5 mld dolarów kary nałożonej przez FTC. Ma 2,41 mld użytkowników aktywnych miesięcznie i 1,59 mld codziennie. W ostatnich latach przybywa ich głównie poza Ameryką Północną i Europą, ale Facebook najwięcej zarabia na tych z USA i Kanady.

Newsletter WirtualneMedia.pl w Twojej skrzynce mailowej

Dołącz do dyskusji: Kryptowaluta Facebooka ma kłopoty. Visa, Mastercard i PayPal opuszczają projekt Libra

1 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kolis
Dobrze, bo Libra to nie jest kryptowaluta. Nie spełnia podstawowych założeń kryptowalut.
odpowiedź