SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Książki z Plusem

Zbiór pogodnych radiowych felietonów autorstwa księdza Jerzego Kownackiego to 11 z kolei publikacja oznaczona logotypem Książka z Plusem

Radio Plus działa na Pomorzu od 12 lat, pierwsza książka oznaczona logiem Plusa pojawiła się na półkach księgarskich przed 6 laty. Pomysłodawcą tej idei był ówczesny redaktor naczelny gdańskiego radia Plus Tomasz Arabski. O tytuł ten może ubiegać się każda książka, byleby była ciekawa, traktowała o interesujących sprawach i była dobrze napisana. O przyznaniu tytułu Książki z Plusem decyduje trzyosobowe jury, składające się z członków redakcji. W zamian za umieszczenie loga na książce autor i wydawca otrzymują prawo do bezpłatnej kampanii reklamowej na antenie rozgłośni. Jak do tej pory wśród książek opatrzonych godłem były reportaże, albumy, książki o tematyce religijnej. Od widoków Irlandii, poprzez opis schizmy Lefebvra, aż po krajobrazy kaszubskie i dawne pocztówki mówiące o przeszłości Pomorza.

Najnowsza publikacja opatrzona tym godłem, felietony radiowe autorstwa ks. Jerzego Kownackiego zatytułowane "Na dobry dzień", są ściśle związane z programem radiowym. Ks. Kownacki prowadzi audycję od dwunastu lat. Codziennie w drodze do pracy i przed szkołą słuchają go tysiące ludzi. "Na dobry dzień", to wybór dokonany spośród ponad pięciuset radiowych spotkań ze słuchaczami.

Ks. Jerzy Kownacki, specjalista od liturgiki, przedstawiany jest na antenie, jako "ksiądz dobrze nastawiony". - Znam wielu ludzi, dla których nazwa Radio Plus kojarzy się z jednym nazwiskiem, ks. Kownackim - mówi Adam Hlebowicz, redaktor naczelny gdańskiego Radia Plus. - Nie wyobrażam sobie naszej radiostacji bez porannego, lekko zachrypniętego głosu księdza Jurka, okraszonego niepowtarzalnym "errr", bez jego "noga z gazu" i "głowa do góry".

W tomie znalazło się sto pięćdziesiąt tekstów na wiosnę, lato, jesień i zimę.

- Bardzo denerwuje mnie jęczenie i narzekanie - tak ks. Kownacki tłumaczy tytuł książki "Na dobry dzień". - Staram się zrobić wszystko, aby dzień zaczął się dobrze nie tylko dla mnie.

I tak znajdziemy w książce poradę, jak to zrobić, aby być "dobrze nastawionym", jak w słoneczny dzień nie pozostawać w cieniu, nie popaść w pułapkę sztuki oceniania, być wyjątkowym i dlaczego warto się uśmiechać. Radio i książka to dobrzy partnerzy - uważają w gdańskim Plusie. Są książki, które warto promować. Stąd nasz docelowy pomysł zbudowania Biblioteki z Plusem.

Radio Plus, wspólnie z "Dziennikiem Bałtyckim" i TVG 3, od 9 lat, współfunduje i współorganizuje Nagrodę Artusa - Media Książce, który to tytuł co roku otrzymuje najlepsza książka Pomorza. Jest to druga co do wielkości nagroda literacka w Polsce, zwycięzca bowiem otrzymuje 12 tysięcy złotych. Wśród dotychczas nagrodzonych są m .in. Stefan Chwin, Donald Tusk, Marek Kamiński, Paweł Huelle i Daniel Odija.

Do tej pory jako Książki z Plusem ukazały się:

1. ks. J. Kownacki, Na dobry dzień, Gdańsk 2004, wyd. Hanza BTF

2. A. Hlebowicz, Wielkie Księstwo Pana Boga i okolice, Pelplin 2004, wyd. Bernardinum

3. ks. M. Bała, Dialogi Jerozolimskie, Pelplin 2004, wyd. Bernardinum

4. Malbork na starych pocztówkach, Gdańsk 2001, wyd. DJ

5. T. Żmuda - Trzebiatowski, Powiat Wejherowski na dawnych pocztówkach, Gdańsk 2001, T&T s. c.

6. Jastrzembski, Sopockie domy, Gdynia 2001, wyd. Andrzej Jastrzembski

7. A. Jastrzembski, Irlandia, Gdynia 2000, wyd. Andrzej Jastrzembski

8. E. Kamiński, Kaszubskie pory roku, Puck 2000, T&T

9. T. Żmuda - Trzebiatowski, Wejherowo na starej pocztówce, Gdańsk 1999, Wyd. BiT Gdańsk

10. A. Hlebowicz, T. Arabski, Budujmy ołtarze, Gdańsk 1999

11. bp Z. Pawłowicz, Lefebvre i lefebryści. Schizma u schyłku XX wieku, Gdańsk 1998, wyd. Stella Maris

Dołącz do dyskusji: Książki z Plusem

0 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl