SzukajSzukaj
dołącz do nasFacebookGoogleLinkedinTwitter

Po ofercie akcji firma alkoholowa Palikota i Wojewódzkiego sprzedaje obligacje, ma do spłaty 55 mln zł

Manufaktura Piwa Wódki i Wina, której współwłaścicielami są Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki, oferuje swoje dwuletnie obligacje oprocentowane na 9,5 proc. rocznie. Chce pozyskać środki na częściową spłatę zadłużenia, które w całej grupie kapitałowej sięga 54,9 mln zł.

Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki, fot. materiały prasoweArticle

W ramach emisji obligacji serii F, ogłoszonej w zeszłą środę, zaoferowano 4 tys. papierów dłużnych o wartości nominalnej 1 tys. zł za sztukę. Obligacje są dwuletnie, oprocentowanie wynosi 9,5 proc. brutto, będzie wypłacane co kwartał. Jeden inwestor musi kupić papiery za minimum 5 tys. zł.

Zapisy na obligacje będą przyjmowane do najbliższego czwartku, przydział obligacji zaplanowano na piątek. W emisji pośredniczy Prosper Capital DM.

Zaznaczono, że celem emisji obligacji jest częściowe refinansowanie zadłużenia Manufaktury Piwa Wódki i Wina oraz jej spółek zależnych.

Obligacje będą zabezpieczone do 150 proc. ich wartości nominalnej. Wśród zabezpieczeń wymieniono m.in. hipoteka na nieruchomości w Tenczynku, zastaw rejestrowy na 109 tys. akcji Manufaktury Piwa Wódki i Wina oraz poręczenie osobiste Janusza Palikota - wraz z deklaracjami o poddaniu się egzekucji na tych aktywach zgodnie z art. 777 Kodeksu prawa cywilnego określającym podstawy prawne egzekucji roszczeń od wierzycieli.

Do spłaty obligacje, pożyczki i weksle

Na koniec marca br. Manufaktura Piwa Wódki i Wina oraz jej spółki zależne miały do spłaty cztery serie obligacji o łącznej wartości 17,88 mln zł.

Na koniec stycznia br. grupa kapitałowa miała też do spłaty 20,81 mln zł pożyczek długoterminowych (czyli do spłaty za ponad 12 miesięcy), 5,85 mln zł pożyczek krótkoterminowych oraz 10,32 mln zł z tytułu weksli (z czego 9,78 mln zł do spłaty w ciągu 12 miesięcy).

Ponadto na koniec stycznia br. firma miała 48,7 mln zł zobowiązań warunkowych (z czego 38,33 mln zł w części długoterminowej) z umów typu „buy sell back” dotyczących kupna spółek. Po styczniu doszło jeszcze jedno takie zobowiązanie, dotyczące kupna udziałów spółki Tenczynek Świeże za 5,79 mln zł.

Emisję obligacji serii F rozpoczęto zaraz po tym, jak Manufaktura Piwa Wódki i Wina zakończyła ogłoszoną pod koniec kwietnia publiczną ofertę akcji. Firma znalazła nabywców (wyłącznie małych inwestorów, w ramach transzy dla dużych nikt nie zgłosił się do kupna akcji) na 139,3 tys. z 203,4 tys. oferowanych walorów, z ich sprzedaży pozyska 7,52 mln zł brutto.

9 mln zł zysku netto w ub.r.

W ub.r. Manufaktura Piwa Wódki i Wina osiągnęła 49,71 mln zł skonsolidowanych przychodów, wobec 6,58 mln zł rok wcześniej. Wynik operacyjny poszedł w górę z 6,39 mln zł straty do 10,85 mln zł zysku, a zysk netto - z 511,5 tys. zł do 8,89 mln zł.

Natomiast w ujęciu pro forma (zakładając, że przejęcie Doctor Brew i Przyjaznego Państwa nastąpiłoby z końcem grudnia 2020 roku) grupa MPWiW miałaby w ub.r. 55,4 mln zł wpływów, 12,67 mln zł zysku EBITDA i 9,37 mln zł zysku netto.

W zeszłorocznej sprzedaży 41 proc. stanowiło piwo, 36 proc. - wódki, 13 proc. - whisky, a 9 proc. - okovita.

W kategorii piwnej 58,18 proc. sprzedaży zapewniła marka BUH, a 23,26 proc. - marka Tenczynek

Wojewódzki i Palikot nie dostaną dywidendy za 2020 i 2021 r.

W memorandum informacyjnym przed emisją akcji stwierdzono, że zarząd Manufaktury Piwa Wódki i Wina chce, "aby akcje oferowane oraz akcje istniejące wprowadzane zadebiutowały na NewConnect w II lub III kwartale 2022 roku”.

Manufaktura Piwa Wódki i Wina (MPWiW) tworzy holding alkoholowy, z markami piwa regionalnego, konsolidując jednocześnie inne projekty alkoholowe. W ostatnich miesiącach firma sfinalizowała przejęcie spółki Doctor Brew. Poza tym w skład grupy kapitałowej MPWiW wchodzą także (bezpośrednio): Tenczyńska Okovita, Tenczynek Dystrybucja, Tenczynek Świeże, a niebawem po zakończeniu procesu przejęcia również Przyjazne Państwo oraz pośrednio Tenczynek Bezalkoholowe i BUH Distillery.

W ramach planowanej rozbudowy zdolności produkcyjnych w 2023 roku przejęta ma zostać także spółka Browar w Niechanowie (obecnie partner biznesowy Emitenta, któremu zlecana jest część produkcji).

Ogłaszając ofertę swoich akcji, firma podkreśliła, że planuje istotne zwiększenie wolumenu sprzedaży swoich produktów w 2022 roku. - Realizacja tych zamierzeń wymaga odpowiedniego zwiększenia kapitału obrotowego, dlatego spółka zamierza przeznaczyć 100 proc. środków pozyskanych z oferty, pomniejszonych o koszty jej przeprowadzenia, na ten cel. Środki zostaną wykorzystane zarówno na zwiększenie wolumenu obrotu aktualnie oferowanych produktów, jak również tych, które emitent planuje wprowadzić do swojej oferty w kolejnych miesiącach bieżącego roku - napisano w memorandum.

- Zakładamy zwielokrotnienie wolumenu sprzedaży swoich produktów w 2022 roku, zarówno aktualnie oferowanych jak również tych, które Emitent planuje wprowadzić do swojej oferty w kolejnych miesiącach bieżącego roku. Realizacja tych zamierzeń wymaga odpowiedniego zwiększenia kapitału obrotowego, dlatego chcemy przeznaczyć 100 proc. środków z emisji na ten cel - komentał Tomasz Nietubyć, wiceprezes Manufaktury Piwa Wódki i Wina.

Głównym akcjonariuszem Manufaktury Piwa Wódki i Wina jest Janusz Palikot, ma akcje stanowiące 33,24 proc. kapitału i 38,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Natomiast do Kuby Wojewódzkiego należy 8,53 proc. kapitału i 7,22 proc. głosów na walnym.

Przy cenie 54 zł za akcję pakiet należący do Janusza Palikota jest wart 97,44 mln zł, a ten Kuby Wojewódzkiego - 25,02 mln zł.

Jak podano w memorandum, spółka nie zamierza wypłacać dywidendy za lata 2021 i 2022, natomiast zamierza przeznaczać całość wypracowanego zysku za te lata na finansowanie działań rozwojowych i realizację zakładanych celów biznesowych.

"Począwszy od zysku za rok 2023 zarząd będzie rekomendował walnemu zgromadzeniu spółki wypłatę dywidendy o wartości do 50 proc. jednostkowego zysku netto spółki za dany rok obrotowy" - dodano.

18 mln zł na inwestycje

Firma poinformowała, że chce podwyższyć zyskowność poprzez zwiększenie wolumenów sprzedaży swoich produktów, przy jednoczesnym zwiększeniu penetracji rynku, a tym samym szerszej dostępności produktów na rynku. Zapowiedziała dynamiczne docieranie do nowych punktów handlowych w ramach kanału tradycyjnego, rozwój dystrybucji internetowej oraz własnej sieci dystrybucyjnej. Planuje też systematycznie zwiększać moce produkcyjne i magazynowe.

W br. zakłada wydatki inwestycyjne (CAPEX) w wysokości 18,2 mln zł. - Istotnym elementem działania Grupy MPWiW jest innowacyjność produktowa, umożliwiająca kreację zupełnie nowych kategorii rynkowych czy linii produktowych, które na trwale wzbogacają rynek. Oznacza to m.in. systematyczne rozszerzanie oferty o nowe rodzaje napojów alkoholowych, rozwój segmentu kraftowych produktów wysokoalkoholowych. Jednocześnie z rozszerzaniem oferty, następuje przesunięcie akcentów w kierunku produktów bazujących na emocjach i mających wysoką siłę marketingową - wyliczył Tomasz Czechowski, wiceprezes Manufaktury Piwa Wódki i Wina.

Dołącz do dyskusji: Po ofercie akcji firma alkoholowa Palikota i Wojewódzkiego sprzedaje obligacje, ma do spłaty 55 mln zł

21 komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wirtualnemedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiekz postów na forum łamie dobre obyczaje, zawiadom nas o tym redakcja@wirtualnemedia.pl
User
kol
jak chłop chałupe zastawia to jakoś nietęgo;)
odpowiedź
User
Słuchacz
Chcą zaciągnąć nowy dług na spłatę starego , biznesmeny 🤣🤣🤣🤣
odpowiedź
User
Gość
Nie pożyczył bym ani złotówki komuś kto nie rozróżnia ilości od liczby.
odpowiedź